FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | C80 |
| Lat/Long: | 36-09-43.6000N 120-17-41.4000W 36-09.726667N 120-17.690000W 36.1621111,-120.2948333 (estimated) |
| Elevation: | 624.8 ft. / 190 m (estimated) |
| Variation: | 15E (1995) |
| From city: | 3 miles E of COALINGA, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 93210 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1996 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | RANCHO MURIETA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RIU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | REIL RWYS 12 & 30; MIRL RWY 12/30; PERIMETER LGTS H1 ON DUSK-0000; AFTER 0000 ACTVT - CTAF. PAPI RWYS 12 & 30 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) DUSK-DAWN. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.275 (559-935-5960) |
| WX AWOS-3 at NLC (19 nm NE): | 121.575 (559-998-2336) |
- APCH/DEP CTLSVC PRVDD BY OAKLAND ARTCC (ZOA) ON 128.7/307.0 (PRIEST RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PRBr013/33.5 | | PASO ROBLES VORTAC | | 114.30 | | 16E |
| AVEr318/34.5 | | AVENAL VOR/DME | | 117.10 | | 16E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SALYER FARMS | | 263/37.5 | | 205 | | 16E | | COR | -.-. --- .-. |
Airport Services
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 36-10.062167N | | 36-09.524582N |
| Longitude: | 120-18.014008W | | 120-17.243900W |
| Elevation: | 624.8 ft. | | 601.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 116 magnetic, 131 true | | 296 magnetic, 311 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 30 VGSI OTS. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 1/19
| Dimensions: | 2471 x 60 ft. / 753 x 18 m |
| Surface: | asphalt/gravel/L RWY SFC FAILED WITH POTHOLES AND BRUSH. |
| Weight bearing capacity: | |
| Operational restrictions: | RWY CLSD. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 36-09.394800N | | 36-09.793513N |
| Longitude: | 120-17.862395W | | 120-17.760432W |
| Elevation: | 606.9 ft. | | 608.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 357 magnetic, 012 true | | 177 magnetic, 192 true |
| Markings: | basic, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 36-09.733667N | | |
| Longitude: | 120-17.686333W | | |
| Elevation: | 606.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF COALINGA CITY HALL 155 W DURIAN COALINGA, CA 93210 Phone 559-935-1533 |
| Manager: | MERCEDES GARCIA THE CITY OF COALINGA, 155 W DURIAN COALINGA, CA 93210-1911 Phone 559-246-6243 MGARCIA@COALINGA.COM |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC OAKLAND ARTCC AT 510-745-3380. |
| - | AWOS OTS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (217KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (137KB) |
|
| AVENAL ONE (OBSTACLE) | |
download (271KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (352KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNLC - Lemoore Naval Air Station (Reeves Field) (19 nm NE)
KPRB - Paso Robles Municipal Airport (34 nm SW)
KHJO - Hanford Municipal Airport (34 nm E)
KKIC - Mesa Del Rey Airport (40 nm W)
KFCH - Fresno Chandler Executive Airport (41 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of New Coalinga Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:19 | | 12:19 |
| Sunrise | | 05:48 | | 12:48 |
| Sunset | | 20:08 | | 03:08 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 03:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 11:29:42 |
| Local (UTC-7) | 27-May-2026 04:29:42 |
|
| METAR |
KNLC 19nm NE | 271056Z AUTO 24006KT 10SM OVC090 12/06 A2975 RMK AO2 SLP075 T01170056 $
|
KPRB 34nm SW | 271053Z AUTO 20006KT 10SM CLR 07/04 A2984 RMK AO2 SLP102 T00720044
|
KHJO 34nm E | 271053Z AUTO 00000KT 10SM BKN100 12/07 A2977 RMK AO2 SLP080 T01220067
|
|
| TAF |
KNLC 19nm NE | 270700Z 2707/2807 29008KT 9999 FEW100 FEW250 QNH2969INS BECMG 2719/2720 31007KT 9999 BKN050 BKN100 BKN250 QNH2970INS BECMG 2723/2800 02008KT 9999 BKN070 BKN100 BKN250 QNH2967INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 2707 TIL 2714 TX24/2723Z TN09/2712Z FS30175
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|