FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CCY |
| Lat/Long: | 43-04-21.0135N 092-36-38.9131W 43-04.350225N 092-36.648552W 43.0725038,-92.6108092 (estimated) |
| Elevation: | 1125.2 ft. / 343.0 m (surveyed) |
| Variation: | 00W (2020) |
| From city: | 3 miles E of CHARLES CITY, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 50616 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CCY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SUN 0800-1600, ALL MON-SAT 0700-1700 FOR SVC AFT DUSK CALL (641) 330-4599/330-8448. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | DUSK-DAWN. ACTVT REIL RWYS 12 & 30, PAPI RWY 12 & 30, MIRL RWY 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 125.525 (641-228-7069) |
| DES MOINES APPROACH: | 118.9 [0500-2330] |
| DES MOINES DEPARTURE: | 118.9 [0500-2330] |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 118.9/251.15 (REMOTED FROM WATERLOO) WHEN DES MOINES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MCWr086/31.5 | | MASON CITY VOR/DME | | 114.90 | | 06E |
| ALOr343/32.3 | | WATERLOO VOR/DME | | 112.20 | | 00E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 7 /R/C/W/U | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 43-04.623598N | | 43-04.242637N |
| Longitude: | 092-37.053937W | | 092-36.321362W |
| Elevation: | 1116.7 ft. | | 1116.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 125 magnetic, 125 true | | 305 magnetic, 305 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOCALIZER | | |
| Obstructions: | none | | 57 ft. tree, 1158 ft. from runway, 385 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2536 x 160 ft. / 773 x 49 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | THLDS & EDGES MKD WITH YELLOW CONES. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 43-04.157350N | | 43-04.452717N |
| Longitude: | 092-36.731917W | | 092-36.329500W |
| Elevation: | 1122.7 ft. | | 1124.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 045 true | | 225 magnetic, 225 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. pline, 1000 ft. from runway, 40:1 slope to clear | | 4 ft. fence, 80 ft. from runway, 80 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NORTH CEDAR AVIATION AUTHORITY 3131 HWY 18 E CHARLES CITY, IA 50616 Phone 641-228-3553 JEFF SISSON, CHAIRMAN |
| Manager: | WILLIAM R KYLE 3129 HWY 18 CHARLES CITY, IA 50616 Phone 641-228-3553 |
Additional Remarks
| - | SAWRS AVBL ON ARPT. |
| - | FOR CD CTC DES MOINES APCH AT 515-974-8016. WHEN DES MOINES APP CLSD, FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (220KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (440KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
C25 - Waverly Municipal Airport (20 nm S)
KCJJ - Ellen Church Field Airport (27 nm NE)
KMCW - Mason City Municipal Airport (32 nm W)
KALO - Waterloo Regional Airport (32 nm S)
KHPT - Hampton Municipal Airport (34 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Northeast Iowa Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 10:39 |
| Sunrise | | 06:09 | | 11:09 |
| Sunset | | 20:07 | | 01:07 |
| Evening civil twilight | | 20:37 | | 01:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 21:37:07 |
| Local (UTC-5) | 28-Apr-2026 16:37:07 |
|
| METAR |
| KCCY | 282115Z AUTO 32011G16KT 10SM CLR 14/M01 A2996 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMCW 32nm W | 281722Z 2818/2918 32011G20KT P6SM BKN250 FM290000 33009KT P6SM OVC100 FM290600 31004KT P6SM OVC100 FM291500 30010KT P6SM FEW250
|
KALO 33nm S | 281722Z 2818/2918 32011G20KT P6SM SCT250 FM282100 32009KT P6SM BKN250 FM290500 34006KT P6SM BKN070 FM291200 32005KT P6SM FEW250 FM291400 32010KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|