FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 0G7 |
| Lat/Long: | 42-53-00.8000N 076-46-52.2000W 42-53.013333N 076-46.870000W 42.8835556,-76.7811667 (estimated) |
| Elevation: | 491.8 ft. / 149.9 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (1985) |
| From city: | 2 miles SE of SENECA FALLS, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 13148 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 01 & 19; MIRL RWY 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LANDING FEE FOR JETS AND TURBO PROPS. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.0 (315-568-5362) |
| ELMIRA APPROACH: | 124.3 ;SW-SE 119.55 ;W-NW 126.125 |
| ELMIRA DEPARTURE: | 126.125 |
| IC: | 124.3 ;SW-SE 119.55 ;W-NW |
| WX AWOS-3P at 6B9 (15 nm E): | 120.125 (315-685-5790) |
| WX ASOS at PEO (19 nm SW): | 121.175 (315-536-4102) |
- APCH SVC PRVDD BY NEW YORK ARTCC ON FREQS 133.35/372.0 (SAYRE RCAG) WHEN ELMIRA APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SYRr248/30.3 | | SYRACUSE VORTAC | | 117.00 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ALPINE | | 011/38.7 | | 245 | | 12W | | ALP | .- .-.. .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 4592 x 75 ft. / 1400 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 42-52.611355N | | 42-53.364773N |
| Longitude: | 076-46.888417W | | 076-46.970995W |
| Elevation: | 490.7 ft. | | 481.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 007 magnetic, 355 true | | 187 magnetic, 175 true |
| Displaced threshold: | 392 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:4592 TODA:4592 ASDA:4592 LDA:4199 | | TORA:4592 TODA:4592 ASDA:4592 LDA:4292 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 404 ft. from runway, 243 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear RWY 01 HAS 15 FT ROAD 90 FT FM RWY PERPENDICULAR TO RWY; 2 FT BERM, PARL TO RWY, 99 FT RIGHT. | | 4 ft. crops, 201 ft. from runway, 112 ft. left of centerline 4 FT CROPS, AT THLD, 111 FT LEFT. |
Runway 11/29
| Dimensions: | 1850 x 60 ft. / 564 x 18 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 42-53.092798N | | 42-53.059662N |
| Longitude: | 076-46.927987W | | 076-46.516285W |
| Elevation: | 488.9 ft. | | 465.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 108 magnetic, 096 true | | 288 magnetic, 276 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 33 ft. trees, 457 ft. from runway, 81 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear RWY 29 HAS 17 FT ROAD 30 FT FM RWY THLD, PERPENDICULAR TO RWY. | | 53 ft. trees, 74 ft. from runway, 82 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SENECA COUNTY 1 DEPRONIO DR WATERLOO, NY 13165 Phone 315-539-5655 |
| Manager: | DAVID HAIMES 2727 MARTIN RD SENECA FALLS, NY 13148 Phone 315-539-1640 |
Additional Remarks
| - | MEDIVAC HEL FLT SERVICE ON ARPT; MONITOR CTAF FOR OPS. |
| - | FOR CD CTC SYRACUSE APCH AT 315-455-6218. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (261KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (239KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
6B9 - Skaneateles Aero Drome (15 nm E)
B16 - Whitfords Airport (16 nm NE)
KPEO - Penn Yan/Yates County Airport (19 nm SW)
KIUA - Canandaigua Airport (24 nm W)
KSDC - Williamson/Sodus Airport (26 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Finger Lakes Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:18 | | 10:18 |
| Sunrise | | 06:47 | | 10:47 |
| Sunset | | 19:34 | | 23:34 |
| Evening civil twilight | | 20:03 | | 00:03 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 12:06:50 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 08:06:50 |
|
| METAR |
K6B9 15nm E | 030855Z AUTO 19014G25KT 150V230 10SM BKN012 BKN044 OVC100 09/07 A3005 RMK AO2
|
KPEO 18nm SW | 030853Z AUTO 20022G32KT 10SM FEW012 FEW100 SCT120 08/06 A3005 RMK AO2 PK WND 19037/0837 SLP180 T00830061 56020
|
KIUA 24nm W | 030855Z AUTO 18011G15KT 10SM SCT120 12/08 A2998 RMK AO2 T01150082
|
KSDC 26nm NW | 030855Z AUTO 16011G20KT 10SM CLR 10/07 A2997 RMK AO2
|
KITH 29nm SE | 030856Z AUTO 17014G23KT 10SM OVC006 07/06 A3013 RMK AO2 PK WND 15030/0821 SLPNO 6//// T00670056 56016 PNO
|
|
| TAF |
KITH 29nm SE | 031135Z 0312/0412 18014G23KT 6SM BR BKN015 WS020/22045KT TEMPO 0312/0314 BKN008 FM031600 20013G22KT P6SM BKN030 FM031900 22013G22KT P6SM SCT040 PROB30 0321/0323 2SM SHRA BR BKN030 FM032300 24008G14KT P6SM BKN035 FM040100 29008KT P6SM BKN030 FM040600 32005KT P6SM BKN020
|
KSYR 33nm NE | 031135Z 0312/0412 16013G24KT 6SM BR FEW025 BKN035 WS020/21045KT TEMPO 0312/0314 BKN025 FM031400 18013G26KT P6SM BKN050 WS020/22045KT FM031600 21013G26KT P6SM SCT045 WS020/23040KT PROB30 0319/0321 2SM SHRA BR BKN030 FM032100 26012G20KT P6SM BKN035 FM040600 30007KT P6SM BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|