FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 0M3 |
| Lat/Long: | 35-32-45.5070N 087-35-50.3680W 35-32.758450N 087-35.839467W 35.5459742,-87.5973244 (estimated) |
| Elevation: | 972 ft. / 296.3 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2000) |
| From city: | 2 miles W of HOHENWALD, TN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 38462 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1951 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JACKSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MKL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 02/20 - CTAF. REIL RWY 02 & 20; PAPI RWY 02 & 20 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 125.85/379.25 (CENTERVILLE RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL AVBL 24/7 WITH CC. |
| Parking: | tiedowns |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 4001 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 8.0 | | Double wheel: | 12.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | FADED AND PEELING. |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 35-32.444227N | | 35-33.072662N |
| Longitude: | 087-35.961892W | | 087-35.717028W |
| Elevation: | 949.4 ft. | | 967.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 019 magnetic, 018 true | | 199 magnetic, 198 true |
| Displaced threshold: | no | | 492 ft. |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 78 ft. trees, 1620 ft. from runway, 358 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear | | 70 ft. trees, 938 ft. from runway, 74 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LEWIS COUNTY COUNTY COURTHOUSE HOHENWALD, TN 38462 Phone 931-796-3378 |
| Manager: | GARY NASH 1180 W MAIN ST HOHENWALD, TN 38462 Phone 931-796-3448 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (205KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGHM - Centerville Municipal Airport (19 nm NE)
KMRC - Maury County Regional Airport (20 nm E)
2M2 - Lawrenceburg/Lawrence County Airport (Fleeman Field) (25 nm SE)
KPVE - Beech River Regional Airport (30 nm W)
0M5 - Humphreys County Airport (35 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in 2005
Do you have a better or more recent aerial photo of Paul Bridges Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:10 | | 10:10 |
| Sunrise | | 05:39 | | 10:39 |
| Sunset | | 19:56 | | 00:56 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 01:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 19:10:56 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 14:10:56 |
|
| METAR |
KMRC 20nm E | 271850Z AUTO 22007KT 10SM FEW034 SCT060 29/22 A2999 RMK A01
|
K2M2 25nm SE | 271855Z AUTO 16005KT 10SM CLR 26/22 A3002 RMK A01
|
KPVE 30nm W | 271855Z AUTO VRB04KT 10SM FEW032 29/22 A3000 RMK A01
|
KGZS 35nm SE | 271855Z AUTO VRB05KT 10SM FEW019 FEW024 SCT028 28/24 A3001 RMK A01
|
KM02 36nm N | 271855Z AUTO 26007KT 240V300 10SM FEW038 FEW046 29/20 A3000 RMK A01
|
KSNH 38nm SW | 271850Z AUTO 00000G10KT 10SM FEW029 30/26 A2997 RMK A01
|
KLUG 39nm E | 271855Z AUTO 22007KT 10SM FEW034 FEW041 29/21 A3001 RMK A01
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|