FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 0S9 |
| Lat/Long: | 48-03-13.7000N 122-48-38.3000W 48-03.228333N 122-48.638333W 48.0538056,-122.8106389 (estimated) |
| Elevation: | 110.1 ft. / 33.6 m (surveyed) |
| Variation: | 16E (2015) |
| From city: | 6 miles SW of PORT TOWNSEND, WA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 98368 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1939 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SEA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1800 |
| Pattern altitude: | 1000.1 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09; PAPI RWY 09 & 27; MIRL RWY 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | international airport of entry |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P: | 119.025 (360-379-1199) |
| WHIDBEY APPROACH: | 118.2 |
| WHIDBEY DEPARTURE: | 118.2 |
| WX AWOS-3 at OKH (13 nm NE): | 132.775 (360-675-8431) |
| WX ASOS at NUW (19 nm N): | PHONE 360-257-8813 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CVVr178/12.0 | | PENN COVE VOR/DME | | 117.20 | | 19E |
| PAEr271/22.9 | | PAINE VOR/DME | | 110.60 | | 20E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FRIDAY HARBOR | | 146/28.8 | | 284 | | 17E | | FHR | ..-. .... .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:100LL AVAILABLE 24 HRS WITH CREDIT CARD. NO CASH SALES. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 3000 x 75 ft. / 914 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 48-03.286453N | | 48-03.170058N |
| Longitude: | 122-48.995422W | | 122-48.280232W |
| Elevation: | 108.8 ft. | | 106.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 088 magnetic, 104 true | | 268 magnetic, 284 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.25 degrees glide path) RWY 09 ARE BAFFLED BYD 6.5 DEG LEFT OF RWY CNTRLN DUE TO TRRN. | | 2-light PAPI on right (4.25 degrees glide path) RWY 27 ARE BAFFLED BYD 6.5 DEG RIGHT OF RWY CNTRLN DUE TO TRRN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 81 ft. trees, 1815 ft. from runway, 19:1 slope to clear | | 76 ft. tree, 1939 ft. from runway, 91 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 65 x 65 ft. / 20 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Latitude: | 48-03.382000N | | |
| Longitude: | 122-48.513833W | | |
| Elevation: | 120.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PORT OF PORT TOWNSEND P O BOX 1180 PORT TOWNSEND, WA 98368 Phone 360-385-0656 |
| Manager: | ERON BERG, EXECUTIVE DIRECTOR PO BOX 1180 PORT TOWNSEND, WA 98368 Phone 360-385-0656 EMAIL: KRISTEN.LONG@TADERA.COM |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT CTC ARPT MGR 360-385-0656. TKOF AND LNDG PROHIBITED ON TURF NEXT TO RWY. |
| - | FOR CD CTC WHIDBEY APCH AT 360-257-3310. |
| - | DEER INVOF RWY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (382KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (210KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (232KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOKH - DeLaurentis Airport (13 nm NE)
KNUW - Whidbey Island Naval Air Station (Ault Field) Airport (19 nm N)
KPAE - Seattle Paine Field International Airport (23 nm E)
KNOW - Port Angeles Coast Guard Air Station Airport (25 nm W)
KAWO - Arlington Municipal Airport (27 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of longbachnguyen.com
Photo taken 24-Feb-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Jefferson County International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:54 | | 11:54 |
| Sunrise | | 05:32 | | 12:32 |
| Sunset | | 20:43 | | 03:43 |
| Evening civil twilight | | 21:21 | | 04:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 06:04:12 |
| Local (UTC-7) | 16-May-2026 23:04:12 |
|
| METAR |
| K0S9 | 170555Z AUTO 00000KT 10SM CLR 07/05 A3018 RMK AO2
|
KNRA 11nm NE | 170546Z AUTO 29010G17KT 10SM CLR 09/05 A3019 RMK AO2 SLP166 6//// T00890050 10128 20083 51013 TSNO PNO $
|
KOKH 13nm NE | 170557Z AUTO 24007G16KT 10SM CLR 08/06 A3019 RMK AO2
|
KNUW 19nm N | 170453Z 26017G24KT 10SM FEW030 FEW060 SCT120 09/06 A3018 RMK AO2 PK WND 25028/0440 SLP223 T00940061 $
|
|
| TAF |
KNUW 19nm N | 162300Z 1623/1723 27015G25KT 9999 FEW035 SCT045 SCT250 QNH2984INS TEMPO 1623/1701 9000 BR FM170900 27010KT 9999 SCT250 QNH2987INS FM171300 VRB06KT 9999 SCT140 QNH2985INS FM172100 28007KT 9999 SCT140 QNH2983INS TX14/1723Z TN08/1713Z FS30238
|
KPAE 23nm E | 162000Z 1620/1718 VRB04KT P6SM VCSH FEW015 BKN035 OVC050 FM162100 30012G25KT P6SM VCSH FEW015 OVC035 PROB30 1621/1624 -TSRA BKN025CB FM170600 19005KT P6SM VCSH OVC040 FM171300 VRB03KT P6SM OVC022 FM171700 33004KT P6SM OVC027
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|