FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 44N |
| Lat/Long: | 41-42-26.7260N 073-44-16.8810W 41-42.445433N 073-44.281350W 41.7074239,-73.7380225 (estimated) |
| Elevation: | 697.3 ft. / 212.5 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (2000) |
| From city: | 6 miles SW of MILLBROOK, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 12585 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1965 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | NEW YORK FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ISP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1600, ALL SAT-SUN 0800-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR ACTVT PAPI RWY 35; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| NEW YORK APPROACH: | 132.75 |
| NEW YORK DEPARTURE: | 132.75 |
| WX ASOS at POU (8 nm SW): | 126.75 (845-462-0648) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IGNr068/4.5 | | KINGSTON VOR/DME | | 117.60 | | 12W |
| PWLr251/7.2 | | PAWLING VOR/DME | | 114.30 | | 12W |
| CMKr357/26.6 | | CARMEL VOR/DME | | 116.60 | | 12W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STANWYCK | | 064/17.5 | | 261 | | 12W | | SKU | ... -.- ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF-SVC FUEL AVBL 24/7. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3828 x 60 ft. / 1167 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 41-42.725845N | | 41-42.165030N |
| Longitude: | 073-44.473300W | | 073-44.089415W |
| Elevation: | 646.1 ft. | | 697.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 167 magnetic, 153 true | | 347 magnetic, 333 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI RWY 35 UNUSBL 8 DEGS RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 19 ft. trees, 336 ft. from runway, 256 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear RWY 17 22 FT TREES 180 FT FM RWY END 159 FT LEFT. | | 49 ft. trees, 713 ft. from runway, 88 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear RWY 35 16 FT TREES 116 FT FM RWY END 125 FT RIGHT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | SKY ACRES ENTERPRISES INC 30 AIRWAY DRIVE LAGRANGEVILLE, NY 12540 Phone 845-677-5010 |
| Manager: | STEVEN STYLES 30 AIRWAY DRIVE LAGRANGEVILLE, NY 12540 Phone 845-677-5010 |
Additional Remarks
| - | RY 17/35 SAFETY AREAS HAVE 30 FT DROPOFFS SLOPING 20 FT FM THLD AT BOTH ENDS. |
| - | PARALLEL TWY NOT LGTD. |
| - | FOR CD CTC NEW YORK APCH AT 516-683-2448 |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -22C. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (205KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPOU - Hudson Valley Regional Airport (8 nm SW)
20N - Kingston-Ulster Airport (19 nm NW)
KSWF - New York Stewart International Airport (20 nm SW)
KDXR - Danbury Municipal Airport (23 nm SE)
KMGJ - Orange County Airport (26 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bob Englert
Taken in June 2012
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Sky Acres Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:55 | | 08:55 |
| Sunrise | | 05:28 | | 09:28 |
| Sunset | | 20:16 | | 00:16 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 00:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 10:02:12 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 06:02:12 |
|
| METAR |
KPOU 8nm SW | 250953Z 00000KT 10SM OVC009 13/13 A3006 RMK AO2 SLP174 T01330128
|
KSWF 20nm SW | 250945Z 00000KT 7SM OVC006 13/13 A3006
|
|
| TAF |
KPOU 8nm SW | 250558Z 2506/2606 00000KT P6SM OVC010 TEMPO 2506/2507 4SM -SHRA BR FEW003 BKN008 OVC012 FM250700 VRB03KT 6SM BR SCT008 OVC010 TEMPO 2508/2510 6SM -RA BR SCT009 OVC010 FM251100 00000KT 5SM -RA BR OVC009 TEMPO 2511/2513 3SM RA BR OVC007 FM251500 20002KT 5SM -SHRA BR SCT009 OVC010 FM251700 27005KT P6SM BKN020 FM252100 31006KT P6SM SCT045
|
KSWF 20nm SW | 250819Z 2508/2612 VRB03KT 3SM BR OVC003 TEMPO 2508/2510 1SM -DZ FG VV001 FM251000 VRB04KT 1SM SHRA FG VV003 PROB30 2511/2514 2SM TSRA BR SCT004 BKN025CB FM251400 29004KT 2SM BR BKN004 FM251700 30006KT P6SM SCT007 BKN015 FM252000 30006KT P6SM SCT025 BKN250 FM260100 VRB04KT P6SM BKN250 FM260600 VRB03KT 6SM BR BKN250 AMD NOT SKED
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|