FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 5B9 |
| Lat/Long: | 44-04-48.6222N 072-00-27.9357W 44-04.810370N 072-00.465595W 44.0801728,-72.0077599 (estimated) |
| Elevation: | 581.7 ft. / 177.3 m (surveyed) |
| Variation: | 16W (2005) |
| From city: | 3 miles NE of HAVERHILL, NH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 03774 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1902 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BGR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SATURDAY 0900-1200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT LIRL RWY 01/19 & WINDSOCK - CTAF. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 135.7/282.2 (MONTPELIER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MPVr107/19.0 | | MONTPELIER VOR/DME | | 116.90 | | 16W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| MAHN | | 236/21.9 | | 386 | | 17W | | GMA | --. -- .- |
| HANOVER | | 033/23.8 | | 276 | | 15W | | LAH | .-.. .- .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 2511 x 58 ft. / 765 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity NSTD SPACING, FIRST 185 FT RWY 01 UNLGTD. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 44-04.605733N | | 44-05.015008N |
| Longitude: | 072-00.425992W | | 072-00.505202W |
| Elevation: | 581.7 ft. | | 546.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 008 magnetic, 352 true | | 188 magnetic, 172 true |
| Displaced threshold: | 185 ft. | | no |
| Markings: | basic, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 100 ft. trees, 368 ft. from runway, 257 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear | | 36 ft. pole, lighted, 244 ft. from runway, 171 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF HAVERHILL 2975 DARTMOUTH COLLEGE HWY N. HAVERHILL, NH 03774 Phone 603-787-6800 DEAN MEMORIAL ARPT COMMISSION. |
| Manager: | DENNIS CUNNINGHAM 992 COUNTY ROAD N. HAVERHILL, NH 03774 Phone 603-346-0445 |
Additional Remarks
| - | FOR WINTER CONDS CALL 603-346-0445 24 HRS BFR USE. |
| - | FOR CD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -27C. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (268KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (494KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMPV - Edward F Knapp State Airport (25 nm W)
KHIE - Mount Washington Regional Airport (26 nm NE)
KCDA - Caledonia County Airport (29 nm N)
KLEB - Lebanon Municipal Airport (30 nm SW)
KMVL - Morrisville-Stowe State Airport (38 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Aerial Design Photography
Do you have a better or more recent aerial photo of Dean Memorial Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:36 | | 08:36 |
| Sunrise | | 05:11 | | 09:11 |
| Sunset | | 20:19 | | 00:19 |
| Evening civil twilight | | 20:54 | | 00:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 16:35:17 |
| Local (UTC-4) | 28-May-2026 12:35:17 |
|
| METAR |
K1V4 20nm N | 281554Z AUTO 18/07 A2986 RMK AO1 SLP106 T01780067
|
K1P1 21nm SE | 281615Z AUTO 33012G19KT 10SM SCT060 OVC075 19/06 A2984 RMK AO2 T01860061
|
KMPV 25nm W | 281551Z AUTO 32012G21KT 10SM SCT048 BKN060 17/06 A2994 RMK AO2 SLP140 T01670061
|
KHIE 26nm NE | 281552Z AUTO 30010G17KT 270V330 10SM BKN060 OVC075 16/06 A2986 RMK AO2 SLP113 T01610061
|
KCDA 29nm N | 281615Z AUTO 28008G17KT 250V310 10SM SCT037 SCT044 OVC050 13/06 A2992 RMK AO2 T01300059
|
KLEB 30nm SW | 281553Z 33012G19KT 10SM SCT055 BKN070 21/07 A2986 RMK AO2 SLP106 T02060067
|
KMWN 33nm E | 281547Z 32033G46KT 1/16SM PRFG BKN000 OVC003 02/01 RMK VIS W-NW 80 PRFG BKN000 PRFG INTMT INTMT FG
|
KMVL 36nm NW | 281554Z AUTO 35014G25KT 10SM FEW038 OVC055 16/07 A2994 RMK AO2 SLP139 T01560067
|
KLCI 40nm SE | 281556Z AUTO 33011G20KT 10SM SCT085 21/05 A2983 RMK AO2 SLP098 T02060050
|
|
| TAF |
KMPV 25nm W | 281120Z 2812/2912 34008KT P6SM BKN050 FM281500 33012G19KT P6SM BKN040 PROB30 2816/2822 5SM -SHRA BR BKN030 FM282300 33007KT P6SM BKN050
|
KHIE 26nm NE | 281120Z 2812/2912 34006G15KT P6SM FEW030 SCT040 FM281500 34011G20KT P6SM VCSH SCT030 BKN050 FM281800 33012G22KT P6SM -SHRA BKN035 FM290000 34009G17KT P6SM BKN045
|
KLEB 30nm SW | 281120Z 2812/2912 VRB04KT P6SM VCSH SCT050 FM281400 34008G20KT P6SM SCT050 FM281700 34013G23KT P6SM VCSH FEW030 BKN050 FM290000 34008G15KT P6SM SCT050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|