FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 6L3 |
| Lat/Long: | 46-26-49.1040N 097-43-41.5760W 46-26.818400N 097-43.692933W 46.4469733,-97.7282156 (estimated) |
| Elevation: | 1240.3 ft. / 378.0 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2010) |
| From city: | 2 miles W of LISBON, ND |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 58054 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1987 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GRAND FORKS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GFK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | ON CALL FOR ARPT SVCS OCT-APR CALL 701-683-5501. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 14 & 32; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3 at GWR (14 nm S): | 118.325 (701-678-6801) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAOPLIS ARTCC ON 127.35/278.3 (FARGO RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SVC FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3397 x 60 ft. / 1035 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 46-27.115117N | | 46-26.630980N |
| Longitude: | 097-43.880853W | | 097-43.476905W |
| Elevation: | 1231.8 ft. | | 1225.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 146 magnetic, 150 true | | 326 magnetic, 330 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 6 ft. fence, 275 ft. from runway, 260 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear | | 20 ft. road, 590 ft. from runway, 310 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Runway 3/21
| Dimensions: | 1320 x 100 ft. / 402 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 46-26.587830N | | 46-26.767667N |
| Longitude: | 097-43.817167W | | 097-43.641180W |
| Elevation: | 1240.3 ft. | | 1228.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 030 magnetic, 034 true | | 210 magnetic, 214 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LISBON AIRPORT AUTHORITY PO BOX 1079 LISBON, ND 58054 Phone 701-683-4140 CITY HALL OF LISBON. |
| Manager: | BEN HALSTENSON 6683 129TH AVE SE, 423 MAIN STREET LISBON, ND 58054 Phone 701-739-5463 |
Additional Remarks
| - | CTC AMGR BFR USE AFT WINTER STORM DUE TO IREG SN REMOVAL; CALL 701-739-5463. |
| - | ULTRALIGHT ACTIVITY ON OR NEAR VICINITY OF AIRPORT. |
| - | RY 03/21 CLSD WINTER MONTHS DUE TO LACK OF SNOW REMOVAL. |
| - | BIRDS & DEER INVOF AIRPORT. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (192KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (216KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (240KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGWR - Gwinner Airport/Roger Melroe Field (14 nm S)
2D5 - Oakes Municipal Airport (22 nm SW)
KBAC - Barnes County Municipal Airport (32 nm N)
K74 - Robert Odegaard Field Airport (32 nm E)
5N8 - Casselton Robert Miller Regional Airport (32 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Lisbon Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:10 | | 10:10 |
| Sunrise | | 05:47 | | 10:47 |
| Sunset | | 21:09 | | 02:09 |
| Evening civil twilight | | 21:46 | | 02:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 23:23:46 |
| Local (UTC-5) | 26-May-2026 18:23:46 |
|
| METAR |
KGWR 14nm S | 262255Z AUTO 17011KT 9SM CLR 33/11 A2983 RMK A01
|
K2D5 22nm SW | 262255Z AUTO 15011KT CLR 34/10 A2984 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFAR 48nm NE | 262039Z 2621/2718 13011G19KT P6SM BKN070 PROB30 2621/2703 3SM TSRA BKN040CB FM271200 04007KT P6SM FEW250
|
KJMS 48nm NW | 261725Z 2618/2718 13015G25KT P6SM SKC FM270000 14011KT P6SM FEW080 FEW230 FM270300 10009KT P6SM FEW080 SCT230 PROB30 2704/2707 4SM -TSRA BKN070CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|