FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | C16 |
| Lat/Long: | 40-08-47.0392N 088-11-54.5553W 40-08.783987N 088-11.909255W 40.1463998,-88.1984876 (estimated) |
| Elevation: | 735 ft. / 224.0 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (1965) |
| From city: | 1 mile N of URBANA, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 61802 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | STL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | DAWN-DUSK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| CHAMPAIGN APPROACH: | 121.35 |
| CHAMPAIGN DEPARTURE: | 121.35 |
| WX ASOS at CMI (7 nm SW): | PHONE 217-355-4072 |
| WX AWOS-3 at TIP (9 nm N): | 119.025 (217-892-4999) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON REMOTED CHAMPAIGN APCH CTL FREQS 121.35 & 353.95 (DANVILLE RCAG) WHEN CHAMPAIGN APCH CTL CLSD.
- COMMUNICATIONS PRVDD BY ST. LOUIS RADIO ON FREQS 122.4 (CHAMPAIGN/URBANA RCO) AND 122.1R (CHAMPAIGN RCO)
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CMIr025/7.6 | | CHAMPAIGN VORTAC | | 115.75 | | 03E |
| RBSr181/26.2 | | ROBERTS VOR/DME | | 116.80 | | 02E |
| AXCr048/39.0 | | ADDERS VORTAC | | 117.20 | | 03E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| VEALS | | 359/10.8 | | 407 | | 03W | | CM | -.-. -- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4001 x 55 ft. / 1220 x 17 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 40-08.699975N | | 40-08.706668N |
| Longitude: | 088-12.451585W | | 088-11.593055W |
| Elevation: | 734.6 ft. | | 724.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 087 magnetic, 089 true | | 267 magnetic, 269 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | no, no lights |
Runway 18/36
| Dimensions: | 3654 x 140 ft. / 1114 x 43 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 40-09.173185N | | 40-08.571437N |
| Longitude: | 088-11.790122W | | 088-11.780785W |
| Elevation: | 728.0 ft. | | 731.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 177 magnetic, 179 true | | 357 magnetic, 359 true |
| Displaced threshold: | no | | 318 ft. |
| Obstructions: | none | | 38 ft. pole, 416 ft. from runway, 101 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear APPCH RATIO IS 20:1 TO THE DSPLCD THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | FRASCA AIR SERVICE INC 1402 E AIRPORT ROAD URBANA, IL 61801 Phone 217-367-8441 |
| Manager: | TOM FRASCA 1402 E ARPT RD URBANA, IL 61801 Phone 217-367-8441 EMAIL ADDRESS: TFRASCA@FRASCA.COM (ALL LOWER CASE) |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CHAMPAIGN APCH AT 217-355-4071, WHEN APCH CLSD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (211KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCMI - University of Illinois/Willard Airport (7 nm SW)
KTIP - Rantoul National Aviation Center Airport-Frank Elliott Field (9 nm N)
1C1 - Paxton Airport (18 nm N)
KDNV - Vermilion Regional Airport (28 nm E)
KDEC - Decatur Airport (36 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Stuart C. King
Photo taken 07-Sep-2005
Do you have a better or more recent aerial photo of Frasca Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 05:40 | | 10:40 |
| Sunset | | 19:58 | | 00:58 |
| Evening civil twilight | | 20:29 | | 01:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 09:51:46 |
| Local (UTC-5) | 13-May-2026 04:51:46 |
|
| METAR |
KCMI 7nm SW | 130853Z AUTO 30013KT 10SM CLR 14/04 A2991 RMK AO2 SLP125 T01440044 53005
|
KTIP 9nm N | 130935Z AUTO 30010KT 10SM CLR 12/06 A2991 RMK AO2 T01230060
|
|
| TAF |
KCMI 7nm SW | 130807Z 1308/1406 30014KT P6SM SKC FM131400 33016G26KT P6SM SCT050 FM140100 35007KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|