FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | DMO |
| Lat/Long: | 38-42-26.7000N 093-10-33.3000W 38-42.445000N 093-10.555000W 38.7074167,-93.1759167 (estimated) |
| Elevation: | 909.7 ft. / 277.3 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2000) |
| From city: | 2 miles E of SEDALIA, MO |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 65301 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1952 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | COLUMBIA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DMO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1800, ALL SAT-SUN 0800-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 & 05/23 - CTAF. PAPI RWY 18 & 36 ON 24 HRS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 120.525 (660-826-8225) |
| WHITEMAN APPROACH: | 127.45 |
| WHITEMAN DEPARTURE: | 125.925 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 135.575/323.15 (KNOB NOSTER RCAG) WHEN WHITEMAN APCH CTL CLSD.
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 17 /R/C/W/T | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 65.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-43.009825N | | 38-42.104172N |
| Longitude: | 093-10.342647W | | 093-10.376710W |
| Elevation: | 882.1 ft. | | 900.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 179 magnetic, 182 true | | 359 magnetic, 002 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 5/23
| Dimensions: | 3519 x 50 ft. / 1073 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 7 /F/D/X/T | | Single wheel: | 19.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 38-42.100228N | | 38-42.437197N |
| Longitude: | 093-11.159675W | | 093-10.557630W |
| Elevation: | 909.5 ft. | | 884.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 051 magnetic, 054 true | | 231 magnetic, 234 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 54 ft. tree, 615 ft. from runway, 270 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear | | 15 ft. brush, 243 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 2:1 slope to clear BRUSH 5-6 FT TALL 130-200 FT FM THR 130 FT RIGHT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SEDALIA 200 S. OSAGE SEDALIA, MO 65301 Phone 660-827-3000 |
| Manager: | MITCHELL MULLEN 1900 E BOONEVILLE SEDALIA, MO 65301 Phone 660-826-4128 |
Additional Remarks
| A105 | ARMY NATIONAL GUARD TRAINING. |
| - | WILDLIFE ON RYS EARLY MORNING & DUSK. |
| - | 100LL SELF SERVICE AVBL 24/7 |
| - | JET A AVBL AFTER HOURS - $80 FEE - CALL 660-826-8100 |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC WHITEMAN APCH AT 660-687-3132. WHEN WHITEMAN APCH IS CLSD, CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (220KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (238KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (40KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (166KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSZL - Whiteman Air Force Base (17 nm W)
KRAW - Warsaw Municipal Airport (23 nm S)
KMHL - Marshall Memorial Municipal Airport (23 nm N)
KVER - Jesse Viertel Memorial Airport (27 nm NE)
KRCM - Skyhaven Airport (30 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 12-Jul-2010
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Sedalia Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:53 | | 10:53 |
| Sunrise | | 06:21 | | 11:21 |
| Sunset | | 20:00 | | 01:00 |
| Evening civil twilight | | 20:28 | | 01:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 12:43:05 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 07:43:05 |
|
| METAR |
| KDMO | 271153Z AUTO 17019G30KT 9SM FEW060 21/19 A2955 RMK AO2 PK WND 17030/1152 LTG DSNT N AND NW SLP999 60001 70114 T02060189 10206 20172 55035 $
|
KSZL 17nm W | 271215Z 36015G29KT 6SM TS +RA BR SCT004 SCT009 BKN015CB OVC029 16/14 A2960 RMK AO2A RAB00E05RAB10 TSB10 SLP022
|
|
| TAF |
KSZL 17nm W | 270800Z 2708/2809 18009KT 9999 BKN040 QNH2966INS BECMG 2712/2713 20012G18KT 4800 -SHRA OVC030 621109 QNH2953INS TEMPO 2714/2716 21015G25KT 3200 -TSRA OVC020CB BECMG 2716/2717 22012G18KT 9999 NSW BKN030 QNH2954INS BECMG 2718/2719 23012G18KT 6000 -SHRA BKN030 621109 QNH2955INS TEMPO 2719/2721 23015G25KT 4800 -TSRA BKN020CB BECMG 2801/2802 30012KT 9999 NSW SCT040 QNH2979INS TX27/2721Z TN18/2711Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|