FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DUH |
| Lat/Long: | 41-44-09.1500N 083-39-20.7500W 41-44.152500N 083-39.345833W 41.7358750,-83.6557639 (estimated) |
| Elevation: | 671 ft. / 204.5 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2020) |
| From city: | 2 miles SW of LAMBERTVILLE, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49267 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1955 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DUH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT NSTD MIRL RWY 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3P: | 119.175 (734-856-1563) |
| TOLEDO APPROACH: | 126.1 [0530-0000] |
| TOLEDO DEPARTURE: | 126.1 [0530-0000] |
| WX ASOS at TOL (11 nm SW): | PHONE 419-210-1094 |
| WX ASOS at TDZ (13 nm SE): | 121.575 (419-838-5034) |
| WX AWOS-3P at TTF (16 nm NE): | 119.075 (734-384-0259) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRLr208/20.7 | | CARLETON VOR/DME | | 115.70 | | 03W |
| DXOr210/31.4 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ADRIAN | | 119/20.5 | | 278 | | 06W | | ADG | .- -.. --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4807 x 50 ft. / 1465 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | non-standard NSTD MIRL DUE TO LCTN 15 FT FM RWY EDGE. |
| Runway edge markings: | FADED. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-44.130167N | | 41-44.173000N |
| Longitude: | 083-39.874167W | | 083-38.819000W |
| Elevation: | 665.3 ft. | | 667.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 087 true | | 274 magnetic, 267 true |
| Displaced threshold: | 1274 ft. | | 992 ft. |
| Markings: | basic, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 14 ft. tree, 200 ft. from runway, 98 ft. left of centerline CTLG OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. APCH RATIO 20:1 TO DTHR. | | 84 ft. tree, 536 ft. from runway, 157 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear APCH RATIO 18:1 TO DTHR OVR +79 FT TREE, 1407 FT DIST, 40 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | SUBURBAN HOLDINGS INC 4383 SECTION RD OTTAWA LAKE, MI 49267-9620 Phone 734-856-6103 |
| Manager: | LUKAS RODRIGUEZ 4383 SECTION RD OTTAWA LAKE, MI 49267-9620 Phone 734-856-6103 |
Additional Remarks
| - | 4 FT FENCE, 110 FT NORTH OF RWY; +8 FT SEASONAL CROPS, 50 FT SOUTH OF RWY IN PRI SFC. |
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC TOLEDO APCH AT 419-865-1495. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (131KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (376KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTOL - Eugene F Kranz Toledo Express Airport (11 nm SW)
KTDZ - Toledo Executive Airport (13 nm SE)
KTTF - Custer Airport (16 nm NE)
KADG - Lenawee County Airport (20 nm NW)
1G0 - Wood County Regional Airport (21 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 29-Oct-2005
Final approach Runway 27
Do you have a better or more recent aerial photo of Toledo Suburban Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunrise | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunset | | 20:51 | | 00:51 |
| Evening civil twilight | | 21:23 | | 01:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 06:24:25 |
| Local (UTC-4) | 20-May-2026 02:24:25 |
|
| METAR |
| KDUH | 200555Z AUTO 28004KT 10SM OVC028 21/18 A3004 RMK AO2 10224 20204
|
KTOL 11nm SW | 200552Z 28008G15KT 10SM OVC024 21/17 A3005 RMK AO2 SLP169 T02060172 10217 20200 53013 $
|
KTDZ 13nm SE | 200553Z AUTO 26007KT 10SM BKN025 21/19 A3005 RMK AO2 SLP170 T02060189 10217 20200 53011
|
KTTF 16nm NE | 200355Z AUTO 25006KT 10SM SCT120 21/20 A3000 RMK AO2 403060194
|
|
| TAF |
KTOL 11nm SW | 200550Z 2006/2106 30010KT P6SM SCT025 TEMPO 2006/2007 BKN025 FM201100 36010KT P6SM VCSH BKN025 FM201500 06010KT P6SM BKN015 FM202000 05009KT P6SM BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|