FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FBR |
| Lat/Long: | 41-23-36.0000N 110-24-21.5000W 41-23.600000N 110-24.358333W 41.3933333,-110.4059722 (estimated) |
| Elevation: | 7038 ft. / 2145.2 m (surveyed) |
| Variation: | 11E (2015) |
| From city: | 4 miles N of FORT BRIDGER, WY |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 82937 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | SALT LAKE CITY CENTER |
| FSS: | CASPER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CPR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD FOR SVC AFT HRS CALL 307-799-5513. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 04 & 22; REIL RWY 04 & 22; MIRL RWY 04/22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 118.8 (307-782-3226) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY CASPER RADIO ON FREQ 122.3 (FORT BRIDGER RCO).
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY SALT LAKE ARTCC (ZLC) ON 124.35/353.5 (GREEN RIVER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FBRr028/1.2 | | FORT BRIDGER VOR/DME | | 114.45 | | 14E |
| EVWr063/29.8 | | EVANSTON VOR/DME | | 109.60 | | 13E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 6404 x 75 ft. / 1952 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 20.0 | | Double tandem: | 20.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 41-23.209658N | | 41-23.822832N |
| Longitude: | 110-24.977380W | | 110-23.838703W |
| Elevation: | 7038.0 ft. | | 7007.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 043 magnetic, 054 true | | 223 magnetic, 234 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 7/25
| Dimensions: | 3520 x 50 ft. / 1073 x 15 m |
| Surface: | turf/dirt, in fair condition |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 41-23.694013N | | 41-23.806627N |
| Longitude: | 110-24.647243W | | 110-23.892462W |
| Elevation: | 7019.7 ft. | | 7008.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 068 magnetic, 079 true | | 248 magnetic, 259 true |
| Markings: | none, in fair condition | | none, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 12 ft. fence, 450 ft. from runway, 62 ft. right of centerline, 38:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | UINTA COUNTY P O BOX 810 EVANSTON, WY 82931 Phone 307-783-0301 |
| Manager: | JEFF BREININGER 225 9TH STREET EVANSTON, WY 82930 Phone 307-799-5513 |
Additional Remarks
| - | RWY 04/22 PLOWED WINTER MONTHS; RWY 07/25 CLSD WINTER MONTHS EXCEPT FOR SKI EQUIP ACFT; DIRT/TURF RWYS NOT MAINTAINED. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC SALT LAKE ARTCC AT 801-320-2568. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (197KB) |
| VOR RWY 22 | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (559KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEMM - Kemmerer Municipal Airport (27 nm N)
KEVW - Evanston-Uinta County Airport - Burns Field (29 nm W)
40U - Manila Airport (41 nm SE)
KRKS - Southwest Wyoming Regional Airport (61 nm E)
1U7 - Bear Lake County Airport (66 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Fort Bridger Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:34 | | 11:34 |
| Sunrise | | 06:06 | | 12:06 |
| Sunset | | 20:30 | | 02:30 |
| Evening civil twilight | | 21:02 | | 03:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 23:51:48 |
| Local (UTC-6) | 13-May-2026 17:51:48 |
|
| METAR |
| KFBR | 132335Z AUTO 21021G34KT 10SM -DZ SCT055 BKN080 OVC090 18/M01 A3012 RMK AO2 LTG DSNT E AND SE T01841008
|
|
| TAF |
KEVW 29nm W | 132052Z 1321/1418 20025G38KT P6SM VCTS FEW080CB SCT100 BKN120 TEMPO 1321/1401 VRB30G50KT -TSRA SCT060 BKN080CB FM140200 24012G20KT P6SM SCT120 FM140500 27009KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|