FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GLY |
| Lat/Long: | 38-21-16.9210N 093-40-45.0730W 38-21.282017N 093-40.751217W 38.3547003,-93.6791869 (estimated) |
| Elevation: | 822.5 ft. / 250.7 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2015) |
| From city: | 4 miles E of CLINTON, MO |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 64735 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | COLUMBIA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GLY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 04/22 AND RWY 18/36 ACTVT MIRL RWY 04/22 AND RWY 18/36 - CTAF. ACTVT REIL RWYS 04, 18, 22 & 36; PAPI RWYS 04, 18, 22 & 36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 120.475 (660-885-3851) |
| WHITEMAN APPROACH: | 127.45 |
| WHITEMAN DEPARTURE: | 125.925 |
| WX AWOS-3PT at RAW (16 nm E): | 118.325 (660-547-3761) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 135.575/323.15 (KNOB NOSTER RCAG) WHEN WHITEMAN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BUMr076/38.4 | | BUTLER VORTAC | | 115.90 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL 24 HRS. SINGLE POINT JET A AVBL. AFTER HRS CALL ARPT MANAGER, 660-885-8889 |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 72.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-21.603867N | | 38-20.780533N |
| Longitude: | 093-40.495117W | | 093-40.528107W |
| Elevation: | 810.1 ft. | | 803.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 181 magnetic, 182 true | | 001 magnetic, 002 true |
| Markings: | nonprecision | | nonprecision |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 4001 x 60 ft. / 1220 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 16.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 38-21.160927N | | 38-21.627540N |
| Longitude: | 093-41.346287W | | 093-40.754972W |
| Elevation: | 819.2 ft. | | 822.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 044 magnetic, 045 true | | 224 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 67 ft. trees, 1298 ft. from runway, 350 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CLINTON 105 E. OHIO CLINTON, MO 64735 Phone 660-885-6121 |
| Manager: | CLINTON AIRPORT ASSOCIATION, INC. 20 SE AIRPORT ROAD CLINTON, MO 64735 Phone (660) 885-8889 |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC WHITEMAN APCH AT 660-687-3132. WHEN WHITEMAN APCH IS CLSD, CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 **CHANGED** | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (248KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 **CHANGED** | |
download (251KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (275KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (40KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (211KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRAW - Warsaw Municipal Airport (16 nm E)
KSZL - Whiteman Air Force Base (23 nm N)
KRCM - Skyhaven Airport (26 nm N)
KBUM - Butler Memorial Airport (31 nm W)
KDMO - Sedalia Regional Airport (32 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Wallace White
Photo taken 04-May-2020
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Clinton Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:31 | | 10:31 |
| Sunrise | | 06:01 | | 11:01 |
| Sunset | | 20:21 | | 01:21 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 01:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 15:12:47 |
| Local (UTC-5) | 19-May-2026 10:12:47 |
|
| METAR |
| KGLY | 191455Z AUTO 00000KT 9SM FEW009 OVC015 18/18 A3003 RMK AO2 LTG DSNT E-S P0004
|
KRAW 16nm E | 191455Z AUTO 19005KT 7SM +TSRA OVC007 17/17 A3004 RMK AO2 LTG DSNT SE THRU SW P0011 60028 T01710171
|
|
| TAF |
KSZL 23nm N | 191330Z 1913/2017 30010G15KT 6000 -RA OVC007 651806 QNH3003INS BECMG 1917/1918 33010G15KT 9999 NSW FEW007 OVC015 QNH3008INS BECMG 1921/1922 34010G15KT 9999 OVC035 QNH3018INS BECMG 2002/2003 01012KT 9999 BKN060 QNH3020INS BECMG 2010/2011 02012KT 9999 FEW060 QNH3023INS BECMG 2014/2015 05010G15KT 9999 SKC QNH3026INS TX18/1913Z TN12/2011Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|