FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | K09 |
| Lat/Long: | 43-27-11.7540N 074-30-54.0290W 43-27.195900N 074-30.900483W 43.4532650,-74.5150081 (estimated) |
| Elevation: | 1703.2 ft. / 519.1 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (2010) |
| From city: | 1 mile N of PISECO, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 12139 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAY-OCT SAT-SUN 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04 & 22; PAPI RWY 04; MIRL RWY 04/22; HELIPAD PERIMETER LGTS - CTAF. RWY LGTS (ELECTRIC EYE OVER-RIDE). |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 135.25/377.1 (TURIN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| JOHNSTOWN | | 358/28.4 | | 523 | | 14W | | JJH | .--- .--- .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 3016 x 60 ft. / 919 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 43-26.982460N | | 43-27.409348N |
| Longitude: | 074-31.074350W | | 074-30.726587W |
| Elevation: | 1694.0 ft. | | 1702.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 031 true | | 225 magnetic, 211 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.80 degrees glide path) RWY 04 PAPI UNUSBL 9 DEG RIGHT OF CTRLN. | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 52 ft. trees, 450 ft. from runway, 144 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear ROADS PARALLEL TO RWY 124 FT LT AND 215 FT RT. | | 92 ft. trees, 562 ft. from runway, 201 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear RWY 22 +80 FT TREES, 0-200 FT FROM RWY, 243 FT LT AND RT OF CENTERLINE. |
Helipad H1
| Dimensions: | 40 x 40 ft. / 12 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 43-26.988333N | | |
| Longitude: | 074-31.013667W | | |
| Elevation: | 1694.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Approach lights: | RLLS | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF ARIETTA PO BOX 37 PISECO LAKE, NY 12139 Phone 518-548-3415 |
| Manager: | TOWN OF ARIETTA BOX 37 PISECO LAKE, NY 12139 Phone 518-548-3415 AFT HRS CALL 518-571-6066. |
Additional Remarks
| - | CTN-MODERATE TURBULANCE IN APCH TO RWY 22. |
| - | FOR CD CTC SYRACUSE APCH AT 315-455-6218. |
| - | SEAGULLS - DEER - BEARS OCCASIONALLY VCNTY OF RWY DURING SUMMER MONTHS. |
| - | ACFT DEPARTING RWY 22 ARE REQUESTED TO MAINTAIN RWY HEADING UNTIL PAST ISLAND CHECKPOINT, PRIOR TO MAKING LEFT TURN. ACFT ARRIVING MAINTAIN RGT DOWNWIND HEADING UNTIL PAST ISLAND CHECKPOINT. |
| - | TWYS HAVE REFLECTIVE MARKERS. |
| - | EXPECT TURBULENCE & DOWNDRAFTS DURG PERIODS OF STRONG CROSSWINDS. |
| - | AREA NOT MAINTAINED FOR SKI EQUIPPED ACFT. |
| - | RWY 04/22 MAY BE UNUSBL DUE TO SNOW ACCUMULATION NOV-APR. CHECK NOTAMS OR CALL 518-548-3415 FOR AIRFIELD CONDITIONS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (213KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
NY0 - Fulton County Airport (28 nm S)
5B2 - Saratoga County Airport (37 nm SE)
KGFL - Floyd Bennett Memorial Airport (40 nm E)
KRME - Griffiss International Airport (41 nm W)
KSCH - Schenectady County Airport (44 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 07-Sep-2014
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Piseco Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:03 | | 09:03 |
| Sunrise | | 05:36 | | 09:36 |
| Sunset | | 20:13 | | 00:13 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 00:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 15:10:49 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 11:10:49 |
|
| METAR |
KNY0 28nm S | 141455Z AUTO 28003KT 10SM BKN023 OVC048 10/05 A2980 RMK AO2 T00960051
|
KGFL 40nm E | 141453Z AUTO 36005KT 10SM OVC050 13/09 A2978 RMK AO2 SLP085 T01280094 50003
|
KRME 41nm W | 141453Z 00000KT 10SM FEW016 BKN025 OVC030 09/06 A2983 RMK AO2 SLP101 T00940056 51003
|
KSCH 45nm SE | 141146Z 30006KT 10SM OVC055 11/08 A2979 RMK SB WX OBSERVER
|
|
| TAF |
KGFL 40nm E | 141158Z 1412/1512 00000KT 6SM BR SCT003 BKN035 OVC050 FM141500 03005KT 5SM -RA BR SCT008 OVC015 PROB30 1418/1424 2SM -RA BR OVC007 FM150300 34003KT 2SM -RA BR SCT008 OVC013 PROB30 1503/1509 3/4SM RA FG OVC005
|
KRME 41nm W | 141120Z 1412/1512 28003KT P6SM BKN025 FM141400 30005KT P6SM BKN025 FM150000 30005KT 6SM -SHRA BR OVC015 FM150300 28005KT 4SM -SHRA BR OVC008 FM150600 28004KT 4SM -SHRA BR OVC006
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|