FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AGC |
| Lat/Long: | 40-21-15.9755N 079-55-44.5680W 40-21.266258N 079-55.742800W 40.3544376,-79.9290467 (estimated) |
| Elevation: | 1251.5 ft. / 381.5 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2000) |
| From city: | 4 miles SE of PITTSBURGH, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 15122 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1937 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AGC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ATC-CTL. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LNDG FEE FOR ACFT 5000 LBS & ABV TO INCL ALL HELS. |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.55 |
| WX ASOS: | 120.55 (412-466-8968) |
| ALLEGHENY GROUND: | 121.7 |
| ALLEGHENY TOWER: | 121.1 239.0 |
| PITTSBURGH APPROACH: | 119.35 |
| PITTSBURGH DEPARTURE: | 119.35 |
| CLASS B: | 119.35 |
| WX AWOS-A at 42PN (7 nm NW): | PHONE 412-442-2213 |
| WX AWOS-3PT at FWQ (10 nm SE): | 118.475 (724-379-5815) |
| WX ASOS at PIT (16 nm NW): | PHONE 215-798-0218 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AGCr057/6.8 | | ALLEGHENY VOR/DME | | 110.00 | | 09W |
| HLGr086/29.8 | | WHEELING VOR/DME | | 114.25 | | 07W |
| EWCr163/31.0 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ A+:JET A ANTI-ICE AVBL ON REQ. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 6501 x 150 ft. / 1982 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 90.0 | | Double wheel: | 120.0 | | Double tandem: | 210.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-21.257053N | | 40-21.258655N |
| Longitude: | 079-56.465977W | | 079-55.066570W |
| Elevation: | 1249.4 ft. | | 1250.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 099 magnetic, 090 true | | 279 magnetic, 270 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | rollout | | touchdown |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | ILS |
| Obstructions: | none | | 64 ft. trees, 2613 ft. from runway, 433 ft. left of centerline, 37:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3825 x 100 ft. / 1166 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 20.0 | | Double wheel: | 22.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 40-21.437642N | | 40-21.123445N |
| Longitude: | 079-56.059787W | | 079-55.346018W |
| Elevation: | 1245.2 ft. | | 1248.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 129 magnetic, 120 true | | 309 magnetic, 300 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 11 ft. trees, 314 ft. from runway, 119 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 47 x 45 ft. / 14 x 14 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Operational restrictions: | HELIPAD LCTD ON GA APN E OF TWY C. |
| Latitude: | 40-21.191000N | | |
| Longitude: | 079-55.814333W | | |
| Elevation: | 1255.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ALLEGHENY CO ARPT AUTHORITY PO BOX 12370 PITTSBURGH, PA 15231-0370 Phone 412-472-3500 |
| Manager: | LANCE BAGNOFF 12 ALLEGHENY COUNTY AIRPORT WEST MIFFLIN, PA 15122-2656 Phone 412-472-5839 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | APN MAIN TRML RAMP PRKG 12HR PPR 412-759-7897. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 10 | |
download (226KB) |
| ILS OR LOC RWY 28 | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (194KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
Departure Procedures |
| ALLEGHENY NINE | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (243KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
G05 - Finleyville Airpark (8 nm SW)
KFWQ - Rostraver Airport (10 nm SE)
KPIT - Pittsburgh International Airport (16 nm NW)
KAFJ - Washington County Airport (21 nm SW)
KLBE - Arnold Palmer Regional Airport (24 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 20-Oct-2017
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Allegheny County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:48 | | 09:48 |
| Sunrise | | 06:18 | | 10:18 |
| Sunset | | 20:16 | | 00:16 |
| Evening civil twilight | | 20:45 | | 00:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-May-2026 08:54:03 |
| Local (UTC-4) | 03-May-2026 04:54:03 |
|
| METAR |
| KAGC | 030753Z 26004KT 10SM OVC070 02/M01 A3000 RMK AO2 SLP171 T00221011
|
KP53 10nm SE | 030756Z AUTO 18007KT 03/M02 A2976 RMK AO1 SLP082 T00331017 $
|
KPIT 18nm NW | 030751Z 00000KT 10SM BKN070 02/M01 A3000 RMK AO2 SLP176 T00171011 $
|
|
| TAF |
| KAGC | 030520Z 0306/0406 26003KT P6SM BKN060 FM031500 26010G19KT P6SM SCT050 FM040000 21007KT P6SM BKN070
|
KPIT 18nm NW | 030520Z 0306/0412 27004KT P6SM SCT060 FM031500 26010G18KT P6SM SCT050 FM040000 22006KT P6SM BKN070
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|