FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | BAZ |
| Lat/Long: | 29-42-20.7000N 098-02-35.6000W 29-42.345000N 098-02.593333W 29.7057500,-98.0432222 (estimated) |
| Elevation: | 658.4 ft. / 200.7 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (1975) |
| From city: | 4 miles E of NEW BRAUNFELS, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78130 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BAZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 13/31, RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 127.05 |
| UNICOM: | 122.7 |
| ATIS: | 119.325 |
| WX ASOS: | 119.325 (830-629-7979) |
| NEW BRAUNFELS GROUND: | 120.175 [0700-1900] |
| NEW BRAUNFELS TOWER: | 127.05 285.4 [0700-1900] |
| SAN ANTONIO APPROACH: | 124.45 |
| SAN ANTONIO DEPARTURE: | 128.05 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 134.75 134.75 ; WHEN BAZ TWR CLSD. |
| CRVZA RNAV STAR: | 125.7 |
| DNKIN RNAV STAR: | 125.1 |
| POPPO RNAV STAR: | 125.1 |
| QERVO RNAV STAR: | 127.1 |
| WX AWOS-3PT at HYI (15 nm NE): | PHONE 512-353-8005 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RNDr043/16.9 | | RANDOLPH VORTAC | | 112.30 | | 05E |
| SATr072/22.1 | | SAN ANTONIO VORTAC | | 116.80 | | 08E |
| SSFr035/(34.0) | | STINSON VOR | | 108.40 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL 24 HR SELF SVC. FOR FULL SERVE FUEL CALL 830-221-4290; AFT HRS CALL 830-221-4100. CALL-IN FEE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 6503 x 100 ft. / 1982 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 29-42.906600N | | 29-42.138333N |
| Longitude: | 098-02.996432W | | 098-02.138667W |
| Elevation: | 658.4 ft. | | 643.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 136 true | | 308 magnetic, 316 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 17/35
| Dimensions: | 5364 x 100 ft. / 1635 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 29-42.570987N | | 29-41.686108N |
| Longitude: | 098-02.618000W | | 098-02.630515W |
| Elevation: | 646.6 ft. | | 644.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 181 true | | 353 magnetic, 001 true |
| Displaced threshold: | 522 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none APCH RATIO 50:1 AT DSPLCD THR. | | 45 ft. pline, 1300 ft. from runway, 388 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF NEW BRAUNFELS 550 LANDA ST. NEW BRAUNFELS, TX 78130 Phone 830-221-4000 |
| Manager: | ROBERT LEE 2333 FM 758 NEW BRAUNFELS, TX 78130 Phone 830-221-4290 |
Additional Remarks
| - | BIRDS INVOF ARPT. |
| - | HIGH PER MIL ACFT OPRG AT RANDOLPH AFB AUX FLD (SEGUIN-SEQ). |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC SAT APCH AT 210-805-5516. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CRVZA TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (301KB) |
| CRVZA TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (206KB) |
| DNKIN TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (441KB) |
| POPPO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (314KB) |
| POPPO TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (237KB) |
| QERVO THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (388KB) |
| QERVO THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (273KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (285KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (260KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (240KB) |
| VOR/DME-A | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (115KB) |
Departure Procedures |
| ALISS SEVEN (RNAV) | |
download (182KB) |
| SLENA TWO (RNAV) | |
download (186KB) |
| SNIDR TWO (RNAV) | |
download (254KB) |
| TJANO TWO (RNAV) | |
download (194KB) |
| YODUH TWO (RNAV) | |
download (216KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (293KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHYI - San Marcos Regional Airport (15 nm NE)
KRND - Randolph Air Force Base (16 nm SW)
50R - Lockhart Municipal Airport (21 nm NE)
KSAT - San Antonio International Airport (24 nm SW)
KSSF - Stinson Municipal Airport (31 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of New Braunfels National Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:10 | | 11:10 |
| Sunrise | | 06:37 | | 11:37 |
| Sunset | | 20:21 | | 01:21 |
| Evening civil twilight | | 20:48 | | 01:48 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 04:23:20 |
| Local (UTC-5) | 22-May-2026 23:23:20 |
|
| METAR |
| KBAZ | 230351Z AUTO 15005KT 10SM CLR 24/22 A2984 RMK AO2 SLP098 T02440222
|
KSEQ 11nm SE | 230255Z AUTO 17003KT 10SM CLR 26/23 A2981 RMK AO2 SLP090 T02610225 52023 $
|
KHYI 14nm NE | 230356Z 17004KT 10SM CLR 26/23 A2986 RMK AO2 SLP104 T02560228
|
KRND 16nm SW | 230355Z AUTO 14003KT 10SM FEW190 25/22 A2986 RMK AO2 LTG DSNT W-NW SLP104 T02520219 $
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|