FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CEY |
| Lat/Long: | 36-39-52.4920N 088-22-21.9920W 36-39.874867N 088-22.366533W 36.6645811,-88.3727756 (estimated) |
| Elevation: | 577.3 ft. / 176.0 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2010) |
| From city: | 4 miles NW of MURRAY, KY |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 42071 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700, ALL SUN 1300-1700 SVC AFT HR - AMGR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT ODALS RWY 23; REIL RWY 05; PAPI RWY 05 & 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.975 (270-489-2424) |
| WX AWOS-3 at M25 (12 nm NW): | 120.625 (270-247-2094) |
| WX AWOS-3 at PHT (20 nm S): | 118.825 (731-644-0451) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 133.65/292.15 (PADUCAH RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CNGr130/30.4 | | CUNNINGHAM VOR/DME | | 113.10 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6202 x 100 ft. / 1890 x 30 m |
| Surface: | asphalt/aggregate friction seal coat, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 37 /F/C/X/T | | Single wheel: | 95.0 | | Double wheel: | 131.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 36-39.545535N | | 36-40.204182N |
| Longitude: | 088-22.851558W | | 088-21.881442W |
| Elevation: | 577.3 ft. | | 567.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 052 magnetic, 050 true | | 232 magnetic, 230 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 58 ft. trees, 1207 ft. from runway, 639 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear | | 35 ft. trees, 559 ft. from runway, 411 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MURRAY CITY-CALLOWAY CO BOARD 544 AIRFIELD LN. MURRAY, KY 42071 Phone 270-489-2414 |
| Manager: | ANTHONY YOUNG 544 AIRFIELD LN. MURRAY, KY 42071 Phone (270) 978-0345 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (212KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (264KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (138KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (371KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
M25 - Mayfield Graves County Airport (12 nm NW)
KPHT - Henry County Airport (20 nm S)
M34 - Kentucky Dam State Park Airport (21 nm N)
1M7 - Fulton Airport (28 nm W)
KPAH - Barkley Regional Airport (31 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Eve Cascella
Photo taken 20-Aug-2008
from the south looking north
Do you have a better or more recent aerial photo of Kyle-Oakley Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:17 | | 11:17 |
| Sunrise | | 06:43 | | 11:43 |
| Sunset | | 19:13 | | 00:13 |
| Evening civil twilight | | 19:39 | | 00:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 23:11:35 |
| Local (UTC-5) | 30-Mar-2026 18:11:35 |
|
| METAR |
| KCEY | 302255Z AUTO 20012KT 160V230 10SM SCT050 BKN055 25/15 A3006 RMK AO2
|
KM25 12nm NW | 302255Z AUTO 21018G24KT 10SM SCT055 24/14 A3004 RMK AO2 T02430138
|
KPHT 20nm S | 301505Z AUTO 20012G18KT 9SM BKN021 BKN075 OVC090 18/14 A3024 RMK A01
|
|
| TAF |
KPAH 31nm NW | 301720Z 3018/3118 21014G24KT P6SM SCT035 TEMPO 3018/3022 BKN035 FM310000 19008KT P6SM FEW250 FM311400 21013G23KT P6SM SCT025 TEMPO 3114/3118 BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|