FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | EHO |
| Lat/Long: | 35-15-20.6970N 081-36-02.7520W 35-15.344950N 081-36.045867W 35.2557492,-81.6007644 (estimated) |
| Elevation: | 846.6 ft. / 258.0 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2000) |
| From city: | 3 miles SW of SHELBY, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28152 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1958 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | EHO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SUN 1300-1600, ALL SAT 1000-1500 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-2300. AFTER 2300 ACTVT MIRL RWY 05/23 - CTAF. PAPI RWY 05 & 23 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.425 (704-487-0100) |
| CHARLOTTE APPROACH: | 120.05 |
| CHARLOTTE DEPARTURE: | 120.05 |
| JOOLS STAR: | 135.6 |
| RASLN STAR: | 126.15 |
| WX AWOS-3 at FQD (19 nm NW): | 118.275 (828-287-6498) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SPAr052/20.8 | | SPARTANBURG VORTAC | | 115.70 | | 02W |
| CLTr282/32.1 | | CHARLOTTE VOR/DME | | 115.00 | | 05W |
| SUGr107/33.9 | | SUGARLOAF MOUNTAIN VORTAC | | 112.20 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STONIA | | 286/22.0 | | 260 | | 06W | | GHJ | --. .... .--- |
| FIDDLERS | | 180/27.5 | | 391 | | 07W | | FIQ | ..-. .. --.- |
| UNION COUNTY | | 009/34.4 | | 326 | | 06W | | UOT | ..- --- - |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:100LL FUEL 24 HR CREDIT CARD SVC AVBL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5001 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 35-15.048003N | | 35-15.641882N |
| Longitude: | 081-36.394340W | | 081-35.697338W |
| Elevation: | 833.8 ft. | | 836.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 044 true | | 230 magnetic, 224 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 44 ft. trees, 955 ft. from runway, 307 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear | | 40 ft. trees, 994 ft. from runway, 38 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SHELBY 830 COLLEGE AVE, HIGHWAY 150 SHELBY, NC 28152 Phone 704-487-1161 |
| Manager: | JACK POOLE 830 COLLEGE AVE, HIGHWAY 150 SHELBY, NC 28152 Phone 704-487-1161 |
Additional Remarks
| - | FOR SERVICE AFTER HOURS CALL 704 284-3321. |
| - | RY 23 HAS 35 FT DROP-OFF 600 FT FM THLD 0B. |
| - | RY 05 HAS 45 FT DROP-OFF 100 FT FM THLD 0B. |
| - | FOR CD CTC CHARLOTTE APCH AT 704-359-0241. |
| - | REFER TO CHARLOTTE SECTIONAL CHART FOR TOWERS OFF BOTH RWY ENDS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JOOLS TWO (RNAV) **NEW** | |
download (276KB) |
| LIINN THREE | |
2 pages:
[1] [2] (281KB) |
| MAJIC FOUR | |
download (235KB) |
| RASLN THREE | |
download (177KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (216KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (141KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFQD - Rutherford County Airport/Marchman Field (19 nm NW)
KAKH - Gastonia Municipal Airport (22 nm E)
KIPJ - Lincoln County Regional Airport (25 nm NE)
KSPA - Spartanburg Downtown Memorial Airport/Simpson Field (27 nm SW)
KHKY - Hickory Regional Airport (31 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 21-Jun-2007
from 13,000 feet MSL
Do you have a better or more recent aerial photo of Shelby-Cleveland County Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:47 | | 09:47 |
| Sunrise | | 06:16 | | 10:16 |
| Sunset | | 20:31 | | 00:31 |
| Evening civil twilight | | 20:59 | | 00:59 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 23:59:06 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 19:59:06 |
|
| METAR |
| KEHO | 262335Z AUTO 00000KT 4SM RA OVC100 20/20 A3009 RMK AO2 P0009 T02020195
|
KFQD 19nm NW | 262335Z AUTO 00000KT 10SM -RA SCT110 21/21 A3009 RMK AO2
|
|
| TAF |
KHKY 31nm N | 261738Z 2618/2718 20005KT P6SM VCSH FEW019 BKN060 TEMPO 2620/2624 3SM TSRA OVC025CB FM270000 18004KT P6SM BKN040 PROB30 2700/2705 3SM SHRA OVC021 FM270500 VRB03KT 5SM BR SCT003 BKN012 FM270700 20004KT 2SM BR OVC003 FM271400 22005KT P6SM BKN007 FM271500 22006KT P6SM SCT011
|
KCLT 32nm E | 262144Z 2622/2724 18007KT P6SM VCSH SCT040 BKN070 TEMPO 2623/2703 2SM TSRA BKN025CB FM270300 19005KT P6SM VCSH BKN025 PROB30 2703/2707 4SM SHRA BKN015 FM270700 22007KT P6SM SCT004 OVC006 FM271500 23009KT P6SM BKN015 FM271700 23010G17KT P6SM SCT045
|
KGSP 37nm SW | 262044Z 2621/2718 20006KT P6SM VCTS BKN050CB TEMPO 2621/2701 1SM TSRA BR SCT015 BKN025CB FM270100 21003KT 4SM BR VCSH BKN019 FM270600 23004KT 2SM BR OVC004 FM271500 23008KT P6SM BKN008 OVC025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|