FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ENL |
| Lat/Long: | 38-30-54.3000N 089-05-28.1000W 38-30.905000N 089-05.468333W 38.5150833,-89.0911389 (estimated) |
| Elevation: | 534.1 ft. / 163 m (estimated) |
| Variation: | 02W (2010) |
| From city: | 2 miles SE of CENTRALIA, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62801 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ENL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK FOR SVC AFT HRS CALL (920) 728-4417. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 09/27, RY 18/36 & REIL RY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 121.125 (618-533-4417) |
| WX AWOS-3PT at SLO (10 nm NE): | 118.525 (618-312-1051) |
| WX AWOS-3PT at MVN (16 nm SE): | 118.2 (618-242-7933) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 127.7/351.825 (MOUNT VERNON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ENLr025/6.5 | | CENTRALIA VORTAC | | 115.00 | | 04E |
| BIBr227/37.5 | | BIBLE GROVE VORTAC | | 109.00 | | 03E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAYNE COUNTY | | 285/33.0 | | 257 | | 01W | | FWC | ..-. .-- -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5001 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 40.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-31.303925N | | 38-30.480175N |
| Longitude: | 089-05.495882W | | 089-05.507802W |
| Elevation: | 519.3 ft. | | 534.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 183 magnetic, 181 true | | 002 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. tree, 1608 ft. from runway, 56 ft. left of centerline, 28:1 slope to clear | | none |
Runway 9/27
| Dimensions: | 3300 x 60 ft. / 1006 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | RWY 27 MARKINGS FADED. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 38-30.912315N | | 38-30.939402N |
| Longitude: | 089-05.762397W | | 089-05.071330W |
| Elevation: | 521.9 ft. | | 519.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 087 true | | 269 magnetic, 267 true |
| Markings: | basic, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 13 ft. road, 470 ft. from runway, 20:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CENTRALIA 101 S. LOCUST CENTRALIA, IL 62801 Phone (618) 533-7622 |
| Manager: | GALEN MAHLE 2331 E. CALUMET CENTRALIA, IL 62801 Phone 618-533-7622 CELL # 618-267-7844 |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (196KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (201KB) |
| VOR-A | |
download (150KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSLO - Salem-Leckrone Airport (10 nm NE)
KMVN - Mount Vernon Airport (16 nm SE)
KGRE - Greenville Airport (24 nm NW)
KVLA - Vandalia Municipal Airport (29 nm N)
KFOA - Flora Municipal Airport (31 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 22-Sep-2011
from 3,000' AGL looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Centralia Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 11:12 |
| Sunrise | | 06:39 | | 11:39 |
| Sunset | | 19:20 | | 00:20 |
| Evening civil twilight | | 19:47 | | 00:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 09:23:52 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 04:23:52 |
|
| METAR |
| KENL | 030615Z AUTO 19010G15KT 10SM CLR 20/17 A2993 RMK AO2 T02040171
|
KSLO 10nm NE | 030855Z AUTO 21006KT 10SM OVC034 20/18 A2997 RMK AO2 T02000175
|
KMVN 16nm SE | 030856Z AUTO 20009KT 10SM CLR 19/17 A2998 RMK AO2 SLP155 T01890172 53013 $
|
|
| TAF |
KMVN 16nm SE | 030520Z 0306/0406 20011G18KT P6SM VCSH BKN050 FM031100 21009KT P6SM VCSH BKN015 FM031500 20012G18KT P6SM BKN015 FM031800 20014G23KT P6SM BKN050 FM040000 18010KT P6SM BKN100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|