FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FRR |
| Lat/Long: | 38-55-03.0440N 078-15-12.1440W 38-55.050733N 078-15.202400W 38.9175122,-78.2533733 (estimated) |
| Elevation: | 703.6 ft. / 214.5 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2005) |
| From city: | 3 miles W of FRONT ROYAL, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 22630 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAY-SEP 0800-1700, OCT-APR 0900-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 121.85 (540-635-5377) |
| POTOMAC APPROACH: | 120.45 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 120.45 |
| HYPER STAR: | 133.0 |
| TRSTN STAR: | 126.75 |
| WX AWOS-3 at OKV (14 nm N): | 124.85 (540-662-6970) |
| WX AWOS-3 at LUA (19 nm SW): | 118.275 (540-743-1148) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LDNr335/4.4 | | LINDEN VORTAC | | 114.30 | | 06W |
| CSNr318/24.6 | | CASANOVA VORTAC | | 116.30 | | 06W |
| MRBr221/33.8 | | MARTINSBURG VORTAC | | 112.10 | | 07W |
| AMLr276/36.7 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| ESLr124/39.0 | | KESSEL VOR/DME | | 110.80 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CAVERNS | | 047/16.6 | | 245 | | 09W | | LUA | .-.. ..- .- |
| NAILR | | 340/32.2 | | 351 | | 10W | | MSQ | -- ... --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 3008 x 75 ft. / 917 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 38-55.036688N | | 38-55.064770N |
| Longitude: | 078-15.519002W | | 078-14.885810W |
| Elevation: | 693.0 ft. | | 703.5 ft. |
| Traffic pattern: | left RY 10 RIGHT TFC FOR GYROCOPTERS, ULTRALIGHTS & GLIDERS. | | left RY 28 RIGHT TFC FOR GYROCOPTERS, ULTRALIGHTS & GLIDERS. |
| Runway heading: | 097 magnetic, 087 true | | 277 magnetic, 267 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | panels that may or may not be lighted, on right (3.00 degrees glide path) | | panels that may or may not be lighted, on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 24 ft. road, 350 ft. from runway, 131 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear | | 42 ft. pole, 1382 ft. from runway, 63 ft. right of centerline, 28:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF WARREN 220 NORTH COMMERCE AVENUE, STE 100 FRONT ROYAL, VA 22630 Phone 540-636-4600 |
| Manager: | MIKE BERRY 229 STOKES AIRPORT RD FRONT ROYAL, VA 22630 Phone 540-635-3570 |
Additional Remarks
| - | GLDR OPS ON & INVOF ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT, CTC ARPT MGR FOR DTLS AT 540-635-3570. |
| - | DEER & GEESE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-709-4993. |
| - | PRCHT OPS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| HYPER NINE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (383KB) |
| HYPER NINE (RNAV), CONT.2 | |
download (165KB) |
| TRSTN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (319KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (129KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (140KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOKV - Winchester Regional Airport (14 nm N)
KLUA - Luray Caverns Airport (19 nm SW)
9VA5 - Bluegrass Heliport (19 nm NE)
8W2 - New Market Airport (26 nm SW)
KCJR - Culpeper Regional Airport (30 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Joshua Ingram
Photo taken 02-Feb-2020
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Front Royal-Warren County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:49 | | 09:49 |
| Sunrise | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunset | | 20:03 | | 00:03 |
| Evening civil twilight | | 20:32 | | 00:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 20:44:54 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 16:44:54 |
|
| METAR |
| KFRR | 302035Z AUTO 29012G18KT 10SM SCT070 BKN080 18/02 A2982 RMK AO2 T01790021
|
KOKV 14nm N | 302035Z AUTO 31020G24KT 10SM SCT055 SCT065 16/03 A2983 RMK AO2
|
KLUA 19nm SW | 302035Z AUTO 32013G20KT 280V340 10SM SCT070 18/M03 A2984 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMRB 32nm NE | 301723Z 3018/0118 26018G25KT P6SM BKN060 FM010100 31008KT P6SM SKC FM010500 30004KT P6SM SKC FM011700 22006KT P6SM BKN100
|
KIAD 38nm E | 301723Z 3018/0124 31015G23KT P6SM BKN060 FM010100 32009KT P6SM SKC FM011700 23005KT P6SM SCT120 FM012100 23009KT P6SM BKN070 PROB30 0121/0124 4SM -SHRA OVC040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|