FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | FZG |
| Lat/Long: | 31-41-02.0570N 083-16-15.2530W 31-41.034283N 083-16.254217W 31.6839047,-83.2709036 (estimated) |
| Elevation: | 364.7 ft. / 111.2 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2015) |
| From city: | 2 miles SW of FITZGERALD, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31750 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 02/20 PRESET MED INTST DUSK-2200; AFT 2200 - CTAF. ACTVT ODALS RWY 02; REILS RWY 20; PAPI RWY 02 & 20 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 118.625 (229-426-5072) |
| WX AWOS-3PT at TMA (19 nm SW): | 118.525 (229-386-8937) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 127.575/269.025 (ALMA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VNAr159/33.8 | | VIENNA VORTAC | | 116.50 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FITZGERALD | | 018/4.4 | | 362 | | 05W | | SUR | ... ..- .-. |
| EASTMAN | | 197/27.5 | | 366 | | 04W | | EZM | . --.. -- |
| CONEY | | 128/35.5 | | 400 | | 06W | | OHY | --- .... -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 31-40.591183N | | 31-41.398212N |
| Longitude: | 083-16.478050W | | 083-16.279320W |
| Elevation: | 355.3 ft. | | 364.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 017 magnetic, 012 true | | 197 magnetic, 192 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | ODALS: omnidirectional approach lighting system | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOCALIZER | | |
| Obstructions: | 43 ft. trees, 802 ft. from runway, 325 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear | | 35 ft. trees, 410 ft. from runway, 266 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear |
Runway 15/33
| Dimensions: | 2984 x 300 ft. / 910 x 91 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | 15/33 THLDS MKD WITH WHITE TIRES. |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 31-41.291808N | | 31-40.909410N |
| Longitude: | 083-16.226740W | | 083-15.864517W |
| Elevation: | 362.1 ft. | | 338.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 146 magnetic, 141 true | | 326 magnetic, 321 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 78 ft. trees, 1014 ft. from runway, 133 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 60 ft. trees, 360 ft. from runway, 154 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FITZGERALD & BEN HILL 302 E CENTRAL AVE FITZGERALD, GA 31750 Phone 229-426-5060 |
| Manager: | WILL HAMMOND BOX 963, 125 TERMINAL DRIVE FITZGERALD, GA 31750 Phone 229-426-5071 |
Additional Remarks
| - | PAEW ADJ RWY 02/20. |
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 **CHANGED** | |
download (275KB) |
| LOC RWY 02 **CHANGED** | |
download (223KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (156KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (283KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
75J - Turner County Airport (18 nm W)
KTMA - Henry Tift Myers Airport (19 nm SW)
KDQH - Douglas Municipal Airport (24 nm SE)
4J2 - Berrien County Airport (28 nm S)
KCKF - Crisp County-Cordele Airport (31 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Mullins Photography – Cordele, GA
Photo taken 13-Jan-2011
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Fitzgerald Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:59 | | 10:59 |
| Sunrise | | 07:24 | | 11:24 |
| Sunset | | 19:51 | | 23:51 |
| Evening civil twilight | | 20:15 | | 00:15 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 18:32:09 |
| Local (UTC-4) | 31-Mar-2026 14:32:09 |
|
| METAR |
| KFZG | 311815Z AUTO 16004KT 10SM SCT047 SCT090 28/15 A3027 RMK AO2 T02780148
|
KTMA 19nm SW | 311815Z AUTO 00000KT 8SM FEW049 28/17 A3026 RMK AO2 T02850172 $
|
|
| TAF |
KVAD 43nm S | 311600Z 3116/0122 14009KT 9999 BKN060 QNH3016INS BECMG 0103/0104 12006KT 9999 SCT040 QNH3017INS BECMG 0111/0112 12006KT 9999 SCT070 QNH3023INS BECMG 0115/0116 14010G15KT 9999 BKN070 QNH3011INS TX29/3120Z TN16/0110Z
|
KABY 48nm W | 311720Z 3118/0118 16007KT P6SM VCSH BKN100 FM010000 VRB02KT P6SM BKN100 TEMPO 0110/0113 5SM BR FM011300 16006KT P6SM SCT060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|