FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HUA |
| Lat/Long: | 34-40-43.1790N 086-41-05.2460W 34-40.719650N 086-41.087433W 34.6786608,-86.6847906 (estimated) |
| Elevation: | 685.4 ft. / 209 m (estimated) |
| Variation: | 04W (2020) |
| From city: | 6 miles SW of REDSTONE ARSNL HUNTSVILLE, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 35808 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1800, CLDS HOLS |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 17; PAPI RWY 17 & 35; HIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 126.95 |
| ATIS: | 120.65 |
| REDSTONE TOWER: | 126.95 290.275 [OPR 1330-2130Z++ MON-FRI EXC HOLS.] |
| HUNTSVILLE APPROACH: | 125.6 |
| HUNTSVILLE DEPARTURE: | 125.6 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| GCA: | 124.8 229.4 |
| OPS: | 126.2 |
| WX ASOS at HSV (5 nm SW): | 121.25 (256-207-5925) |
| WX AWOS-3PT at MDQ (13 nm NE): | 120.000 (256-829-1242) |
| WX ASOS at DCU (13 nm W): | 118.375 (256-350-4270) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 120.8/307.0 (HUNTSVILLE RCAG) WHEN HUNTSVILLE APCH CTL CLSD.
- USE 124.8 AS ADZY FREQ WHEN TOWER CLSD.
- GCA OPER 1330-2130Z++ MON-FRI EXCP HOLS, OTR TIMES ON REQ.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RQZr197/7.5 | | ROCKET VORTAC | | 112.20 | | 02E |
Airport Services
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 7300 x 150 ft. / 2225 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 34-41.311267N | | 34-40.128017N |
| Longitude: | 086-41.220367W | | 086-40.954533W |
| Elevation: | 685.4 ft. | | 654.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right TFC PAT: RGT TFC RWY 35 R/W 1400 FT, F/W SENG 1700 FT, F/W TURBOPROP/JET 2200 FT, OVERHEAD 2700 FT. |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | COMMANDER USAASA 9325 GUNSTON ROAD, BLDG 1466 SUITE N319 FORT BELVOIR, VA 22060 |
| Manager: | US ARMY AMSAM-RA-EPW-BA BLDG 4488 HUNSTVILLE, AL 35898 |
Additional Remarks
| - | FUEL: A ++ (AVBL 1230-0330Z++ MON-FRI EXC HOL; OT O/R). |
| - | TRAN ALERT: LTD SVC. |
| - | RSTD: 24 HR PPR ALL ACFT, 48 HR PPR ACFT WITH HAZ CARGO. CTC BASE OPS DSN 746-7916/4299 C256-876-1916/4299. REFUL EXP DELAY. ACFT MUST ADHERE TO PPR ARR BLOCK TIME +/- 30 MIN OF SKED LDG. |
| - | MISC: LTD PRK. NO PHOTOGRAPHY ALLOWED WO BASE OPS APVL. |
| - | CAUTION: DEER, TUKEY, COYOTE HAZ. ACFT LARGER THAN C-12 USE EXTREME CAUTION WHILE TAXIING DUE TO MIN WG TIP CLNC. |
| - | RADAR: SEE TERMINAL FLIP FOR RADAR MINIMA. |
| - | PAR AND PAPI RWY 17-35 ARE COINCIDENTAL. |
| - | MISC: F/W LARGER THAN C130 RSTD TO TWY D, E, AND N RAMP AREA. LAWRS. ALL TRAN ACFT OPN OTHER THAN KHUA MUST RCV RNG BRIEFING FROM BASE OPS PRIOR TO OPN. |
| - | BASE OPS - OPR 1300-0300Z++ MON-FRI EXC HOL. OT O/R. 126.2 OR 239.275. |
| - | AVOID OVFT SATELLITE COM COMPLEX BLW 2000 FT 1.8 NM SE OF AFLD. |
| - | FOR CD CTC HUNTSVILLE APCH AT 256-542-2070/2080. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 **CHANGED** | |
download (106KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 **CHANGED** | |
download (121KB) |
| VOR RWY 35 **CHANGED** | |
download (138KB) |
| Radar Approach Procedures available **CHANGED** | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (500KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHSV - Huntsville International Airport-Carl T Jones Field (5 nm SW)
KMDQ - Huntsville Executive Airport / Tom Sharp Jr Field (13 nm NE)
KDCU - Pryor Field Regional Airport (13 nm W)
5M0 - Hartselle/Morgan County Regional Airport (20 nm SW)
KFYM - Fayetteville Municipal Airport (24 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Redstone Army Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:08 | | 10:08 |
| Sunrise | | 05:37 | | 10:37 |
| Sunset | | 19:51 | | 00:51 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 01:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 18:13:29 |
| Local (UTC-5) | 28-May-2026 13:13:29 |
|
| METAR |
| KHUA | 281755Z AUTO 00000KT 10SM FEW041 FEW050 30/21 A2999 RMK AO2 SLP150 T02970211 10302 20220 58008
|
KHSV 5nm W | 281753Z VRB04KT 10SM SCT038TCU SCT050 SCT250 30/21 A3000 RMK AO2 SLP150 TCU NW DSNT NE-E T03000206 10306 20217 58009
|
KMDQ 13nm NE | 281755Z AUTO 14003KT 10SM SCT035 BKN049 30/20 A3002 RMK A02 P0006 T03000200 10304 20206 60028
|
KDCU 13nm W | 281753Z AUTO 36005KT 10SM SCT031 31/22 A3000 RMK AO2 SLP150 T03060217 10306 20222 58008 $
|
|
| TAF |
KHSV 5nm W | 281720Z 2818/2918 09005KT P6SM SCT025 BKN050 BKN250 TEMPO 2821/2901 3SM TSRA BR BKN025CB FM290100 VRB02KT P6SM FEW050 BKN250 FM290800 VRB02KT P6SM SCT025 BKN060 BKN120 PROB30 2910/2914 3SM SHRA BR BKN025 FM291500 22005KT P6SM BKN015 BKN025 OVC120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|