FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | IGQ |
| Lat/Long: | 41-32-05.7000N 087-31-46.3000W 41-32.095000N 087-31.771667W 41.5349167,-87.5295278 (estimated) |
| Elevation: | 619.7 ft. / 188.9 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1995) |
| From city: | 21 miles S of CHICAGO, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 60411 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | KANKAKEE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IGQ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1500 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09, 18, 27 & 36; MIRL RWY 09/27 & 18/36; TWY LGTS - CTAF. MIRL RWY 18/36 PRESET TO LOW INTST; INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 124.925 (708-889-6319) |
| CHICAGO APPROACH: | 128.2 |
| CHICAGO DEPARTURE: | 128.2 |
| LUCIT STAR: | 133.1 |
| WX AWOS-3PT at GYY (7 nm NE): | 134.575 (219-944-0010) |
| WX AWOS-AV at C56 (12 nm SW): | 119.125 (708-534-5256) |
| WX ASOS at MDW (18 nm NW): | PHONE 773-884-4424 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CGTr050/2.4 | | CHICAGO HEIGHTS VORTAC | | 114.20 | | 02E |
| EONr034/19.8 | | PEOTONE VORTAC | | 113.20 | | 02E |
| JOTr089/35.4 | | JOLIET VOR/DME | | 112.30 | | 02E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:SELF SERVE FUEL AVBL H24 WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4002 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt/treated/porous friction courses, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 41-32.170833N | | 41-31.511833N |
| Longitude: | 087-31.659833W | | 087-31.662000W |
| Elevation: | 616.6 ft. | | 618.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 182 magnetic, 180 true | | 002 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
Runway 9/27
| Dimensions: | 3395 x 75 ft. / 1035 x 23 m |
| Surface: | asphalt/treated/porous friction courses, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-32.393833N | | 41-32.392167N |
| Longitude: | 087-32.274000W | | 087-31.529833W |
| Elevation: | 614.5 ft. | | 616.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 092 magnetic, 090 true | | 272 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 26 ft. bldg, 546 ft. from runway, 95 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | VILLAGE OF LANSING 3141 RIDGE RD LANSING, IL 60438-3021 Phone (708) 895-7200 |
| Manager: | BRIAN HANIGAN 3250 BOB MALKAS DR LANSING, IL 60438 Phone (708) 418-5888 (708) 895-7200 |
Additional Remarks
| - | ALL PATTERN FLYING IN NOISE SENSITIVE AREA. |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | 146 FT TOWER 4325 FT FROM RY 27 665 FT RIGHT OF EXTENDED CNTRLN. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO APCH AT 847-289-0926. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| LUCIT THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (345KB) |
| PANGG SEVEN (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (445KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (195KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (248KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (203KB) |
| LOC RWY 36 | |
download (233KB) |
| VOR-A | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
05C - Griffith-Merrillville Airport (6 nm E)
KGYY - Gary/Chicago International Airport (7 nm NE)
C56 - Bult Field Airport (12 nm SW)
3HO - Hobart Sky Ranch Airport (12 nm E)
KMDW - Chicago Midway International Airport (18 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 21-Jul-2017
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lansing Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:59 | | 09:59 |
| Sunrise | | 05:31 | | 10:31 |
| Sunset | | 20:02 | | 01:02 |
| Evening civil twilight | | 20:34 | | 01:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 12:01:33 |
| Local (UTC-5) | 16-May-2026 07:01:33 |
|
| METAR |
| KIGQ | 161155Z AUTO 26012G21KT 10SM RA SCT025 BKN085 OVC110 17/14 A2991 RMK AO2 T01730139 10175 20157
|
KGYY 7nm NE | 161150Z 25013G25KT 10SM BKN070 OVC100 19/16 A2989
|
KMDW 18nm NW | 161153Z 24015G28KT 10SM SCT070 OVC100 18/14 A2989 RMK AO2 PK WND 25028/1145 RAB24E47 SLP113 P0000 60000 T01830144 10194 20172 53023
|
|
| TAF |
KGYY 7nm NE | 160900Z 1609/1706 26008KT P6SM SCT040 OVC060 FM161200 20006KT P6SM VCSH SCT035 BKN080 TEMPO 1612/1614 5SM -SHRA BKN035 FM161500 24011KT P6SM SCT045 BKN250 FM170100 15006KT P6SM BKN070 OVC200
|
KMDW 18nm NW | 160900Z 1609/1712 24008KT P6SM SCT045 BKN060 FM161100 20006KT P6SM VCSH SCT035 BKN080 TEMPO 1611/1614 5SM -SHRA BKN035 FM161400 24011KT P6SM SCT045 BKN250 FM170100 14006KT P6SM BKN070 OVC200 PROB30 1707/1711 3SM -TSRA SCT020 BKN040CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|