FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MTV |
| Lat/Long: | 36-37-53.2200N 080-01-11.8280W 36-37.887000N 080-01.197133W 36.6314500,-80.0199522 (estimated) |
| Elevation: | 948 ft. / 289.0 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (1995) |
| From city: | 8 miles SW of MARTINSVILLE, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 24055 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MTV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 13 & 31; ODALS RWY 31; PAPI RWY 13 & 31; MIRL RWY 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.45 (276-957-3784) |
| GREENSBORO APPROACH: | 124.35 |
| GREENSBORO DEPARTURE: | 124.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.85 |
| WX AWOS-3 at SIF (14 nm SE): | 119.775 (336-573-3677) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GSOr360/35.2 | | GREENSBORO VORTAC | | 116.20 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BALES | | 304/5.5 | | 396 | | 07W | | UV | ..- ...- |
| SLAMMER | | 327/19.5 | | 423 | | 07W | | SIF | ... .. ..-. |
| VINTON | | 199/35.0 | | 277 | | 08W | | VIT | ...- .. - |
| TECH | | 160/39.2 | | 368 | | 08W | | TEC | - . -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 6077 x 100 ft. / 1852 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 40 /F/A/X/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 36-38.123585N | | 36-37.650378N |
| Longitude: | 080-01.744710W | | 080-00.649612W |
| Elevation: | 948.0 ft. | | 911.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 125 magnetic, 118 true | | 305 magnetic, 298 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 85 ft. tree, marked and lighted, 2801 ft. from runway, 524 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear | | 36 ft. tree, 1104 ft. from runway, 296 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BLUE RIDGE ARPT AUTH 525 AIRPORT ROAD MARTINSVILLE, VA 24112 Phone 276-957-2291 |
| Manager: | JASON DAVIS 525 AIRPORT ROAD MARTINSVILLE, VA 24112 Phone 276-957-2291 MANAGER CELL: 276-358-0749. |
Additional Remarks
| - | DEER ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC GREENSBORO APCH AT 743-222-6129. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -16C. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 **CHANGED** | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 **CHANGED** | |
download (207KB) |
| LOC RWY 31 **CHANGED** | |
download (283KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (149KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (369KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSIF - Rockingham County NC Shiloh Airport (14 nm SE)
N63 - Meadow Brook Field Airport (21 nm S)
KMWK - Mount Airy/Surry County Airport (28 nm W)
KINT - Smith Reynolds Airport (31 nm S)
KGSO - Piedmont Triad International Airport (32 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Brandon Shivley
Taken in the Fall of 2023
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Blue Ridge Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:36 | | 09:36 |
| Sunrise | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunset | | 20:28 | | 00:28 |
| Evening civil twilight | | 20:58 | | 00:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 09:51:45 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 05:51:45 |
|
| METAR |
| KMTV | 270935Z AUTO 21004KT 10SM OVC007 21/18 A3008 RMK AO2 T02060183
|
KSIF 14nm SE | 270935Z AUTO 22006KT 10SM CLR 21/20 A3006 RMK AO2 T02100204
|
|
| TAF |
KINT 31nm S | 270536Z 2706/2806 22005KT P6SM SCT004 BKN007 OVC012 FM270800 22004KT P6SM OVC005 FM271400 23008KT P6SM OVC015 FM271600 25010G18KT P6SM BKN040 OVC100 TEMPO 2719/2723 2SM SHRA SCT015 BKN030 FM280200 25005KT P6SM SCT025 BKN100 AMD NOT SKED
|
KGSO 32nm S | 270536Z 2706/2806 22006KT P6SM SCT004 BKN007 OVC012 FM270800 22004KT P6SM OVC005 FM271400 23008KT P6SM OVC015 FM271600 25010G18KT P6SM BKN040 OVC100 TEMPO 2720/2724 2SM SHRA SCT015 BKN030 FM280100 25005KT P6SM SCT025 BKN100
|
KDAN 33nm E | 270531Z 2706/2806 20003KT P6SM -SHRA SCT018 OVC035 FM270800 22003KT 3SM BR VCSH SCT003 OVC025 FM271300 23006KT P6SM OVC035 FM272000 24008KT 6SM -SHRA VCTS BKN060CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|