FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | MVI |
| Lat/Long: | 37-31-43.4140N 106-02-45.2320W 37-31.723567N 106-02.753867W 37.5287261,-106.0458978 (estimated) |
| Elevation: | 7611.2 ft. / 2319.9 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (2020) |
| From city: | 5 miles SE of MONTE VISTA, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 81144 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1955 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DEN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT-SUN ON-CALL SVC AFT HR - AMGR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 02 & 20; MIRL RWY 02/20 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS at ALS (10 nm SE): | 135.175 (719-589-5669) |
| WX AWOS-3PT at RCV (18 nm NW): | 118.275 (719-657-9017) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 128.375/379.95 (ALAMOSA RCAG).
- COMMUNICATIONS PRVDD BY DENVER RADIO ON FREQ 122.2 (ALAMOSA RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ALSr301/15.4 | | ALAMOSA VORTAC | | 113.90 | | 13E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5902 x 60 ft. / 1799 x 18 m 430 FT DIRT SWY ON N END. |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | SOFT SHOULDERS. |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 37-31.211925N | | 37-32.065475N |
| Longitude: | 106-03.180362W | | 106-02.595960W |
| Elevation: | 7611.1 ft. | | 7609.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 021 magnetic, 029 true | | 201 magnetic, 209 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 29 ft. pline, 1085 ft. from runway, 333 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear |
Runway 16/34
| Dimensions: | 2300 x 30 ft. / 701 x 9 m |
| Surface: | dirt, in fair condition SANDY & SOFT. |
| Operational restrictions: | +2 FT DIRT WINDROWS & 3+ FT VEGETATION ALG EDGES. |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 37-32.072687N | | 37-31.703207N |
| Longitude: | 106-02.570213W | | 106-02.465072W |
| Elevation: | 7607.6 ft. | | 7606.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 159 magnetic, 167 true | | 339 magnetic, 347 true |
| Markings: | none, in poor condition | | none, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 8 ft. fence, 218 ft. from runway, 27:1 slope to clear |
Runway 10/28
| Dimensions: | 2100 x 50 ft. / 640 x 15 m |
| Surface: | dirt, in fair condition EXTREME CROSSWIND USE ONLY. SOFT WHEN WET. |
| Operational restrictions: | +2 FT DIRT WINDROW ALG N EDGE; VEGETATION THRUT RWY. |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 37-31.843900N | | 37-31.720225N |
| Longitude: | 106-02.837878W | | 106-02.432237W |
| Elevation: | 7608.4 ft. | | 7606.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 103 magnetic, 111 true | | 283 magnetic, 291 true |
| Markings: | none, in poor condition | | none, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 4 ft. fence, 69 ft. from runway, 14 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear HAYSTACK | | 43 ft. trees, 107 ft. from runway, 53 ft. left of centerline, 2:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MONTE VISTA 720 FIRST AVE MONTE VISTA, CO 81144 Phone 719-852-5926 |
| Manager: | JED ELLITHORP 5670 E. HWY 160 MONTE VISTA, CO 81144 Phone 719-852-3241 |
Additional Remarks
| A30A-28 | +30 FT PWR LINE 534 FT FM THR; +40 FT TREES 345 FT FM THR 230 R OF CNTRLN. |
| A30A-16 | +20 FT ANT 700 FT FM THR 215 FT R OF CNTRLN. |
| A30A-20 | +23 FT RAILROAD 1110 FT FM THR L & R. |
| A30A-02 | 4 FT FENCE 280 FT FM RWY END 4 FT BLW RWY END ELEV. |
| - | FOR CD CTC DENVER ARTCC AT 303-651-4257. |
| - | VEHICLES ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (222KB) |
| RNAV (GPS)-B | |
download (175KB) |
| VOR/DME-A | |
download (188KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (297KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KALS - San Luis Valley Regional Airport/Bergman Field (10 nm SE)
KRCV - Astronaut Kent Rominger Airport (18 nm NW)
KPSO - Stevens Field Airport (50 nm W)
KANK - Salida Airport/Harriett Alexander Field (61 nm N)
4V1 - Spanish Peaks Airfield (61 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 20-Oct-2015
looking northeast from 3,000’ AGL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Monte Vista Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:48 | | 11:48 |
| Sunrise | | 06:16 | | 12:16 |
| Sunset | | 19:48 | | 01:48 |
| Evening civil twilight | | 20:16 | | 02:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 07:20:08 |
| Local (UTC-6) | 26-Apr-2026 01:20:08 |
|
| METAR |
KALS 10nm SE | 260652Z AUTO 19019G26KT 10SM BKN060 08/M02 A2990 RMK AO2 PK WND 21034/0620 SLP053 T00781017 401891017
|
KRCV 18nm NW | 260655Z AUTO 27008KT 10SM OVC055 06/M01 A2990 RMK AO2 T00621011 401630011
|
|
| TAF |
KALS 10nm SE | 260520Z 2606/2706 19012KT P6SM VCSH SCT050 OVC080 FM260900 17010KT P6SM SCT050 BKN080 FM261300 18012KT P6SM VCSH SCT030 BKN050 PROB30 2613/2615 20015G25KT -SHRA BKN030 FM261600 20020G35KT P6SM SCT050 SCT100 FM261800 22025G45KT P6SM SCT050 BKN100 FM262200 24025G40KT P6SM SCT050 SCT120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|