FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | RVN |
| Lat/Long: | 36-27-27.2850N 082-53-06.1230W 36-27.454750N 082-53.102050W 36.4575792,-82.8850342 (estimated) |
| Elevation: | 1254.6 ft. / 382.4 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2020) |
| From city: | 6 miles NE of ROGERSVILLE, TN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 37857 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1965 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | NASHVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BNA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 UNATNDD MAJOR HOL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT RWY 7 & 25 REILS; PAPIS 7 & 25; MIRLS RWY 7/25 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| TRI CITY APPROACH: | 128.05 |
| TRI CITY DEPARTURE: | 128.05 |
| WX AWOS-3 at GCY (16 nm S): | 128.425 (423-639-5081) |
| WX AWOS-3 at 0VG (20 nm NW): | 120.125 (276-346-3333) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 127.85/269.3 (GLADE SPRINGS RCAG) WHEN TRI CITY APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HMVr276/36.5 | | HOLSTON MOUNTAIN VORTAC | | 114.60 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:H24 SELF SVC FUEL AVBL. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 3504 x 75 ft. / 1068 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 36-27.328470N | | 36-27.581003N |
| Longitude: | 082-53.423405W | | 082-52.780672W |
| Elevation: | 1254.5 ft. | | 1229.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 071 magnetic, 064 true | | 251 magnetic, 244 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 7 DEGS LEFT OF CNTRLN. | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 24 ft. trees, 637 ft. from runway, 144 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear | | 72 ft. trees, 1025 ft. from runway, 225 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HAWKINS COUNTY COURTHOUSE, 150 WASHINGTON ST ROGERSVILLE, TN 37857 Phone 423-272-7359 |
| Manager: | MARK FINLEY 675 MAIN ST SURGOINSVILLE, TN 37873 Phone 423-345-0219 |
Additional Remarks
| A30A-07 | 3118 FT MT RIDGE SE OF ARPT WI 9 NM. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (216KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (220KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (255KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGCY - Greeneville Municipal Airport (16 nm S)
0VG - Lee County Airport (20 nm NW)
KTRI - Tri-Cities Airport (23 nm E)
KMOR - Moore-Murrell Airport (29 nm SW)
3A2 - New Tazewell Municipal Airport (33 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Hawkins County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:59 | | 09:59 |
| Sunrise | | 06:27 | | 10:27 |
| Sunset | | 20:28 | | 00:28 |
| Evening civil twilight | | 20:57 | | 00:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 04:00:55 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 00:00:55 |
|
| METAR |
KGCY 16nm S | 130335Z AUTO VRB04KT 10SM CLR 16/06 A3010 RMK A01
|
K0VG 20nm NW | 130355Z AUTO 00000KT 10SM CLR 09/08 A3010 RMK AO2
|
KTRI 23nm E | 130353Z 00000KT 10SM SCT060 10/07 A3011 RMK AO2 SLP180 T01000067
|
KMOR 29nm SW | 130335Z AUTO 00000KT 10SM 15/09 A3011 RMK A01
|
|
| TAF |
KTRI 23nm E | 121720Z 1218/1318 VRB04KT P6SM FEW050 FM131500 23012KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|