FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | TOC |
| Lat/Long: | 34-35-34.1220N 083-17-46.9380W 34-35.568700N 083-17.782300W 34.5928117,-83.2963717 (estimated) |
| Elevation: | 996 ft. / 303.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 2 miles NE of TOCCOA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30577 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0900-1800, ALL SUN 1200-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-2200. AFTER 2200 ACTVT MIRL RY 03/21, REIL RYS 03 & 21, PAPI RYS 03 & 21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.625 (706-297-7473) |
| WX AWOS-3 at AJR (14 nm SW): | 119.175 (706-778-3675) |
| WX AWOS-3PT at 18A (17 nm SE): | 118.625 (706-245-1097) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 134.8/379.95 (MOUNT OGLETHORPE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ODFr179/6.2 | | FOOTHILLS VOR/DME | | 113.40 | | 00E |
| ELWr292/27.4 | | ELECTRIC CITY VORTAC | | 108.60 | | 00E |
| AHNr002/38.7 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5008 x 100 ft. / 1526 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 34-35.092207N | | 34-35.863682N |
| Longitude: | 083-18.059178W | | 083-17.703760W |
| Elevation: | 995.7 ft. | | 968.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 027 magnetic, 021 true | | 207 magnetic, 201 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 51 ft. trees, 1271 ft. from runway, 343 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear | | 18 ft. trees, 218 ft. from runway, 247 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2951 x 50 ft. / 899 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 34-35.714383N | | 34-35.728617N |
| Longitude: | 083-17.908900W | | 083-17.320750W |
| Elevation: | 972.0 ft. | | 948.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 088 true | | 274 magnetic, 268 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Obstructions: | 18 ft. trees, 296 ft. from runway, 134 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear CONTROLLING OBSTRUCTION EXCEEDS A 45 DEGREE SLOPE | | 38 ft. trees, 211 ft. from runway, 110 ft. right of centerline |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOCCOA-STEPHENS CO AUTH PO BOX 494 TOCCOA, GA 30577 Phone 706-886-5632 |
| Manager: | AMBER MCCALL PO BOX 494 TOCCOA, GA 30577 Phone 706-886-5632 |
Additional Remarks
| - | DEER ON OR INVOF ARPT |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (271KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (385KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (491KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAJR - Habersham County Airport (14 nm SW)
18A - Franklin-Hart Airport (17 nm SE)
KCEU - Oconee County Regional Airport (21 nm E)
KJCA - Jackson County Airport (28 nm SW)
KAND - Anderson Regional Airport (30 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Will Cobb
Photo taken 17-Jan-2018
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Toccoa Airport-RG Letourneau Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:59 | | 09:59 |
| Sunrise | | 06:27 | | 10:27 |
| Sunset | | 20:32 | | 00:32 |
| Evening civil twilight | | 21:00 | | 01:00 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 19:29:31 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 15:29:31 |
|
| METAR |
| KTOC | 211915Z AUTO 22008KT 10SM SCT041 BKN046 BKN060 29/20 A3007 RMK AO2
|
KAJR 14nm SW | 211915Z AUTO 21005KT 10SM SCT032 BKN044 BKN055 27/18 A3007 RMK AO2 LTG DSNT SE T02690183
|
K18A 17nm SE | 211915Z AUTO 00000KT 10SM SCT036 SCT055 OVC120 26/21 A3005 RMK AO2 T02580209
|
|
| TAF |
KAND 29nm E | 211740Z 2118/2218 22007KT P6SM SCT050 BKN120 PROB30 2120/2202 4SM -TSRA BR OVC035CB FM220600 08006KT P6SM -SHRA OVC025 FM220900 05006KT P6SM -SHRA OVC007 FM221300 07007KT 4SM -SHRA BR OVC007 PROB30 2213/2218 2SM -SHRA BR OVC003
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|