FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | NLC |
| Lat/Long: | 36-19-59.2564N 119-57-07.7819W 36-19.987607N 119-57.129698W 36.3331268,-119.9521616 (estimated) |
| Elevation: | 228.3 ft. / 69.6 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (2010) |
| From city: | 7 miles W of LEMOORE, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 93245 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | RANCHO MURIETA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | NLC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-THU 1600-0800Z++, ALL FRI 1600-0200Z++, ALL SAT-SUN 1800-0200Z++ (0201-0800Z++ VIA NOTAM) FIELD HOURS SUBJECT TO CHANGE VIA NOTAM. SEE FLIP AP/1 SUPPLEMENTARY ARPT RMK FOR HOL SKED. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | AVBL ONLY DURING HRS OF OPERATION. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) ROT BCN NOT OPR WHEN ARPT CLSD. |
Airport Communications
| ATIS: | 121.575 327.15 |
| WX AWOS-3: | 121.575 (559-998-2336) |
| LEMOORE TOWER GROUND: | 121.65 305.2 [1600-0800Z++ MON-FRI, 1800-0200Z++ SAT-SUN] |
| LEMOORE TOWER TOWER: | 128.3 340.2 ;RWY 14L, 32L 360.2 ;RWY 14R, 32R [1600-0800Z++ MON-FRI, 1800-0200Z++ SAT-SUN] |
| LEMOORE APPROACH: | 118.15 ;SOUTH 124.1 ;NORTH 269.025 [1600-0800Z++ MON-FRI, 1800-0200Z++ SAT-SUN] |
| LEMOORE DEPARTURE: | 118.15 ;RWY 14L, 14R 124.1 ;RWY 32L, 32R 318.8 [1600-0800Z++ MON-FRI, 1800-0200Z++ SAT-SUN] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.1 371.9 |
| ADZY: | 134.225 ;MOA ADZY 290.325 ;MOA ADZY |
| BASE OPS: | 299.3 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| NAF OPS: | 6723 |
| PMSV METRO: | 259.0 |
| WX ASOS at HJO (16 nm E): | 134.75 (559-585-8076) |
| WX AWOS-3 at C80 (19 nm SW): | 119.275 (559-935-5960) |
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SALYER FARMS | | 292/25.9 | | 205 | | 16E | | COR | -.-. --- .-. |
Airport Services
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14L/32R
| Dimensions: | 13502 x 200 ft. / 4115 x 61 m |
| Surface: | concrete |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14L | | RUNWAY 32R |
| Latitude: | 36-21.849833N | | 36-19.817150N |
| Longitude: | 119-57.642167W | | 119-56.522803W |
| Elevation: | 216.2 ft. | | 221.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 156 true | | 322 magnetic, 336 true |
| Approach lights: | OLS | | OLS |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 14R/32L
| Dimensions: | 13501 x 200 ft. / 4115 x 61 m |
| Surface: | concrete |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14R | | RUNWAY 32L |
| Latitude: | 36-20.158040N | | 36-18.125377N |
| Longitude: | 119-57.736337W | | 119-56.617643W |
| Elevation: | 227.0 ft. | | 225.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 156 true | | 322 magnetic, 336 true |
| Approach lights: | OLS | | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) SF, OLS, WAVE-OFF |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | US NAVY OCEANOGRAPHIC OFC - CODE 3142 WASHINGTON, DC 20373 |
| Manager: | COMMANDING OFFICER NAVAL AIR STATION LEMOORE, CA 93245 |
Additional Remarks
| E60-14L | HOOK E28(B) (1849') |
| E60-32R | HOOK E28(B) (1756') |
| E60-32L | HOOK E28(B) (3495') |
| E60-14R | HOOK E28(B) (1600') |
| - | FLUID: SP PRESAIR OXRB (LOX AVBL 1600-2400Z++ MON-FRI ONLY.) |
| - | TRAN ALERT: LTD TRAN SVC/MAINT AVBL DUR ARPT OPR HR. HI-SPEED FUEL LANES NOT AVBL TO TRAN ACFT. |
| - | RSTD: PPR/AIREVAC C559-364-6620. CIV ACFT LDG PMT (CALP) RQRD DSN 949-1727, C559-998-1727. BASE ACES REQ RQRD FOR NON-MIL TSNT DSN 949-3386, C559-998-3386. PRIOR COORD OR FLT ADVSY RQRD FOR AMC AND SKED AIRLIFTS. 24 HR PN RQRD FOR ACFT WITH HAZ CARGO. |
| - | CAUTION: BIRD HAZ. HI INTS JET OPR 25 NM RAD 0-15,000' MON-FRI. BLACK TOP AREAS ADJ TO TWY AND HGR FOR EROSION CTL ONLY, WILL NOT SUPPORT ACFT. |
| - | TFC PAT: HVY ACFT EXECUTING PRACTICE INST APCH LTD TO LO APCH. REDUCED RWY SEPARATION STD IN EFF USN/USMC ACFT. |
| - | OIL: O-128-133-156. |
| - | SERVICE LGT - CARRIER DECK LGT RWY 14L AND RWY 32L |
| - | MISC: PRIOR COORD REQ FOR PRACTICE INST APCH DSN 949-1099 C559-998-1099. |
| - | JASU: 2(GTC-85) 2(NC-5) 2(NC-8) 1(NCPP-105). |
| - | FUEL: J5. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14L | |
download (122KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14R | |
download (119KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32L | |
download (132KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32R | |
download (123KB) |
| HI-TACAN X RWY 32L | |
download (191KB) |
| HI-TACAN Z RWY 14L | |
download (165KB) |
| HI-TACAN Z RWY 14R | |
download (176KB) |
| TACAN Y RWY 14L | |
download (107KB) |
| TACAN Y RWY 32L | |
download (116KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (126KB) |
Departure Procedures |
| LEMOORE TWO | |
download (116KB) |
| REEVES FIVE | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (363KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHJO - Hanford Municipal Airport (16 nm E)
C80 - New Coalinga Municipal Airport (19 nm SW)
KFCH - Fresno Chandler Executive Airport (25 nm N)
KVIS - Visalia Municipal Airport (27 nm E)
KFAT - Fresno Yosemite International Airport (29 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:25 | | 12:25 |
| Sunrise | | 05:53 | | 12:53 |
| Sunset | | 19:59 | | 02:59 |
| Evening civil twilight | | 20:28 | | 03:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 07:00:06 |
| Local (UTC-7) | 16-May-2026 00:00:06 |
|
| METAR |
| KNLC | 160356Z AUTO 33011KT 10SM CLR 26/05 A2985 RMK AO2 SLP108 T02560050 $
|
KHJO 16nm E | 160553Z AUTO 32007KT 10SM CLR 23/07 A2987 RMK AO2 SLP116 T02280072 10322 20228 51010
|
|
| TAF |
| KNLC | 1523/1623 33011KT 9999 SKC QNH2980INS TEMPO 1523/1602 35017G23KT FEW060 FM160700 33009KT 9999 SKC QNH2983INS FM161500 32012KT 9999 FEW060 FEW250 510009 520909 QNH2974INS TEMPO 1617/1623 34018G25KT SCT250 TX34/1600Z TN12/1612Z LAST NO AMDS AFT 1601 NEXT 1715 FS30206
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|