FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | OLM |
| Lat/Long: | 46-58-09.8560N 122-54-09.1610W 46-58.164267N 122-54.152683W 46.9694044,-122.9025447 (estimated) |
| Elevation: | 207.8 ft. / 63 m (estimated) |
| Variation: | 15E (2020) |
| From city: | 4 miles S of OLYMPIA, WA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 98501 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1937 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OLM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT HIRL RY 17/35; MALSR 17; REIL RY 35, TWY LGTS & DIRECTIONAL SIGNAGE - CTAF. PAPI RYS 17 & 35 OPER CONT. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 124.4 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 135.725 |
| WX ASOS: | PHONE 360-485-0905 |
| OLYMPIA GROUND: | 121.6 [0800-2000] |
| OLYMPIA TOWER: | 124.4 254.25 [0800-2000] |
| SEATTLE APPROACH: | 121.1 |
| SEATTLE DEPARTURE: | 121.1 |
| WX AWOS-3 at CLS (18 nm S): | 118.025 (360-740-5164) |
| WX ASOS at SHN (19 nm NW): | 119.275 (360-358-3006) |
- EMERG FREQ 121.5 NOT MON AT TOWER
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OLM at field | | OLYMPIA VORTAC | | 113.40 | | 19E |
| SEAr202/37.0 | | SEATTLE VORTAC | | 116.80 | | 19E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5500 x 150 ft. / 1676 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 94.0 | | Double tandem: | 142.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 46-58.582000N | | 46-57.694667N |
| Longitude: | 122-54.143333W | | 122-54.402500W |
| Elevation: | 196.6 ft. | | 202.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 176 magnetic, 191 true | | 356 magnetic, 011 true |
| Markings: | precision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
Runway 8/26
| Dimensions: | 4157 x 150 ft. / 1267 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 46-58.279400N | | 46-58.117733N |
| Longitude: | 122-54.478950W | | 122-53.508250W |
| Elevation: | 194.1 ft. | | 204.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 104 true | | 269 magnetic, 284 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 58 ft. trees, 1360 ft. from runway, 325 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 107 ft. tree, 950 ft. from runway, 207 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PORT OF OLYMPIA 606 COLUMBIA ST NW, SUITE 300 OLYMPIA, WA 98501-0827 Phone 360-528-8000 |
| Manager: | CHRIS PAOLINI 7643 OLD HWY 99 SE OLYMPIA, WA 98501 Phone 360-528-8074 |
Additional Remarks
| - | TWY LGTS ON TWY W, A, L, AND B. |
| - | AIRPORT FIELD CONDITIONS UNMONITORED 1700 LCL - 0700 LCL. |
| - | EMERG FREQ 121.5 NOT MNT AT TWR. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC SEATTLE APCH AT 206-214-4723. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17 | |
download (296KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (292KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (196KB) |
| VOR RWY 35 | |
download (230KB) |
| VOR-A | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (87KB) |
Departure Procedures |
| YELM FIVE | |
download (203KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (376KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGRF - Gray Army Airfield (Joint Base Lewis-McChord) (15 nm NE)
KCLS - Chehalis-Centralia Airport (18 nm S)
KSHN - Sanderson Field Airport (19 nm NW)
KTCM - McChord Field Airport (Joint Base Lewis-McChord) (20 nm NE)
KTIW - Tacoma Narrows Airport (22 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by N. Jacob Libby
Photo taken 15-Mar-2020
Looking NW from 3,715 feet MSL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Olympia Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:02 | | 12:02 |
| Sunrise | | 05:38 | | 12:38 |
| Sunset | | 20:38 | | 03:38 |
| Evening civil twilight | | 21:13 | | 04:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 18:41:58 |
| Local (UTC-7) | 14-May-2026 11:41:58 |
|
| METAR |
| KOLM | 141754Z 20009KT 10SM SCT050 BKN060 14/07 A3015 RMK AO2 SLP210 60000 T01440072 10156 20089 58004
|
KGRF 15nm NE | 141755Z AUTO 16010G15KT 10SM BKN037 OVC050 15/06 A3012 RMK AO2 SLP203 T01530060 10154 20085 58004 $
|
KCLS 18nm S | 141815Z AUTO 21006KT 10SM BKN050 OVC055 14/09 A3017 RMK AO2
|
KSHN 18nm NW | 141753Z AUTO 24011KT 10SM FEW023 14/08 A3013 RMK AO2 SLP204 60000 T01390078 10144 20078 58004
|
KTCM 20nm NE | 141655Z 20009KT 10SM SCT028 OVC048 14/08 A3015 RMK AO2A SLP214 T01430076 $
|
|
| TAF |
| KOLM | 141720Z 1418/1518 22010G17KT P6SM BKN040 FM142100 24009KT P6SM -SHRA BKN030 FM150700 21010KT P6SM VCSH OVC025 FM151300 21009KT P6SM OVC050
|
KGRF 15nm NE | 141300Z 1413/1519 24010G22KT 9999 SCT045 BKN060 OVC140 QNH3014INS TEMPO 1413/1417 BKN035 BECMG 1419/1420 24010G20KT 9000 -RA BKN030 QNH3014INS BECMG 1500/1501 26010G15KT 9999 NSW OVC035 QNH3011INS BECMG 1504/1505 26010G18KT 9000 -RA BKN020 OVC025 QNH3011INS BECMG 1508/1509 24008KT 9999 NSW SCT010 BKN020 OVC025 QNH3014INS TX15/1419Z TN10/1509Z
|
KTCM 20nm NE | 141300Z 1413/1519 22010G15KT 9999 VCSH OVC025 620604 QNH3014INS BECMG 1416/1417 23012G20KT 9999 NSW BKN030 OVC045 620609 510005 QNH3013INS BECMG 1420/1421 22010G15KT 9000 -SHRA BKN025 OVC035 610507 QNH3012INS BECMG 1506/1507 21012G18KT 9999 NSW FEW015 SCT030 BKN035 QNH3014INS TX15/1422Z TN09/1413Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|