FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | PTD |
| Lat/Long: | 44-40-36.0010N 074-56-54.3600W 44-40.600017N 074-56.906000W 44.6766669,-74.9484333 (estimated) |
| Elevation: | 474.3 ft. / 144.6 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (1970) |
| From city: | 2 miles E of POTSDAM, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 13676 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BURLINGTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PTD (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Pattern altitude: | 1274.3 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 06 & 24; PAPI RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24; TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 118.325 (315-265-6106) |
| WX ASOS at MSS (16 nm N): | 128.075 (315-764-0481) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 135.25/377.1 (TURIN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| POTSDAM | | 239/4.0 | | 400 | | 14W | | PTD | .--. - -.. |
| MISSE | | 201/10.7 | | 278 | | 14W | | MS | -- ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:24 HR SELF-SERVE |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 3704 x 75 ft. / 1129 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 44-40.381145N | | 44-40.818870N |
| Longitude: | 074-57.203300W | | 074-56.608677W |
| Elevation: | 471.1 ft. | | 468.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 058 magnetic, 044 true | | 238 magnetic, 224 true |
| Markings: | basic, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 21 ft. tree, 567 ft. from runway, 141 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear | | 87 ft. trees, 1802 ft. from runway, 283 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | VILLAGE OF POTSDAM CIVIC CENTER, PO BOX 5168 POTSDAM, NY 13676 Phone 315-265-7480 |
| Manager: | BRAD CLEMENTS CIVIC CENTER, PO BOX 5168 POTSDAM, NY 13676 Phone 315-268-1000 HOME 315-268-8839. |
Additional Remarks
| - | RWY COND NOT MNTD; RCMD VISUAL INSPN PRIOR TO USE. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | EXPC FLT TRNG OPNS INVOF ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT - LEFT TURN WHEN ABLE DEPARTING RWY 24. |
| - | FOR CD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (122KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (442KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMSS - Massena International Airport-Richards Field (16 nm N)
KOGS - Ogdensburg International Airport (22 nm W)
KMAL - Malone-Dufort Airport (28 nm E)
KSLK - Adirondack Regional Airport (36 nm SE)
KLKP - Lake Placid Airport (49 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in August 2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Potsdam Municipal Airport/Damon Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunrise | | 06:38 | | 10:38 |
| Sunset | | 19:28 | | 23:28 |
| Evening civil twilight | | 19:58 | | 23:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 02:23:46 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 22:23:46 |
|
| METAR |
| KPTD | 040155Z AUTO 28012G19KT 260V320 10SM FEW034 FEW060 11/06 A3002 RMK AO2 PNO
|
KMSS 16nm N | 040153Z AUTO 28014G23KT 10SM CLR 11/04 A3003 RMK AO2 PK WND 30030/0122 PRESRR SLP173 T01060039
|
|
| TAF |
KMSS 16nm N | 031725Z 0318/0418 22017G35KT P6SM BKN045 WS020/24050KT FM032300 26015G34KT P6SM SCT050 FM040300 27013G27KT P6SM BKN030 FM040500 30011G20KT P6SM BKN025 FM040900 33006KT P6SM BKN040 FM041500 06015KT P6SM BKN060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|