FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SEG |
| Lat/Long: | 40-49-16.4450N 076-51-51.0200W 40-49.274083N 076-51.850333W 40.8212347,-76.8641722 (estimated) |
| Elevation: | 463.5 ft. / 141.3 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2000) |
| From city: | 1 mile N of SELINSGROVE, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 17870 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SEG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1800, ALL SAT-SUN 0800-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 17/35; PAPI RWY 35; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, RAMP FEE FOR TWIN ENG & LRGR ACFT UNLESS FUEL PURCHASED. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX ASOS: | 123.975 (570-374-4099) |
| HARRISBURG APPROACH: | 118.25 |
| HARRISBURG DEPARTURE: | 118.25 |
| WX AWOS-3 at N79 (14 nm E): | 119.175 (570-672-0389) |
| WX AWOS-3 at 79PN (15 nm NE): | 118.075 (570-271-8192) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SEGr034/2.0 | | SELINSGROVE VOR/DME | | 110.40 | | 08W |
| MIPr226/15.1 | | MILTON VORTAC | | 109.20 | | 09W |
| RAVr334/20.1 | | RAVINE VORTAC | | 114.60 | | 11W |
| FQMr196/31.3 | | WILLIAMSPORT VOR/DME | | 114.40 | | 09W |
| HARr027/32.5 | | HARRISBURG VORTAC | | 115.35 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BELLGROVE | | 339/27.1 | | 328 | | 10W | | BZJ | -... --.. .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 4760 x 75 ft. / 1451 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 27.0 | | Double wheel: | 27.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 40-49.639618N | | 40-48.908812N |
| Longitude: | 076-52.035822W | | 076-51.662827W |
| Elevation: | 463.5 ft. | | 441.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 170 magnetic, 159 true | | 350 magnetic, 339 true |
| Displaced threshold: | 388 ft. | | 250 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 42 ft. tree, 608 ft. from runway, 238 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear 24:1 APCH SLP TO DTHR. | | 38 ft. trees, 432 ft. from runway, 281 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear APCH SLP 18:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PENN VALLEY AIRPORT AUTH 100 AIRPORT RD SELINSGROVE, PA 17870 Phone 570-374-7671 |
| Manager: | STEPHEN BOWERS 100 AIRPORT RD SELINSGROVE, PA 17870 Phone 570-809-4701 AFT HOURS CTC 570-809-4701. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC HARRISBURG APCH AT 800-932-0712. |
| - | DEER & BIRDS ON AND INVOF ARPT. |
| - | RISING TERRAIN BOTH SIDES OF APCH TO RWY 17.. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -13C. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (219KB) |
| VOR-A | |
download (164KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (243KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
8N8 - Danville Airport (13 nm NE)
N79 - Northumberland County Airport (14 nm E)
74N - Bendigo Airport (21 nm SE)
N13 - Bloomsburg Municipal Airport (22 nm NE)
KZER - Schuylkill County/Joe Zerbey Airport (23 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of NEPA Aerial Photography
Taken in November 2017
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Penn Valley Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:12 | | 09:12 |
| Sunrise | | 05:44 | | 09:44 |
| Sunset | | 20:25 | | 00:25 |
| Evening civil twilight | | 20:57 | | 00:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 16:50:10 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 12:50:10 |
|
| METAR |
| KSEG | 241553Z AUTO 14006KT 10SM OVC016 14/11 A3028 RMK AO2 SLP253 T01390111
|
|
| TAF |
KIPT 26nm N | 241120Z 2412/2512 08007KT 4SM BR OVC013 FM241300 09011KT 6SM BR OVC007 FM242200 09005KT 3SM BR OVC004 FM250200 09003KT 2SM -RA BR OVC004 WS020/18038KT FM250800 07002KT 4SM -SHRA BR OVC004
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|