FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SEM |
| Lat/Long: | 32-20-38.2080N 086-59-16.1000W 32-20.636800N 086-59.268333W 32.3439467,-86.9878056 (estimated) |
| Elevation: | 166.2 ft. / 50.7 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2015) |
| From city: | 4 miles SE of SELMA, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 36701 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1979 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ANB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALS RWY 33; PAPI RWY 15/33 AND HIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 119.15 ((334) 872-9090) |
| CRAIG GROUND: | 121.675 [0700-1900 MON-FRI; 0900-1700 SAT & SUN] |
| CRAIG TOWER: | 120.85 [0700-1900 MON-FRI; 0900-1700 SAT & SUN] |
| MONTGOMERY APPROACH: | 124.0 |
| MONTGOMERY DEPARTURE: | 124.0 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 120.55/270.25 (MONTGOMERY RCAG) WHEN MONTGOMERY APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MGMr279/34.7 | | MONTGOMERY VORTAC | | 112.10 | | 03E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| POLLK | | 329/5.4 | | 344 | | 03W | | SE | ... . |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:24HR 100LL AND JET A AVBL CALL 334-651-1511 AFT HRS. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 8014 x 150 ft. / 2443 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in poor condition SEVERE CRACKING EXISTS ON ALL RUNWAY SURFACES. REHABILITATION PROJECT IS PLANNED. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 33.0 | | Double wheel: | 54.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| Runway edge markings: | RWY ID AND TD MRKGS SEVERELY FADED. |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 32-21.183108N | | 32-20.089938N |
| Longitude: | 086-59.705538W | | 086-58.830547W |
| Elevation: | 166.2 ft. | | 165.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 146 true | | 329 magnetic, 326 true |
| Markings: | precision, in poor condition | | precision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 41 ft. tree, 1249 ft. from runway, 384 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 43 ft. tree, 1620 ft. from runway, 336 ft. left of centerline, 33:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CRAIG FLD ARPT & IND AUTH PO BOX 1421 SELMA, AL 36702 Phone 334-874-7419 JAMES CORRIGAN, EXECUTIVE DIRECTOR |
| Manager: | DAN LANE CRAIG FIELD INDUSTRIAL, HANGAR 202, AVENUE J SELMA, AL 36701 Phone 334-419-3881 ALT 334-874-7419. |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC DANNELLY APCH AT 334-284-4575, WHEN ATCT CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS Y OR LOC Y RWY 33 | |
download (340KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 33 | |
download (343KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (258KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (310KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (490KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
A08 - Vaiden Field Airport (22 nm NW)
1A9 - Prattville Airport - Grouby Field (25 nm E)
61A - Camden Municipal Airport (28 nm SW)
KMGM - Montgomery Regional Airport (Dannelly Field) (30 nm E)
KMXF - Maxwell Air Force Base (32 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of www.AceAerialPhoto.US Auburn Alabama
Photo taken 09-Jun-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Craig Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 15-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:24 | | 10:24 |
| Sunrise | | 05:51 | | 10:51 |
| Sunset | | 19:38 | | 00:38 |
| Evening civil twilight | | 20:05 | | 01:05 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 19:40:45 |
| Local (UTC-5) | 15-May-2026 14:40:45 |
|
| METAR |
| KSEM | 151915Z AUTO VRB04KT 10SM CLR 28/07 A3007 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMGM 30nm E | 151720Z 1518/1618 10004KT P6SM SKC
|
KMXF 32nm E | 151100Z 1511/1617 VRB06KT 9999 SKC QNH3000INS BECMG 1514/1515 14006KT 9999 SKC QNH3002INS TX28/1522Z TN12/1511Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|