FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | TOC |
| Lat/Long: | 34-35-34.1220N 083-17-46.9380W 34-35.568700N 083-17.782300W 34.5928117,-83.2963717 (estimated) |
| Elevation: | 996 ft. / 303.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 2 miles NE of TOCCOA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30577 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0900-1800, ALL SUN 1200-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-2200. AFTER 2200 ACTVT MIRL RY 03/21, REIL RYS 03 & 21, PAPI RYS 03 & 21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.625 (706-297-7473) |
| WX AWOS-3 at AJR (14 nm SW): | 119.175 (706-778-3675) |
| WX AWOS-3PT at 18A (17 nm SE): | 118.625 (706-245-1097) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 134.8/379.95 (MOUNT OGLETHORPE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ODFr179/6.2 | | FOOTHILLS VOR/DME | | 113.40 | | 00E |
| ELWr292/27.4 | | ELECTRIC CITY VORTAC | | 108.60 | | 00E |
| AHNr002/38.7 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5008 x 100 ft. / 1526 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 34-35.092207N | | 34-35.863682N |
| Longitude: | 083-18.059178W | | 083-17.703760W |
| Elevation: | 995.7 ft. | | 968.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 027 magnetic, 021 true | | 207 magnetic, 201 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 51 ft. trees, 1271 ft. from runway, 343 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear | | 18 ft. trees, 218 ft. from runway, 247 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2951 x 50 ft. / 899 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 34-35.714383N | | 34-35.728617N |
| Longitude: | 083-17.908900W | | 083-17.320750W |
| Elevation: | 972.0 ft. | | 948.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 088 true | | 274 magnetic, 268 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Obstructions: | 18 ft. trees, 296 ft. from runway, 134 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear CONTROLLING OBSTRUCTION EXCEEDS A 45 DEGREE SLOPE | | 38 ft. trees, 211 ft. from runway, 110 ft. right of centerline |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOCCOA-STEPHENS CO AUTH PO BOX 494 TOCCOA, GA 30577 Phone 706-886-5632 |
| Manager: | AMBER MCCALL PO BOX 494 TOCCOA, GA 30577 Phone 706-886-5632 |
Additional Remarks
| - | DEER ON OR INVOF ARPT |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 **CHANGED** | |
download (271KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 **CHANGED** | |
download (385KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (491KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAJR - Habersham County Airport (14 nm SW)
18A - Franklin-Hart Airport (17 nm SE)
KCEU - Oconee County Regional Airport (21 nm E)
KJCA - Jackson County Airport (28 nm SW)
KAND - Anderson Regional Airport (30 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Will Cobb
Photo taken 17-Jan-2018
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Toccoa Airport-RG Letourneau Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:56 | | 10:56 |
| Sunrise | | 07:21 | | 11:21 |
| Sunset | | 19:53 | | 23:53 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 00:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 20:31:43 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 16:31:43 |
|
| METAR |
| KTOC | 012015Z AUTO 23009G18KT 10SM SCT055 BKN100 28/15 A3015 RMK AO2
|
KAJR 14nm SW | 012015Z AUTO 22009KT 10SM CLR 27/13 A3016 RMK AO2 LTG DSNT NW T02650126
|
K18A 17nm SE | 012015Z AUTO 26008KT 210V270 10SM SCT110 29/15 A3014 RMK AO2 T02900151
|
|
| TAF |
KAND 29nm E | 011722Z 0118/0218 23009G17KT P6SM SCT040 FM012300 20004KT P6SM SCT045 BKN100 FM021200 19005KT P6SM FEW009 SCT013
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|