FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | VIS |
| Lat/Long: | 36-19-07.0960N 119-23-34.2990W 36-19.118267N 119-23.571650W 36.3186378,-119.3928608 (estimated) |
| Elevation: | 292.5 ft. / 89.2 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (2010) |
| From city: | 4 miles W of VISALIA, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 93277 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | RANCHO MURIETA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VIS (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1800, ALL SAT-SUN 0900-1600 |
| Pattern altitude: | NO DOWNWIND TURNS WHEN DEPARTING RWY 12 UNTIL RCHG TFC PAT ALT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 30; REIL RWY 12; PAPI RWY 12 & 30; HIRL RWY 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | no, RON TIEDOWN FEE. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3PT: | 119.925 (559-651-2418) |
| FRESNO APPROACH: | 118.5 |
| FRESNO DEPARTURE: | 118.5 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.5 |
| WX AWOS-3PT at TLR (10 nm S): | 120.0 (559-686-2613) |
| WX ASOS at HJO (11 nm W): | 134.75 (559-585-8076) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TTEr307/30.3 | | TULE VOR/DME | | 116.25 | | 16E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SALYER FARMS | | 008/16.6 | | 205 | | 16E | | COR | -.-. --- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:SELF-SERVICE FUEL JET A AVBL 24HRS. 100LL:SELF-SERVICE FUEL 100LL AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 6562 x 150 ft. / 2000 x 46 m |
| Surface: | asphalt/porous friction courses, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 100.0 | | Double tandem: | 160.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 36-19.499287N | | 36-18.737218N |
| Longitude: | 119-24.045732W | | 119-23.097640W |
| Elevation: | 288.7 ft. | | 292.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 121 magnetic, 135 true | | 301 magnetic, 315 true |
| Displaced threshold: | 917 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:6560 TODA:7560 ASDA:6560 LDA:5635 | | TORA:5635 TODA:6635 ASDA:5635 LDA:5635 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 4 ft. fence, 200 ft. from runway, 250 ft. right of centerline APCH RATIO 20:1 TO DSPLCD THLD. | | 61 ft. tree, 3175 ft. from runway, 725 ft. right of centerline, 48:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 45 x 45 ft. / 14 x 14 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 18.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge markings: | HELIPAD ON PARALLEL TWY; THEN HOVERTAXI TO ADJACENT CONCRETE PARKING PAD; 20000 LBS MAX WGT. |
| Latitude: | 36-19.524000N | | |
| Longitude: | 119-23.945167W | | |
| Elevation: | 294.5 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF VISALIA CITY HALL, 707 WEST ACEQUIA VISALIA, CA 93291 Phone 559-713-4201 |
| Manager: | JODY MILLER 9501 ARPT DRIVE VISALIA, CA 93277 Phone (559) 713-4282 EMAIL: JODY.MILLER@VISALIA.CITY |
Additional Remarks
| - | RY 30 DESIGNATED CALM WIND RY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 30 **CHANGED** | |
download (260KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12 **CHANGED** | |
download (210KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 **CHANGED** | |
download (220KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (137KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (348KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTLR - Mefford Field Airport (10 nm S)
KHJO - Hanford Municipal Airport (11 nm W)
O32 - Reedley Municipal Airport (21 nm N)
KPTV - Porterville Municipal Airport (24 nm SE)
KNLC - Lemoore Naval Air Station (Reeves Field) (27 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Mark Robinson & HeliHigh.com
Photo taken 07-Jul-2013
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Visalia Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:17 | | 13:17 |
| Sunrise | | 06:43 | | 13:43 |
| Sunset | | 19:19 | | 02:19 |
| Evening civil twilight | | 19:45 | | 02:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 14:43:10 |
| Local (UTC-7) | 02-Apr-2026 07:43:10 |
|
| METAR |
| KVIS | 021356Z AUTO 34005KT 10SM BKN075 BKN095 13/09 A3001 RMK AO2 SLP161 T01280094 $
|
KHJO 11nm W | 021353Z AUTO 31006KT 10SM OVC080 13/09 A3001 RMK AO2 SLP162 T01280094
|
|
| TAF |
| KVIS | 021120Z 0212/0312 33008KT P6SM OVC060 FM021800 32015G22KT P6SM BKN050 OVC100 FM030000 30010KT P6SM SCT250 FM030600 31004KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|