FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | W78 |
| Lat/Long: | 36-42-33.7407N 078-50-54.0149W 36-42.562345N 078-50.900248W 36.7093724,-78.8483375 (estimated) |
| Elevation: | 419.8 ft. / 128.0 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (1995) |
| From city: | 3 miles E of SOUTH BOSTON, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 24592 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1949 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATTENDED |
| Pattern altitude: | 1219.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 01/19 & REIL RYS 01 & 19 - CTAF. PAPI RYS 01 & 19 OPER CONT. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.425 (434-575-0332) |
| WX AWOS-3 at W63 (15 nm SE): | 118.225 (434-374-2431) |
| WX AWOS-3 at CXE (17 nm E): | 121.225 (434-372-4506) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY LEESBURG RADIO ON FREQS 122.1R/110.4T (SOUTH BOSTON RCO).
- APCH/DEP SVC PRVDD BY WASHINGTON ARTCC ON FREQS 124.05/352.0 (SOUTH BOSTON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SBVr081/8.3 | | SOUTH BOSTON VORTAC | | 110.40 | | 05W |
| LYHr155/37.6 | | LYNCHBURG VOR/DME | | 109.20 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HUNTSBORO | | 345/26.9 | | 271 | | 09W | | HXO | .... -..- --- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 4003 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 36-42.272418N | | 36-42.930965N |
| Longitude: | 078-50.857067W | | 078-50.904865W |
| Elevation: | 382.5 ft. | | 419.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 005 magnetic, 357 true | | 185 magnetic, 177 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 28 ft. trees, 481 ft. from runway, 265 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear 5 FT BRUSH 150 FT LEFT AND RIGHT OF RWY CNTRLN. | | 42 ft. tree, 861 ft. from runway, 100 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear |
Runway 6/24
| Dimensions: | 2065 x 200 ft. / 629 x 61 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | RY 24 OUTLINED WITH YELLOW CONES. |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 36-42.373102N | | 36-42.599038N |
| Longitude: | 078-51.095602W | | 078-50.779653W |
| Elevation: | 375.6 ft. | | 389.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 056 magnetic, 048 true | | 236 magnetic, 228 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 69 ft. trees, 1134 ft. from runway, 143 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 70 ft. trees, 891 ft. from runway, 70 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF HALIFAX PO BOX 699 HALIFAX, VA 24558 Phone 434-476-3300 |
| Manager: | JASON JOHNSON PO BOX 699 HALIFAX, VA 24558 Phone 434-476-3300 |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON & INVOF RYS. |
| - | SELF-FUELING WITH A CREDIT CARD. |
| - | RWY 06/24 CLSD TO ACFT WITH AIRSPEED 50 KT OR MORE. |
| - | FOR CD CTC WASHINGTON ARTCC AT 703-771-3587. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 **CHANGED** | |
download (259KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (41KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (359KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W63 - Lake Country Regional Airport (15 nm SE)
KCXE - Chase City Municipal Airport (17 nm E)
KDAN - Danville Regional Airport (25 nm W)
KHNZ - Henderson/Oxford Airport (26 nm SE)
KTDF - Raleigh Regional Airport at Person County (26 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kenton Good
Taken in August 2017
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of William M Tuck Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:38 | | 09:38 |
| Sunrise | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunset | | 20:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 00:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 00:15:41 |
| Local (UTC-4) | 18-May-2026 20:15:41 |
|
| METAR |
| KW78 | 182355Z AUTO 20006KT 10SM CLR 30/15 A3015 RMK AO1 T03010146 10353 20301
|
KW63 15nm SE | 182355Z AUTO 22003KT 10SM CLR 30/17 A3016 RMK AO1
|
KCXE 17nm E | 182355Z AUTO 00000KT 10SM CLR 31/15 A3016 RMK AO1 T03120148 10351 20312
|
|
| TAF |
KDAN 25nm W | 181720Z 1818/1918 22008KT P6SM FEW250 FM190000 22005KT P6SM FEW250 FM191500 23006KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|