FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | X35 |
| Lat/Long: | 29-03-42.3620N 082-22-35.8300W 29-03.706033N 082-22.597167W 29.0617672,-82.3766194 (estimated) |
| Elevation: | 65.4 ft. / 19.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 5 miles E of DUNNELLON, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 34432 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GNV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1600 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 05 & 23; MIRL RWY 05/23 & 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 118.6 |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 118.6 |
| WX AWOS-3PT at OCF (10 nm NE): | 128.125 (352-237-8525) |
| WX AWOS-3 at CGC (16 nm SW): | 118.325 (352-563-6600) |
| WX AWOS-3 at INF (16 nm S): | 119.975 (352-560-6012) |
| WX AWOS-3T at X60 (18 nm N): | 118.425 (352-528-9949) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OCFr229/10.5 | | OCALA VORTAC | | 113.70 | | 00E |
| GNVr192/38.2 | | GATORS VORTAC | | 116.55 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:CREDIT CARD FUEL AVBL H24. A+:JET A WITH PRIST. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 29-03.549783N | | 29-04.130707N |
| Longitude: | 082-22.922790W | | 082-22.256017W |
| Elevation: | 63.2 ft. | | 65.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 045 true | | 230 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 62 ft. trees, 1455 ft. from runway, 240 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | 57 ft. tree, 2240 ft. from runway, 60 ft. left of centerline, 36:1 slope to clear |
Runway 10/28
| Dimensions: | 4701 x 60 ft. / 1433 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 29-03.564913N | | 29-03.561625N |
| Longitude: | 082-23.046858W | | 082-22.163972W |
| Elevation: | 64.1 ft. | | 63.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 095 magnetic, 090 true | | 275 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 57 ft. trees, 1950 ft. from runway, 31:1 slope to clear | | 57 ft. trees, 2120 ft. from runway, 90 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MARION COUNTY BOARD OF COMMISSIONER 601 SE 25TH AVE OCALA, FL 34471 Phone 352-438-2300 CONTACT PERSON: ANGEL ROUSSEL 352-438-2300 |
| Manager: | JORGE NIEVES 14968 SW 107TH STREET DUNNELLON, FL 34432 Phone 352-465-8545 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE APCH AT 904-741-0284. |
| - | WX ADV CLICK 4 TIMES ON CTAF. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (240KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (296KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOCF - Ocala International Airport-Jim Taylor Field (10 nm NE)
KCGC - Crystal River Airport/Davis Field (16 nm SW)
KINF - Inverness Airport (16 nm S)
X60 - Williston Regional Airport (18 nm N)
KLEE - Leesburg International Airport (33 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo provided by Marion County Airport Management
Photo taken 18-Dec-2011
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Marion County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunrise | | 06:54 | | 10:54 |
| Sunset | | 20:01 | | 00:01 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 00:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-Apr-2026 09:14:34 |
| Local (UTC-4) | 25-Apr-2026 05:14:34 |
|
| METAR |
KOCF 10nm NE | 250851Z AUTO 00000KT 10SM CLR 16/14 A2988 RMK AO2 SLP118 T01560144 56008
|
KCGC 16nm SW | 250855Z AUTO 00000KT 10SM CLR 13/13 A2987 RMK AO2
|
KINF 16nm S | 250855Z AUTO 00000KT 7SM CLR 15/15 A2988 RMK AO2
|
KX60 18nm N | 118.425 352-528-9949
250835Z AUTO 00000KT 10SM CLR 14/13 A2988 RMK AO2
|
|
| TAF |
KLEE 33nm SE | 250541Z 2506/2606 VRB05KT P6SM FEW100 FEW250 FM251600 17006KT P6SM FEW050 SCT250 FM251900 23007KT P6SM VCSH SCT080 SCT150 SCT250 FM260000 VRB05KT P6SM SCT060 SCT100 SCT250
|
KGNV 39nm N | 250539Z 2506/2606 00000KT P6SM FEW080 FEW250 FM251400 22005KT P6SM FEW050 FM251800 22010G16KT P6SM VCSH SCT070 BKN120 BKN200 FM260200 24005KT P6SM FEW050 BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|