FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | BRY |
| Lat/Long: | 37-48-51.6000N 085-29-58.7000W 37-48.860000N 085-29.978333W 37.8143333,-85.4996389 (estimated) |
| Elevation: | 668.8 ft. / 203.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2020) |
| From city: | 2 miles W of BARDSTOWN, KY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 40004 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700, ALL SUN UNATNDD CALL OUT AVBL - 502-348-7858 (LANDLINE; RINGS OVER TO CELL). |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 03 & 21; PAPI RWY 03 & 21; MIRL RWY 3/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.925 (502-348-1867) |
| LOUISVILLE APPROACH: | 132.075 |
| LOUISVILLE DEPARTURE: | 132.075 |
| WX AWOS-3P at 6I2 (16 nm SE): | 119.725 (859-336-0340) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EWOr036/13.8 | | NEW HOPE VOR/DME | | 113.95 | | 01E |
| IIUr167/17.7 | | LOUISVILLE VORTAC | | 114.80 | | 01E |
| FTKr105/23.1 | | FORT KNOX VOR/DME | | 109.60 | | 01W |
| MYSr099/(35.6) | | MYSTIC VOR | | 108.20 | | 01W |
| FFTr235/(35.6) | | FRANKFORT VOR | | 109.40 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GODMAN | | 114/24.2 | | 396 | | 03W | | GOI | --. --- .. |
| GOODALL | | 295/37.7 | | 311 | | 03W | | DVK | -.. ...- -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5003 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 20 /F/C/X/T | | Single wheel: | 53.5 | | Double wheel: | 74.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 37-48.475910N | | 37-49.242782N |
| Longitude: | 085-30.168847W | | 085-29.787907W |
| Elevation: | 634.9 ft. | | 668.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 027 magnetic, 022 true | | 207 magnetic, 202 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 11 ft. pole, 251 ft. from runway, 251 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear | | 70 ft. tree, 2354 ft. from runway, 322 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BARDSTOWN/NELSON CO ARPT BOARD 1924 BOSTON ROAD BARDSTOWN, KY 40004 Phone 502-827-0356 DAVID MATTINGLY |
| Manager: | REX HOUCK 1924 BOSTON ROAD BARDSTOWN, KY 40004 Phone 502-348-7858 LANDLINE. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC LOUISVILLE APCH AT 502-375-7499 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (196KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (226KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (143KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
6I2 - Lebanon Springfield Airport/George Hoerter Field (16 nm SE)
KEKX - Addington Field Airport (22 nm W)
KFTK - Godman Army Airfield (23 nm W)
KSDF - Louisville Muhammad Ali International Airport (24 nm NW)
KLOU - Bowman Field Airport (26 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 27-Nov-2008
looking north-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Samuels Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:54 | | 09:54 |
| Sunrise | | 06:25 | | 10:25 |
| Sunset | | 20:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 21:24 | | 01:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 06:53:33 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 02:53:33 |
|
| METAR |
| KBRY | 270635Z AUTO 00000KT 5SM BR CLR 20/20 A2996 RMK AO2 T02040204
|
K6I2 16nm SE | 270635Z AUTO 18005KT 10SM CLR 22/22 A2998 RMK AO2
|
KEKX 18nm W | 270635Z AUTO 00000KT 10SM CLR 20/20 A2996 RMK AO2 T02040203
|
|
| TAF |
KFTK 23nm W | 261900Z 2619/2801 07008KT 9999 -RA VCTS BKN007 OVC012CB QNH2994INS BECMG 2620/2621 10007KT 9999 VCTS SCT008 OVC015CB QNH2993INS TEMPO 2621/2702 6000 TSRA OVC012CB BECMG 2701/2702 13005KT 9999 VCSH BKN015 OVC030 QNH2995INS BECMG 2705/2706 16005KT 9999 VCSH OVC010 QNH2995INS BECMG 2706/2707 17005KT 9000 BR VCSH OVC005 QNH2994INS BECMG 2710/2711 19008KT 8000 -RA OVC005 QNH2997INS BECMG 2713/2714 21009KT 9999 VCSH BKN015 OVC030 QNH2991INS BECMG 2720/2721 24009KT 9000 -SHRA VCTS BKN020CB OVC200 QNH29
|
KSDF 25nm NW | 270541Z 2706/2812 18005KT P6SM OVC015 FM271500 23007KT P6SM OVC015 FM271800 25008KT P6SM SCT050 PROB30 2720/2724 4SM -SHRA BKN025 FM280000 28004KT P6SM BKN100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|