FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CAR |
| Lat/Long: | 46-52-17.9000N 068-01-05.5000W 46-52.298333N 068-01.091667W 46.8716389,-68.0181944 (estimated) |
| Elevation: | 620.3 ft. / 189.1 m (surveyed) |
| Variation: | 17W (2020) |
| From city: | 1 mile NW of CARIBOU, ME |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 04736 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CAR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Pattern altitude: | 1420.3 ft. MSL 800 FT AGL LGT ACFT; 1000 FT AGL MULTI & LRG SNGL ENG ACFT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 01/19 & 11/29 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | international airport of entry |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 135.125 (207-544-7089) |
| WX AWOS-3PT at PQI (11 nm S): | 118.025 (207-764-7248) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQ 124.75/239.05 (CARIBOU RCAG).
- CLNC DEL PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQ 124.75.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PQIr049/6.6 | | PRESQUE ISLE VOR/DME | | 116.40 | | 21W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24 HR FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 4003 x 100 ft. / 1220 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 46-52.094295N | | 46-52.736680N |
| Longitude: | 068-00.896288W | | 068-01.107738W |
| Elevation: | 614.1 ft. | | 617.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 004 magnetic, 347 true | | 184 magnetic, 167 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 7 ft. gnd, 201 ft. from runway, 149 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear GND 0-200 FT FM EOR 100-250 FT R OF CNTRLN RISING TO +8 FT. | | none |
Runway 11/29
| Dimensions: | 3016 x 75 ft. / 919 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 46-52.130978N | | 46-52.152503N |
| Longitude: | 068-01.570345W | | 068-00.847520W |
| Elevation: | 620.0 ft. | | 619.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 105 magnetic, 088 true | | 285 magnetic, 268 true |
| Displaced threshold: | no | | 398 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 34 ft. bldg, lighted, 398 ft. from runway, 95 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear GND ON BOTH SIDES RISING TO +3 FT 200 FT FM RWY END. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CARIBOU 25 HIGH STREET CARIBOU, ME 04736 Phone 207-493-3324 |
| Manager: | PENNY THOMPSON 25 HIGH STREET CARIBOU, ME 04736 Phone 207-551-9442 |
Additional Remarks
| - | RWY 01/19 OBSTN LGTS ALG BOTH SIDES OF PRIM SFC AND TREE LN. |
| - | RWY 01 +23 FT PWR POLE AND +26 FT TREES, 950 FT FM THR ACRS APCH. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859 . |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (260KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (548KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPQI - Presque Isle International Airport (11 nm S)
KFVE - Northern Aroostook Regional Airport (28 nm NW)
KHUL - Houlton International Airport (46 nm S)
KMLT - Millinocket Municipal Airport (78 nm S)
KLRG - Lincoln Regional Airport (93 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Caribou Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:46 | | 09:46 |
| Sunrise | | 06:16 | | 10:16 |
| Sunset | | 18:57 | | 22:57 |
| Evening civil twilight | | 19:28 | | 23:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 09:56:05 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 05:56:05 |
|
| METAR |
| KCAR | 300854Z AUTO 17006KT 10SM CLR M03/M06 A3009 RMK AO2 SLP202 T10281061 57024
|
KPQI 12nm S | 300856Z AUTO 19004KT 10SM CLR M04/M06 A3012 RMK AO2 SLP234 T10441061 56024
|
|
| TAF |
| KCAR | 300522Z 3006/3106 20005KT P6SM SCT060 BKN130 FM301200 17007KT 3SM -SHSN BR BKN050 FM301300 18009KT 3SM -SHSN BR OVC030 WS020/21035KT FM301400 18009KT 5SM BR VCSH BKN045 WS020/21040KT FM301500 18011G20KT P6SM VCSH BKN050 WS020/21045KT FM301800 22012G22KT P6SM VCSH BKN050 FM310100 29008KT P6SM BKN050
|
KPQI 12nm S | 300522Z 3006/3106 19004KT P6SM SCT060 BKN130 FM301200 17007KT 5SM -SHSN BKN050 FM301400 19009KT P6SM VCSH BKN060 WS020/21040KT FM301800 22012G22KT P6SM VCSH BKN050 FM302100 26011G20KT P6SM VCSH BKN050 FM302300 28009KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|