FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | EOP |
| Lat/Long: | 39-10-01.1000N 082-55-42.0000W 39-10.018333N 082-55.700000W 39.1669722,-82.9283333 (estimated) |
| Elevation: | 661.1 ft. / 201.5 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2000) |
| From city: | 3 miles NE of WAVERLY, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45690 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | EOP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0830-1630 EXCLDG MAJOR HOLS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 07 & 25; MIRL RWY 07/25 - CTAF. PAPI RWY 07 & 25 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 121.45 (740-947-0035) |
| WX AWOS-3 at RZT (17 nm N): | 119.225 (740-779-1364) |
| WX AWOS-3PT at JRO (20 nm SE): | 118.825 (740-286-1760) |
| WX AWOS-3PT at PMH (20 nm S): | 125.175 (740-820-2500) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQ 135.575/290.5 (PORTSMOUTH RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| XUBr179/(21.7) | | YELLOW BUD VOR | | 112.50 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| COURT HOUSE | | 146/33.8 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
| UNIVERSITY | | 268/37.7 | | 250 | | 06W | | UGS | ..- --. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:FUEL AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 4899 x 75 ft. / 1493 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 39-09.829377N | | 39-10.207002N |
| Longitude: | 082-56.157765W | | 082-55.241542W |
| Elevation: | 658.6 ft. | | 660.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 068 magnetic, 062 true | | 248 magnetic, 242 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. road, 201 ft. from runway, 205 ft. left of centerline +10 FT ROAD, 0-200 FT DIST, 205 FT L; +8 FT FENCE, 110-200 FT DIST, 180-190 FT L. | | 46 ft. tree, 664 ft. from runway, 315 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PIKE COUNTY COMMISSIONERS 230 WAVERLY PLZ STE 100 WAVERLY, OH 45690-1288 Phone 740-947-4817 |
| Manager: | SARA JUNK 2577 ALMA OMEGA RD WAVERLY, OH 45690-9316 Phone 740-947-4952 CELL 740-577-2644. |
Additional Remarks
| - | BIRDS & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (230KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (487KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRZT - Ross County Airport (17 nm N)
KJRO - James A Rhodes Airport (20 nm SE)
KPMH - Greater Portsmouth Regional Airport (20 nm S)
KCYO - Pickaway County Memorial Airport (21 nm N)
KHOC - Highland County Airport (28 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Pike County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:49 | | 10:49 |
| Sunrise | | 07:16 | | 11:16 |
| Sunset | | 19:55 | | 23:55 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 00:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 05:42:42 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 01:42:42 |
|
| METAR |
| KEOP | 020515Z AUTO 02003KT 6SM -RA BR BKN004 OVC007 11/11 A3011 RMK AO2
|
KRZT 17nm N | 020413Z AUTO 04009KT 10SM OVC008 09/09 A3016 RMK AO2
|
KJRO 20nm SE | 020515Z AUTO 30013G18KT 1/4SM FG OVC003 16/16 A3012 RMK AO2 PRESRR
|
KPMH 20nm S | 020455Z AUTO 32004KT 1/4SM FG OVC002 14/14 A3010 RMK AO2 LTG DSNT SE
|
|
| TAF |
KLCK 39nm N | 020334Z 0204/0224 04008KT P6SM -SHRA OVC012 FM020600 07003KT P6SM BKN009 FM021000 12008KT P6SM BKN012 FM021400 20014G24KT P6SM SCT040 FM021800 20016G28KT P6SM SCT050 BKN250
|
KILN 44nm W | 020333Z 0204/0224 04010KT 5SM -SHRA BR BKN009 FM020800 08007KT P6SM BKN015 FM021100 14006KT P6SM BKN025 FM021400 20014G22KT P6SM SCT040 SCT250 FM021700 20016G31KT P6SM SCT050 BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|