FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | VIH |
| Lat/Long: | 38-07-38.7460N 091-46-10.2500W 38-07.645767N 091-46.170833W 38.1274294,-91.7695139 (estimated) |
| Elevation: | 1147.8 ft. / 349.8 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2000) |
| From city: | 11 miles N of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 65580 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | COLUMBIA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VIH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0600-1700, ALL SAT-SUN 0800-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 04; VASI RWY 22; MIRL RWY 04/22 AND RWY 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 119.025 (573-299-4419) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 128.35/284.675 (MAPLES RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VIHr236/3.4 | | VICHY VOR/DME | | 117.70 | | 06E |
| TBNr037/(29.0) | | FORNEY VOR | | 110.00 | | 00E |
| SHYr082/39.7 | | SUNSHINE VOR/DME | | 108.40 | | 00E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR AIRFRAME & PWR PLANT RPRS EMERG ONLY. |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5501 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 48.0 | | Double wheel: | 62.0 | | Double tandem: | 92.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 38-07.820578N | | 38-07.162720N |
| Longitude: | 091-46.552982W | | 091-45.763865W |
| Elevation: | 1136.5 ft. | | 1147.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 135 magnetic, 137 true | | 315 magnetic, 317 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 85.0 | | Double tandem: | 130.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 38-07.488367N | | 38-08.111385N |
| Longitude: | 091-46.599743W | | 091-45.766753W |
| Elevation: | 1137.1 ft. | | 1109.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 047 true | | 225 magnetic, 227 true |
| Displaced threshold: | 211 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. road, 435 ft. from runway, 270 ft. left and right of centerline, 11:1 slope to clear APCH RATIO TO DSPLCD THLD 29:1; DSPLCD THLD 1 FT LOWER THAN RY END. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ROLLA 901 N. ELM ST., PO BOX 979 ROLLA, MO 65401 Phone 573-426-6948 |
| Manager: | DARRIN BACON 631 AIRPORT DRIVE VICHY, MO 65580 Phone 573-299-4498 |
Additional Remarks
| - | 144 FT WATER TOWER LCTD 2000 FT NNE OF RWY 13 THLD. |
| - | RADIO CONTROLLED MODEL AIRPLANES INVOF ARPT. |
| - | HELI PARKING ON SE CORNER OF APRON. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | 270 FT ANTENNA TOWER 1.5 MILES SE OF RWY 31 THLD |
| - | CLSD RWY UNUSBL AS TWY. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (220KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (209KB) |
| VOR/DME RWY 04 | |
download (190KB) |
| VOR RWY 22 | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (133KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (421KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KUBX - Cuba Municipal Airport (16 nm E)
KTBN - Waynesville-St. Robert Regional Airport-Forney Field (29 nm SW)
KUUV - Sullivan Regional Airport (29 nm E)
K33 - Salem Memorial Airport (32 nm S)
KJEF - Jefferson City Memorial Airport (33 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by L D Pahnke.
Photo taken 25-Jun-2009
looking southwest at 5500.
Do you have a better or more recent aerial photo of Rolla National Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:28 | | 11:28 |
| Sunrise | | 06:55 | | 11:55 |
| Sunset | | 19:28 | | 00:28 |
| Evening civil twilight | | 19:54 | | 00:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 17:58:55 |
| Local (UTC-5) | 31-Mar-2026 12:58:55 |
|
| METAR |
| KVIH | 311753Z AUTO 20011KT 10SM CLR 24/14 A2993 RMK AO2 SLP124 T02440139 10250 20189 50006
|
|
| TAF |
KTBN 30nm SW | 311300Z 3113/0119 19015G25KT 9999 SCT040 BKN140 QNH2990INS BECMG 3122/3123 22012G20KT 9000 -SHRA VCTS SCT040CB BKN090 BKN260 QNH2985INS TEMPO 3123/0104 22015G25KT 6000 TSRA BKN040CB OVC090 BECMG 0107/0108 19009KT 9999 -RA SCT030 BKN060 OVC090 QNH2994INS TX29/3120Z TN17/0112Z
|
KJEF 34nm NW | 311453Z 3115/0112 21013G20KT P6SM BKN070 TEMPO 3115/3117 3SM -TSRA OVC050CB FM312300 22009KT P6SM BKN100 FM010100 24006KT 5SM -TSRA BKN070CB FM010700 05008KT 6SM BR OVC012
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|