FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | JRF |
| Lat/Long: | 21-18-25.6830N 158-04-13.5990W 21-18.428050N 158-04.226650W 21.3071342,-158.0704442 (estimated) |
| Elevation: | 32.3 ft. / 9.8 m (surveyed) |
| Variation: | 11E (1985) |
| From city: | 2 miles S of KAPOLEI, HI |
| Time zone: | UTC -10 (year round; does not observe DST) |
| Zip code: | 96707 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1946 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HONOLULU CONTROL FACILITY CENTER |
| FSS: | HONOLULU FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JRF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0630-1430 |
| Pattern altitude: | SMALL ACFT 800 FT, LARGE ACFT 1000 FT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MIRL RWY 04R/22L; MIRL RWY 04L/22R; MIRL RWY 11/29; TWY LIGHTS - CTAF. PAPI RWYS 04L, 04R, 11, 22L, 22R, & 29 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 132.6 |
| ATIS: | 119.8 |
| WX ASOS: | 119.8 (808-752-3876) |
| KALAELOA GROUND: | 123.8 336.4 [0600-2200] |
| KALAELOA TOWER: | 132.6 340.2 [0600-2200] |
| HCF APPROACH APPROACH: | 118.3 |
| HCF APPROACH DEPARTURE: | 118.3 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 380.5 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| WX ASOS at HNL (8 nm E): | PHONE 808-807-2538 |
- ATCT OPERATED BY AIR NATIONAL GUARD.
- GCA OTS INDEFLY.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HNLr258/7.8 | | HONOLULU VORTAC | | 114.80 | | 11E |
| CKHr266/20.7 | | KOKO HEAD VORTAC | | 113.90 | | 11E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| EWABE | | 218/1.6 | | 242 | | 11E | | HN | .... -. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A1 |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 8365 x 200 ft. / 2550 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 513.0 | | Dual double tandem: | 1029.0, GROSS WT (IN THSDS) SINGLE-TANDEM: 189. |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 21-18.701357N | | 21-18.046188N |
| Longitude: | 158-05.035807W | | 158-03.737708W |
| Elevation: | 32.3 ft. | | 8.3 ft. |
| Traffic pattern: | left LARGE ACFT REQUESTING RWY 11 CAN EXPECT RIGHT TRAFFIC. | | left |
| Runway heading: | 107 magnetic, 118 true | | 287 magnetic, 298 true |
| Displaced threshold: | 939 ft. | | 1429 ft. |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OTS INDEFLY. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OTS INDEFLY. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4R/22L
| Dimensions: | 7989 x 200 ft. / 2435 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 513.0 | | Dual double tandem: | 1029.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4R | | RUNWAY 22L |
| Latitude: | 21-17.995697N | | 21-18.752930N |
| Longitude: | 158-04.763955W | | 158-03.610692W |
| Elevation: | 11.4 ft. | | 26.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 044 magnetic, 055 true | | 224 magnetic, 235 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OTS INDEFLY. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OTS INDEFLY. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4L/22R
| Dimensions: | 4505 x 200 ft. / 1373 x 61 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 513.0 | | Dual double tandem: | 1029.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4L | | RUNWAY 22R |
| Latitude: | 21-18.410533N | | 21-18.837537N |
| Longitude: | 158-04.324258W | | 158-03.673943W |
| Elevation: | 21.4 ft. | | 28.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 044 magnetic, 055 true | | 224 magnetic, 235 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OTS INDEFLY. | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OTS INDEFLY. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HAWAII STATE AIRPORTS DIVISION 400 RODGERS BLVD, SUITE 700 HONOLULU, HI 96819-1880 Phone 808-838-8600 |
| Manager: | MALCOM SMITH 300 RODGERS BLVD #12 HONOLULU, HI 96819-1897 Phone 808-836-6533 |
Additional Remarks
| A39-11/29 | PCR VALUE: 602/F/A/X/T |
| A39-04R/22L | PCR VALUE: 602/F/A/X/T |
| A39-04L/22R | PCR VALUE: 602/F/A/X/T |
| - | POTENTIAL HYDROPLANING ALL ACFT DUE STANDING WATER AT INTXN RY 04R AND RY 11. |
| - | TSNT ACFT CTC FBO FOR FUEL 808-490-2400. |
| - | CTN WAKE TURB FROM JET ACFT LDG AND DEPARTING RWY 04R. |
| - | OCNL BIRD HAZ APCH END RY 04L AND RY 04R. |
| - | MILITARY HELICOPTER OPNS ON & INVOF ARPT DUE TO USCG MILITARY HELIPAD NEAR RY 04R. |
| - | AVOID OVERFLIGHT REFINERIES WEST OF ARPT, GASEOUS EXHAUST PLUMES AND FLAMES MAY RISE TO 267 FT AGL WITHOUT WARNING. |
| - | NAVAIR 0800 R-14 NATOPS US NAVY AIRCRAFT FIREFIGHTERS AND RESCUE MANUAL, CATEGORY II AIRFIELD (ARFF INDEX B EQUIVALENT). |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04R | |
download (240KB) |
| VOR RWY 04R | |
download (266KB) |
| NDB RWY 04R **CHANGED** | |
download (265KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (149KB) |
Departure Procedures |
| JELIE ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (351KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (190KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
PHNL - Daniel K Inouye International Airport (8 nm E)
PHHI - Wheeler Army Airfield (11 nm N)
PHNG - Kaneohe Bay Marine Corps Air Station (Marion E Carl Field) (19 nm NE)
PHMK - Molokai Airport (55 nm E)
PHLU - Kalaupapa Airport (62 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Air Flight Service Hawaii
Taken in November 2012
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Kalaeloa Airport (John Rodgers Field) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-10) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:27 | | 15:27 |
| Sunrise | | 05:51 | | 15:51 |
| Sunset | | 19:07 | | 05:07 |
| Evening civil twilight | | 19:32 | | 05:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 12:11:54 |
| Local (UTC-10) | 27-May-2026 02:11:54 |
|
| METAR |
| PHJR | 271153Z AUTO 04006KT 10SM FEW070 21/17 A3005 RMK AO2 SLP182 60000 T02110172 10239 20206 58017 TSNO
|
PHNL 7nm E | 271153Z 04015G21KT 10SM FEW025 FEW040 BKN060 23/17 A3004 RMK AO2 SLP172 VCSH NE 60000 T02330167 10244 20228 58017 $
|
PHHI 10nm N | 271134Z AUTO 08005KT 10SM -DZ BKN050 OVC060 21/17 A3008 RMK AO2 DZB1055E1056DZB34 SLP177 $
|
PHNG 19nm NE | 271157Z AUTO 07011G20KT OVC065 23/17 A3002 RMK AO2 SLP161 60001 70002 T02330172 10239 20233 58015
|
|
| TAF |
| PHJR | 271131Z 2712/2812 06006KT P6SM SKC FM272000 06012G20KT P6SM SCT050 FM280600 06007KT P6SM FEW050
|
PHNL 7nm E | 271131Z 2712/2818 05008KT P6SM VCSH FEW030 SCT040 BKN060 FM272000 05018G28KT P6SM SCT030 SCT040 FM280500 05012G18KT P6SM VCSH SCT030 BKN040
|
PHHI 10nm N | 270800Z 2708/2814 07009KT 9999 SCT020 BKN030 QNH3011INS TEMPO 2710/2716 9000 -SHRA BR BKN020 BECMG 2716/2717 09010KT 9999 SCT020 BKN025 QNH3008INS TEMPO 2720/2800 07012G20KT 8000 -SHRA BR BKN020 TEMPO 2800/2806 9000 -SHRA BR BKN020 BECMG 2807/2808 10008KT 9999 SCT020 BKN030 QNH3008INS TX27/2723Z TN21/2714Z LAST NO AMDS AFT 2709 NEXT 2716
|
PHNG 19nm NE | 270930Z 2709/2809 07013G22KT 9999 SCT025 SCT060 QNH2999INS BECMG 2713/2715 BKN025 BKN060 TEMPO 2719/2801 8000 -SHRA BR TX27/27222Z TN22/2712Z LAST NO AMDS AFT 2709Z NEXT 2717Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|