FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 0B1 |
| Lat/Long: | 44-25-30.6000N 070-48-35.7000W 44-25.510000N 070-48.595000W 44.4251667,-70.8099167 (estimated) |
| Elevation: | 674 ft. / 205.4 m (surveyed) |
| Variation: | 17W (1985) |
| From city: | 2 miles NW of BETHEL, ME |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 04217 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/2001 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BGR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted, LGTD WINDSOCK AND APN LGTS ON CONSLY AT NGT. |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 32; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-AV: | 119.075 (207-512-2516) |
| PORTLAND APPROACH: | 125.5 |
| PORTLAND DEPARTURE: | 125.5 |
| WX ASOS at BML (18 nm NW): | 135.175 (603-449-3328) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 128.2/263.05 (WATERBORO RCAG) WHEN PORTLAND APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| MAHN | | 101/37.7 | | 386 | | 17W | | GMA | --. -- .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF-SERVE AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3818 x 75 ft. / 1164 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 44-25.694830N | | 44-25.323515N |
| Longitude: | 070-48.948492W | | 070-48.241258W |
| Elevation: | 674.0 ft. | | 656.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. tree, 296 ft. from runway, 199 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF BETHEL PO BOX 1660 BETHEL, ME 04217 Phone 207-824-2669 |
| Manager: | RANDY AUTREY TOWN OF BETHEL, PO BOX 1660 BETHEL, ME 04217 Phone 207-381-0202 EMERG (POLICE) 1-800-733-1421. |
Additional Remarks
| - | TURKEYS & GEESE ON OR INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC PORTLAND APCH AT 207-874-7320, WHEN APCH CLSD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -22C. |
| - | UNLGTD MTUS TRRN. |
| - | FOR RWY CONDS OR OTHER INFO, CTC ARPT INFO LINE 207-512-5552. |
| - | PWRD PRCHT ACTVTY OCNLY IN TRML AREA. |
| - | FEES FOR PRKG & TIE-DOWNS. ELEC HOOK-UP AVBL. |
| - | ARPT SFC CONDS UNMON BTN 0200-1300Z DLY. |
| - | UAS WI 3 NM RDS OF ARPT SFC-400 FT AGL DLY, SR-SS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) Z RWY 32 | |
download (217KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (388KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBML - Berlin Regional Airport (18 nm NW)
81B - Oxford County Regional Airport (21 nm SE)
KIZG - White Mountain Regional Airport (27 nm S)
KHIE - Mount Washington Regional Airport (32 nm W)
KLEW - Auburn/Lewiston Municipal Airport (32 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Pete Chaisson – Portland Flight Services
Photo taken 15-Aug-2014
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Bethel Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:44 | | 08:44 |
| Sunrise | | 05:18 | | 09:18 |
| Sunset | | 20:01 | | 00:01 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 00:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 19:06:05 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 15:06:05 |
|
| METAR |
KBML 19nm NW | 141852Z AUTO 32003KT 9SM -RA BKN014 OVC020 12/11 A2979 RMK AO2 SLP095 P0001 T01220106 $
|
KMWN 22nm SW | 141853Z 14041G49KT 1/16SM -RAPL FG VV000 02/02 RMK
|
KIZG 27nm S | 141854Z AUTO 03003KT 8SM -RA BKN007 OVC016 12/11 A2979 RMK AO2 CIG 003V010 SLP091 P0005 T01220106
|
KHIE 32nm W | 141852Z AUTO 33003KT 10SM -RA FEW027 BKN046 OVC065 12/11 A2977 RMK AO2 SLP086 P0002 T01220106
|
K8B0 33nm N | 141855Z AUTO 14006G12KT 10SM FEW013 SCT038 OVC055 11/09 A2985 RMK AO2
|
KLEW 33nm SE | 141856Z AUTO 14013G22KT 10SM SCT027 BKN038 BKN080 17/12 A2980 RMK AO2 SLP098 T01670117
|
|
| TAF |
KHIE 32nm W | 141720Z 1418/1518 VRB03KT 6SM -RA BKN035 OVC045 FM142100 VRB03KT 4SM -RA OVC025 FM150100 10007KT 5SM -SHRA SCT025 OVC045
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|