FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 13K |
| Lat/Long: | 37-51-05.8180N 096-17-31.2880W 37-51.096967N 096-17.521467W 37.8516161,-96.2920244 (estimated) |
| Elevation: | 1208.1 ft. / 368.2 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2024) |
| From city: | 2 miles N of EUREKA, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67045 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1959 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 18; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 120.975 (620-583-2760) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC (ZKC) ON FREQS 120.2/323.2 (EMPORIA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EMPr187/27.4 | | EMPORIA VORTAC | | 112.80 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3504 x 60 ft. / 1068 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 3 /F/C/Y/U | | Single wheel: | 8.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 37-51.323772N | | 37-50.756320N |
| Longitude: | 096-17.419308W | | 096-17.552970W |
| Elevation: | 1206.4 ft. | | 1195.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 189 magnetic, 191 true | | 009 magnetic, 011 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | numbers only, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8/26
| Dimensions: | 2143 x 55 ft. / 653 x 17 m |
| Surface: | turf |
| Runway edge markings: | WHITE TIRES MARK RY END. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 37-51.182272N | | 37-51.197775N |
| Longitude: | 096-17.801663W | | 096-17.356783W |
| Elevation: | 1194.6 ft. | | 1208.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 085 magnetic, 087 true | | 265 magnetic, 267 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 4 ft. fence, marked CONTROLLING OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF EUREKA MEMORIAL HALL EUREKA, KS 67045 Phone 620-583-6511 |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
| A58-36 | GROUND DROPS DOWN ABRUPTLY 85 FT FM END OF RY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (215KB) |
| VOR RWY 18 | |
download (197KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (370KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEQA - El Dorado/Capt Jack Thomas Memorial Airport (25 nm W)
KEMP - Emporia Municipal Airport (29 nm N)
KUKL - Coffey County Airport (38 nm NE)
3AU - Augusta Municipal Airport (39 nm W)
1K1 - Lloyd Stearman Field Airport (39 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 17-Oct-2015
from 4,500’ altitude looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lt. William M. Milliken Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:46 | | 11:46 |
| Sunrise | | 07:13 | | 12:13 |
| Sunset | | 19:46 | | 00:46 |
| Evening civil twilight | | 20:12 | | 01:12 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 23:51:37 |
| Local (UTC-5) | 31-Mar-2026 18:51:37 |
|
| TAF |
KCNU 40nm E | 311739Z 3118/0118 21020G28KT P6SM BKN220 FM010000 02007KT P6SM BKN080 PROB30 0100/0104 4SM -TSRA OVC025CB FM011600 16008KT P6SM BKN060
|
KIAB 48nm W | 311800Z 3118/0124 24012G18KT 9999 SCT050 BKN200 QNH2978INS BECMG 3118/3119 02012G20KT 9999 BKN050 OVC200 540503 QNH2979INS BECMG 0101/0102 05010G18KT 9000 -SHRA VCTS SCT020 OVC050CB 540307 QNH2988INS TEMPO 0103/0108 VRB15G25KT 8000 -TSRA SCT008 OVC015CB BECMG 0107/0108 02010G17KT 9999 9000 -SHRA VCTS SCT005 OVC012CB 540307 QNH2986INS TEMPO 0108/0112 VRB15G25KT 6000 TSRA BKN005 OVC010CB BECMG 0112/0113 06010G17KT 8000 -DZ BR OVC003 540307 QNH2968INS BECMG 0122/0123 12009KT 8000 -SHRA VCTS BKN006
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|