FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 18I |
| Lat/Long: | 36-41-43.4000N 084-23-29.4000W 36-41.723333N 084-23.490000W 36.6953889,-84.3915000 (estimated) |
| Elevation: | 1370.4 ft. / 417.7 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2015) |
| From city: | 3 miles NE of PINE KNOT, KY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 42635 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1978 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04 & 22; PAPI RWY 04 & 22; MIRL RWY 4/22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3 at BYL (11 nm NE): | 119.575 (606-549-1585) |
| WX AWOS-3 at SCX (17 nm SW): | 135.025 (423-569-6651) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 124.625/371.925 (LONDON 2 RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LOZr217/24.4 | | LONDON VOR/DME | | 116.55 | | 03W |
| LVTr082/37.9 | | LIVINGSTON VOR/DME | | 114.35 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:TMPRYLY UNAVBL. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 2999 x 75 ft. / 914 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 36-41.520747N | | 36-41.924830N |
| Longitude: | 084-23.667003W | | 084-23.313653W |
| Elevation: | 1370.4 ft. | | 1341.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 040 magnetic, 035 true | | 220 magnetic, 215 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 55 ft. trees, 708 ft. from runway, 239 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear | | 39 ft. trees, 536 ft. from runway, 283 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MC CREARY COUNTY COUNTY COURTHOUSE WHITLEY CITY, KY 42653 |
| Manager: | BRYSON BRYANT PO BOX 1143 WHITLEY, KY 42653 Phone 606-516-4007 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (200KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (202KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBYL - Williamsburg-Whitley County Airport (11 nm NE)
KSCX - Scott Municipal Airport (17 nm SW)
KSME - Lake Cumberland Regional Airport (24 nm NW)
KEKQ - Wayne County Airport (24 nm NW)
KJAU - Colonel Tommy C Stiner Airfield (24 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Mc Creary County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:29 | | 10:29 |
| Sunset | | 20:39 | | 00:39 |
| Evening civil twilight | | 21:08 | | 01:08 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 12:42:19 |
| Local (UTC-4) | 18-May-2026 08:42:19 |
|
| METAR |
KBYL 11nm NE | 181215Z AUTO 13006KT 10SM CLR 22/16 A3022 RMK AO2 T02210161
|
KSCX 17nm SW | 181215Z AUTO 19006KT 10SM FEW070 22/17 A3022 RMK A01
|
|
| TAF |
KSME 24nm NW | 181120Z 1812/1912 18005KT P6SM SKC FM181500 21009G17KT P6SM FEW070 FM190000 20005KT P6SM FEW250
|
KLOZ 28nm NE | 181120Z 1812/1912 VRB04KT P6SM SKC FM181500 20008KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|