FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 3M7 |
| Lat/Long: | 36-31-12.1000N 086-03-29.0000W 36-31.201667N 086-03.483333W 36.5200278,-86.0580556 (estimated) |
| Elevation: | 969 ft. / 295.4 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1990) |
| From city: | 2 miles W of LAFAYETTE, TN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 37083 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | NASHVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BNA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0830-1500, ALL SAT 0830-1200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| NASHVILLE APPROACH: | 118.4 |
| NASHVILLE DEPARTURE: | 118.4 |
| WX AWOS-3 at XNX (19 nm SW): | 132.725 (615-230-8005) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BNAr055/38.0 | | NASHVILLE VORTAC | | 114.10 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HUCHN | | 327/39.2 | | 233 | | 03W | | HEM | .... . -- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:CREDIT CARD SVC H24 AVBL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5200 x 75 ft. / 1585 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 11 /F/C/X/T | | Single wheel: | 31.0 | | Double wheel: | 47.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 36-30.775500N | | 36-31.627500N |
| Longitude: | 086-03.541333W | | 086-03.424500W |
| Elevation: | 969.0 ft. | | 945.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 008 magnetic, 006 true | | 188 magnetic, 186 true |
| Displaced threshold: | 200 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:5200 TODA:5200 ASDA:5200 LDA:5000 | | TORA:5200 TODA:5200 ASDA:5000 LDA:5000 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 109 ft. tree, 2300 ft. from runway, 372 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear 25:1 FM DTHR. | | 37 ft. tree, 1016 ft. from runway, 196 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF LAFAYETTE CITY HALL LAFAYETTE, TN 37083 Phone 615-666-2194 |
| Manager: | RICHARD THOMAS 1000 AIRPORT RD LAFAYETTE, TN 37083 Phone 615-666-6542 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC NASHVILLE APCH AT 615-695-4522. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (256KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (229KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (126KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KXNX - Music City Executive Airport (19 nm SW)
1M5 - Douglas Hunter Field Airport (21 nm W)
KTZV - Tompkinsville/Monroe County Airport (23 nm NE)
M54 - Lebanon Municipal Airport (23 nm SW)
KGLW - Glasgow Municipal Airport (31 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Clark Bourque.
Photo taken 28-May-2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Lafayette Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:04 | | 11:04 |
| Sunrise | | 06:30 | | 11:30 |
| Sunset | | 19:06 | | 00:06 |
| Evening civil twilight | | 19:32 | | 00:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 20:02:30 |
| Local (UTC-5) | 02-Apr-2026 15:02:30 |
|
| METAR |
KXNX 19nm SW | 022000Z AUTO 21010G21KT 170V230 10SM FEW065 SCT110 29/12 A3006 RMK A01
|
KM54 23nm SW | 021950Z AUTO 21019KT 10SM SCT110 28/14 A3002 RMK A01
|
KGLW 31nm N | 021955Z AUTO 19017G23KT 10SM SCT110 28/14 A3002 RMK AO2 T02790135
|
KBWG 32nm NW | 021953Z AUTO 21021G31KT 10SM FEW110 29/12 A3001 RMK AO2 PK WND 20033/1930 SLP156 T02890117
|
K8A3 37nm E | 021955Z AUTO 20010G18KT 10SM SCT060 SCT070 27/13 A3006 RMK A01
|
KMQY 37nm SW | 021956Z 20011G20KT 10SM SCT120 28/13 A3005 RMK AO2 SLP178 T02780133
|
KSRB 38nm SE | 021955Z AUTO 21017G24KT 2 1/2SM -RA HZ SCT060 SCT070 29/14 A3007 RMK AO2 VIS 3/4V5
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|