FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 47K |
| Lat/Long: | 38-12-32.7300N 097-30-09.8100W 38-12.545500N 097-30.163500W 38.2090917,-97.5027250 (estimated) |
| Elevation: | 1489 ft. / 453.8 m (surveyed) |
| Variation: | 07E (1985) |
| From city: | 1 mile E of MOUNDRIDGE, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67107 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON - FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WICHITA APPROACH: | 125.5 |
| WICHITA DEPARTURE: | 125.5 |
| WX AWOS-3P at MPR (12 nm NW): | 119.025 (620-798-1650) |
| WX AWOS-3PT at EWK (14 nm SE): | 123.875 (316-283-8789) |
| WX ASOS at HUT (19 nm SW): | PHONE 620-662-1071 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HUTr054/24.0 | | HUTCHINSON VOR/DME | | 116.80 | | 04E |
| ICTr001/28.1 | | WICHITA VORTAC | | 113.80 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HARVS | | 284/11.4 | | 395 | | 06E | | CA | -.-. .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL MOGAS 100LL:FUEL 24 HR SELF SERVE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3405 x 50 ft. / 1038 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 38-12.826000N | | 38-12.265000N |
| Longitude: | 097-30.163000W | | 097-30.164000W |
| Elevation: | 1489.0 ft. | | 1487.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 180 true | | 353 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. trees, 925 ft. from runway, 82 ft. left of centerline, 29:1 slope to clear 20 FT BLDG, 0-199 FT DSTC, 204 FT R. 55 FT RTG BCN, 67 FT DSTC, 214 FT L. | | 20 ft. bldg, lighted, 201 ft. from runway, 173 ft. both sides of centerline |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MOUNDRIDGE 225 SOUTH CHRISTIAN AVENUE MOUNDRIDGE, KS 67107 Phone 620-345-8246 AMGR CELL. |
| Manager: | MIKE STRAUSZ 225 SOUTH CHRISTIAN AVENUE MOUNDRIDGE, KS 67107 Phone 620-345-1281 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC WICHITA APCH AT 316-350-1520. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (165KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (167KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (147KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMPR - Mc Pherson Airport (12 nm NW)
KEWK - Newton City/County Airport (14 nm SE)
KHUT - Hutchinson Regional Airport (19 nm SW)
KAAO - Colonel James Jabara Airport (31 nm SE)
1K1 - Lloyd Stearman Field Airport (32 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 31-Dec-2005
Do you have a better or more recent aerial photo of Moundridge Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:41 | | 10:41 |
| Sunrise | | 06:11 | | 11:11 |
| Sunset | | 20:43 | | 01:43 |
| Evening civil twilight | | 21:14 | | 02:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 08:34:13 |
| Local (UTC-5) | 28-May-2026 03:34:13 |
|
| METAR |
KMPR 12nm NW | 280755Z AUTO 00000KT 10SM -RA BKN031 BKN070 OVC090 20/19 A2998 RMK AO2 P0003 T02050186
|
KEWK 15nm SE | 280756Z AUTO 05004KT 10SM FEW037 BKN110 21/21 A2998 RMK AO2 SLP136 P0001 T02060206 $
|
KHUT 19nm SW | 280752Z AUTO 00000KT 8SM -RA FEW041 OVC100 19/19 A2998 RMK AO2 SLP132 P0005 T01940189
|
|
| TAF |
KHUT 19nm SW | 280520Z 2806/2906 08004KT P6SM VCSH BKN050 OVC080 TEMPO 2806/2810 6SM -SHRA SCT025 BKN035 FM281000 05004KT 6SM -SHRA BKN020 OVC030 FM281300 05004KT 6SM -SHRA VCTS BKN018 OVC035CB FM281900 05004KT P6SM VCSH BKN025 OVC035 PROB30 2819/2901 5SM -TSRA BKN015CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|