FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 7F3 |
| Lat/Long: | 33-02-10.4000N 096-14-35.3000W 33-02.173333N 096-14.588333W 33.0362222,-96.2431389 (estimated) |
| Elevation: | 541.6 ft. / 165.1 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (1985) |
| From city: | 2 miles SW of CADDO MILLS, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 75135 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0900-1800 FOR ATTENDANT OTHER TIMES; CALL 214-585-9953. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3 at GVT (9 nm E): | 133.425 (903-455-7703) |
| WX AWOS-3PT at F46 (12 nm SW): | 121.25 (469-991-7392) |
| WX ASOS at TKI (19 nm NW): | PHONE 972-548-8525 |
| WX ASOS at TRL (20 nm S): | 119.275 (972-551-1334) |
- UNICOM NOT MNT.
- APCH/DEP SVC PRVDD BY FORT WORTH ARTCC (ZFW) ON FREQS 132.025/317.75 (CUMBY RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BYPr175/30.1 | | BONHAM VORTAC | | 114.60 | | 06E |
| CVEr069/34.4 | | COWBOY VOR/DME | | 116.20 | | 06E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL SELF SERVE. |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 4000 x 150 ft. / 1219 x 46 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 33-02.452500N | | 33-01.977317N |
| Longitude: | 096-14.733383W | | 096-14.190300W |
| Elevation: | 541.6 ft. | | 536.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 130 magnetic, 136 true | | 310 magnetic, 316 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. tree, 760 ft. from runway, 95 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear | | 31 ft. tree, 850 ft. from runway, 20:1 slope to clear |
Runway 18/36
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 33-02.460900N | | 33-01.801383N |
| Longitude: | 096-14.708150W | | 096-14.723100W |
| Elevation: | 541.4 ft. | | 535.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 181 true | | 355 magnetic, 001 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 54 ft. tree, 1975 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 32:1 slope to clear | | 30 ft. tree, 480 ft. from runway, 254 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CADDO MILLS 2313 MAIN ST., PO BOX 490 CADDO MILLS, TX 75135 Phone 903-527-3116 |
| Manager: | PHIL EATON 4246 N, FM 1565, PO BOX 490 CADDO MILLS, TX 75135 Phone 214-585-9953 |
Additional Remarks
| - | ROCKET LAUNCH AREA ADJ TO TXY EAST OF RWY 13/31, MIDWAY. |
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (224KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGVT - Majors Airport (9 nm E)
F46 - Ralph M Hall/Rockwall Municipal Airport (12 nm SW)
KTKI - McKinney National Airport (19 nm NW)
KTRL - Terrell Municipal Airport (20 nm S)
KHQZ - Mesquite Metro Airport (23 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo contributed by J. Herz
Do you have a better or more recent aerial photo of Caddo Mills Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:46 | | 11:46 |
| Sunrise | | 07:11 | | 12:11 |
| Sunset | | 19:45 | | 00:45 |
| Evening civil twilight | | 20:10 | | 01:10 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 15:47:34 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 10:47:34 |
|
| METAR |
KGVT 9nm E | 031535Z AUTO 18012G20KT 10SM BKN019 BKN026 OVC035 24/21 A2998 RMK AO2
|
KF46 12nm SW | 031535Z AUTO 19012G18KT 10SM BKN017 OVC025 23/19 A2997 RMK AO2 T02330192
|
KTRL 19nm S | 031453Z AUTO 16014G24KT 10SM BKN016 BKN023 OVC028 23/19 A2997 RMK AO2 SLP141 T02330194 51009 $
|
KTKI 19nm NW | 031453Z 17016KT 10SM BKN014 BKN032 OVC047 23/19 A2995 RMK AO2 SLP139 T02280194 50015
|
|
| TAF |
KDAL 33nm W | 031120Z 0312/0412 16014KT P6SM BKN024 FM031800 18015G25KT P6SM SCT060 FM040200 16014KT 6SM -SHRA VCTS BKN060CB TEMPO 0403/0406 5SM -TSRA FM040600 17017KT P6SM VCSH BKN018
|
KDFW 40nm W | 031120Z 0312/0418 17015KT P6SM BKN019 OVC025 FM031800 18015G25KT P6SM SCT060 FM040200 16014KT 6SM -SHRA VCTS BKN060CB TEMPO 0403/0406 5SM -TSRA FM040600 17017KT P6SM VCSH BKN018 FM041200 02015KT 5SM -SHRA BR VCTS OVC012CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|