FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | BRY |
| Lat/Long: | 37-48-51.6000N 085-29-58.7000W 37-48.860000N 085-29.978333W 37.8143333,-85.4996389 (estimated) |
| Elevation: | 668.8 ft. / 203.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2020) |
| From city: | 2 miles W of BARDSTOWN, KY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 40004 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700, ALL SUN UNATNDD CALL OUT AVBL - 502-348-7858 (LANDLINE; RINGS OVER TO CELL). |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 03 & 21; PAPI RWY 03 & 21; MIRL RWY 3/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.925 (502-348-1867) |
| LOUISVILLE APPROACH: | 132.075 |
| LOUISVILLE DEPARTURE: | 132.075 |
| WX AWOS-3P at 6I2 (16 nm SE): | 119.725 (859-336-0340) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EWOr036/13.8 | | NEW HOPE VOR/DME | | 113.95 | | 01E |
| IIUr167/17.7 | | LOUISVILLE VORTAC | | 114.80 | | 01E |
| FTKr105/23.1 | | FORT KNOX VOR/DME | | 109.60 | | 01W |
| MYSr099/(35.6) | | MYSTIC VOR | | 108.20 | | 01W |
| FFTr235/(35.6) | | FRANKFORT VOR | | 109.40 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GODMAN | | 114/24.2 | | 396 | | 03W | | GOI | --. --- .. |
| GOODALL | | 295/37.7 | | 311 | | 03W | | DVK | -.. ...- -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5003 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 20 /F/C/X/T | | Single wheel: | 53.5 | | Double wheel: | 74.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 37-48.475910N | | 37-49.242782N |
| Longitude: | 085-30.168847W | | 085-29.787907W |
| Elevation: | 634.9 ft. | | 668.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 027 magnetic, 022 true | | 207 magnetic, 202 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 11 ft. pole, 251 ft. from runway, 251 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear | | 70 ft. tree, 2354 ft. from runway, 322 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BARDSTOWN/NELSON CO ARPT BOARD 1924 BOSTON ROAD BARDSTOWN, KY 40004 Phone 502-827-0356 DAVID MATTINGLY |
| Manager: | REX HOUCK 1924 BOSTON ROAD BARDSTOWN, KY 40004 Phone 502-348-7858 LANDLINE. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC LOUISVILLE APCH AT 502-375-7499 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (196KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (226KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (143KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
6I2 - Lebanon Springfield Airport/George Hoerter Field (16 nm SE)
KEKX - Addington Field Airport (22 nm W)
KFTK - Godman Army Airfield (23 nm W)
KSDF - Louisville Muhammad Ali International Airport (24 nm NW)
KLOU - Bowman Field Airport (26 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 27-Nov-2008
looking north-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Samuels Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:58 | | 09:58 |
| Sunrise | | 06:28 | | 10:28 |
| Sunset | | 20:49 | | 00:49 |
| Evening civil twilight | | 21:19 | | 01:19 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 08:32:33 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 04:32:33 |
|
| METAR |
| KBRY | 210815Z AUTO 02007KT 4SM -RA BR OVC002 17/17 A3007 RMK AO2 RAB0800 P0000 T01680168
|
K6I2 16nm SE | 210815Z AUTO 03006KT 2 1/2SM RA BKN002 18/18 A3008 RMK AO2
|
KEKX 18nm W | 210815Z AUTO 04006KT 2 1/2SM BR OVC002 17/16 A3007 RMK AO2 T01650163
|
|
| TAF |
KFTK 23nm W | 201900Z 2019/2201 19009KT 9000 -SHRA VCTS SCT007 BKN015CB OVC020 QNH3003INS BECMG 2020/2021 34007KT 9000 -SHRA OVC005 QNH3005INS TEMPO 2021/2024 6000 SHRA VCTS BECMG 2023/2024 02009KT 9999 VCSH OVC005 QNH3004INS TEMPO 2100/2107 9000 -SHRA BECMG 2117/2118 05009KT 9999 VCSH BKN010 OVC020 QNH3003INS BECMG 2121/2122 05006KT 9999 NSW BKN015 QNH3002INS TX23/2019Z TN14/2112Z LAST NO AMDS AFT 2021 NEXT 2111
|
KSDF 25nm NW | 210731Z 2108/2212 03005KT P6SM BKN005 OVC009 FM211400 04009KT 6SM BR OVC007 FM212100 05005KT P6SM BKN012 BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|