FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CGE |
| Lat/Long: | 38-32-21.5570N 076-01-49.4230W 38-32.359283N 076-01.823717W 38.5393214,-76.0303953 (estimated) |
| Elevation: | 19.6 ft. / 6.0 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1985) |
| From city: | 3 miles SE of CAMBRIDGE, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 21613 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1936 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS & NEW YEARS DAY. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 16 & 34; PAPI RWY 16 & 34; MIRL RWY 16/34 - 121.9. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 120.675 (410-228-7559) |
| PATUXENT APPROACH: | 121.0 |
| POTOMAC APPROACH: | 135.625 ;WHEN NHK APCH CLSD |
| PATUXENT DEPARTURE: | 121.0 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 135.625 ;WHEN NHK APCH CLSD |
| WX AWOS-3PT at ESN (16 nm N): | 124.475 (410-822-2817) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY POTOMAC TRACON ON 135.625/269.625 WHEN PATUXENT APCH CTL CLSD.
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 4477 x 75 ft. / 1365 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 38-32.656955N | | 38-32.061585N |
| Longitude: | 076-02.100943W | | 076-01.546527W |
| Elevation: | 18.5 ft. | | 15.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 154 magnetic, 144 true | | 334 magnetic, 324 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. trees, 1516 ft. from runway, 240 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear | | 15 ft. road, lighted, 440 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DORCHESTER COUNTY CMSNRS 501 COURT LA CAMBRIDGE, MD 21613 Phone 410-228-1700 |
| Manager: | STEVE NUWER 5263 BUCKTOWN RD CAMBRIDGE, MD 21613 Phone 410-228-4571 |
Additional Remarks
| - | BIRDS AND/OR WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC PATUXENT APCH AT 301-342-3740, WHEN PATUXENT APCH IS CLSD CTC POTOMAC APCH AT 866-640-4124. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 34 **CHANGED** | |
download (245KB) |
| RNAV (GPS)-A **CHANGED** | |
download (256KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (212KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KESN - Easton Airport/Newnam Field (16 nm N)
N06 - Laurel Airport (20 nm E)
KNHK - Patuxent River Naval Air Station (Trapnell Field) Airport (23 nm SW)
KRJD - Gooden Airpark (27 nm N)
KSBY - Salisbury-Ocean City Wicomico Regional Airport (27 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 24-Aug-2016
looking north-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Cambridge-Dorchester Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:23 | | 10:23 |
| Sunrise | | 06:50 | | 10:50 |
| Sunset | | 19:26 | | 23:26 |
| Evening civil twilight | | 19:53 | | 23:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 05:04:07 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 01:04:07 |
|
| METAR |
| KCGE | 010455Z AUTO 17007G16KT 140V210 10SM CLR 20/13 A3002 RMK A01
|
KESN 16nm N | 010455Z AUTO 21012KT 10SM CLR 21/13 A3000 RMK AO2 T02080131 402690154
|
|
| TAF |
KNHK 24nm SW | 312300Z 3123/0123 21010KT 9999 SCT250 WS015/23045KT QNH2996INS TEMPO 0100/0104 22012G20KT BKN250 BECMG 0111/0112 22012G18KT 9999 BKN250 QNH3002INS BECMG 0120/0121 21011KT 9999 VCTS SCT040CB BKN100 BKN250 QNH3005INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 0103 TIL 0108 TX29/0120Z TN19/0112Z FN20119
|
KSBY 28nm SE | 311724Z 3118/0118 22017G26KT P6SM SKC FM010200 21013G22KT P6SM SKC WS020/23045KT FM011300 23012KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|