FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CXE |
| Lat/Long: | 36-47-18.0080N 078-30-05.5930W 36-47.300133N 078-30.093217W 36.7883356,-78.5015536 (estimated) |
| Elevation: | 503 ft. / 153.3 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2005) |
| From city: | 2 miles W of CHASE CITY, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23924 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1952 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATTENDED |
| Pattern altitude: | 1303 ft. MSL |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3: | 121.225 (434-372-4506) |
| WX AWOS-3 at W63 (12 nm S): | 118.225 (434-374-2431) |
| WX AWOS-3 at W78 (17 nm W): | 119.425 (434-575-0332) |
| WX AWOS-3 at W31 (18 nm NE): | 123.875 (434-676-1078) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY WASHINGTON ARTCC ON FREQS 118.75/377.1 (GREEN BAY RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SBVr080/25.6 | | SOUTH BOSTON VORTAC | | 110.40 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HUNTSBORO | | 020/29.8 | | 271 | | 09W | | HXO | .... -..- --- |
| BLACKSTONE | | 236/29.9 | | 326 | | 09W | | BKT | -... -.- - |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3400 x 50 ft. / 1036 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition SEVERE RWY CRACKING. 1-2 INCHES IN PLACES AND ALG CNTRLN. LONGITUDINAL AND TRANSVERSE CRACKING. SOME RAVELING IN CERTAIN AREAS. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge markings: | MARKINGS SEVERELY FADED MARKINGS SEVERELY FADED AND RAVELING. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 36-47.578267N | | 36-47.020417N |
| Longitude: | 078-30.125467W | | 078-30.060167W |
| Elevation: | 503.0 ft. | | 486.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 175 true | | 004 magnetic, 355 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 23 ft. road, 200 ft. from runway, 108 ft. right of centerline +6 FT GND 115 FT R OF RWY END; +20 FT ROAD 100 FT FM THR, 125 FT R. | | 31 ft. brush, 247 ft. from runway, 115 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear RISING GND 150 FT FM RWY END; 30 FT TREES 100 FT BOTH SIDES OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF CHASE CITY 319 N MAIN ST CHASE CITY, VA 23924 Phone 434-372-5136 |
| Manager: | CHARLES FORBES 319 N MAIN ST CHASE CITY, VA 23924 Phone 434-372-5136 TOWN MANAGER. |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FARM EQUIP OPERATING NEAR RWY. |
| - | ARPT CLSD SS-SR INDEFLY. |
| - | FOR CD CTC WASHINGTON ARTCC AT 703-771-3587. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0900z to 11 June 2026.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (176KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (187KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (167KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (140KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W63 - Lake Country Regional Airport (12 nm S)
W78 - William M Tuck Airport (17 nm W)
W31 - Lunenburg County Airport (18 nm NE)
KAVC - Mecklenburg-Brunswick Regional Airport (22 nm E)
KHNZ - Henderson/Oxford Airport (26 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 16-Sep-2019
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Chase City Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunrise | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunset | | 20:12 | | 00:12 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 00:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 11:23:49 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 07:23:49 |
|
| METAR |
| KCXE | 141055Z AUTO 30004KT 10SM SCT100 14/13 A2981 RMK AO1 T01360133
|
KW63 12nm S | 141055Z AUTO 32004KT 10SM BKN110 A2979 RMK AO1
|
KW78 17nm W | 141055Z AUTO 30006KT 10SM SCT090 14/11 A2982 RMK AO1 T01360106
|
KW31 18nm NE | 141055Z AUTO 33006KT 10SM SCT110 14/14 A2979 RMK AO1 T01410141
|
|
| TAF |
KDAN 42nm W | 140520Z 1406/1506 28008KT P6SM BKN060 FM141300 33015G25KT P6SM SCT250 FM142000 33009G18KT P6SM BKN100 FM150000 32006KT P6SM FEW200
|
KLYH 46nm NW | 140520Z 1406/1506 31003KT P6SM OVC060 FM141300 33010G21KT P6SM SCT050 FM150400 27005KT P6SM FEW200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|